تاثیر کرونا بر چشم چگونه است

تاثیر کرونا بر چشم چگونه است

خانواده ویروس های معروف به کرونا روی حیواناتی مانند خفاش ها، گربه ها و گاوها تأثیر می گذارند اما برخی از گونه های ویروس کرونا می توانند به انسان ها نیز منتقل شوند. COVID-19، یکی از ویروس های خانواده کرونا است که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، علائم اصلی آن مانند علائم آنفولانزا هستند. علائمی مانند احساس خستگی، سرفه و تب. البته بعضی از افراد از درد در استخوانها و مفاصل خود هم رنج می برند و یا دچار اسهال می شوند معمولا این بیماری می تواند در انسانها مشکلات خفیف تنفسی ایجاد کند، این در حالی است که این ویروس در برخی انسان ها، منجر به مشکلات جدی تر مانند سندرم حاد تنفسی، ذات الریه، برونشیت، مشکلات قلبی، نارسایی کلیه و … می شود. بیماری کرونا برای افراد مسن و افرادی که از قبل، بیماری زمینه ای دارند و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار خطرناک تر است. ما در این مقاله درصدد بررسی تاثیر کرونا بر چشم انسان ها هستیم و آسیب دیدگی چشم بر اثر کرونا را بررسی می کنیم. از آن جایی که این ویروس از طریق قطره های موجود در هوا قابل انتقال است و می تواند روی چشم ها فرود بیاید بنابراین تاثیر کرونا بر چشم خیلی دور از انتظار نیست. هر چند هنوز تاثیر کرونا بر چشم و بینایی فرد مبتلا کاملا مشخص نیست اما انتظار می رود که ویروس باعث ورم ملتحمه در چشم یا همان رنگ چشم صورتی شود. التهاب ملتحمه یا تورم چشم نوعی التهاب در لایه نازک بافتی است که چشم را می پوشاند و به طورمعمول علائمی مانند قرمزی چشم و ترشحات چسبناک دارد البته علائم ورم یا التهاب ملتحمه شامل درد، تاری دید و از بین رفتن موقتی بینایی چشم نیز می شود.

باید به این مسأله اشاره کنیم که افراد کمی هم وجود دارند که توسط COVID-19 آلوده می شوند اما هیچ علائمی پیدا نمی کنند و هیچ کسالت خاصی را تجربه نمی کنند. با این حال، آنها هنوز هم ممکن است ناخودآگاه COVID-19 را به افراد دیگر، از جمله افرادی که بیماری زمینه ای یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند منتقل کنند. تقریباً 80 درصد از افرادی که به COVID-19 مبتلا می شوند بدون نیاز به درمان قابل توجهی بهبود می یابند. از نظر آماری، از هر شش نفری که به این بیماری مبتلا می شوند، یک نفر دچار علائم جدی مانند مشکلات تنفسی شدید می شود.

آیا تاثیر کرونا بر چشم جدی است؟

تاثیر کرونا بر چشمدر حالی که مسائل زیادی در مورد میزان کامل COVID-19 ناشناخته مانده است، چشم پزشکان در مورد چگونگی تأثیر این بیماری بر چشم و بینایی بسیار نگران هستند. در مارس 2020، محققان در ژورنال ایمنی شناسی چشم و التهاب گفتند از نظر آنها، گزارش های از عفونت چشم وجود دارد که از انتقال COVID-19 ناشی می شود. در حالی که هنوز مطالعه قابل توجهی در مورد اثرات COVID-19 در چشم و بینایی بیماران انسانی صورت نگرفته است، اشکال دیگر ویروس کرونا شناخته شده است که باعث ایجاد عفونت های مختلف چشم در حیوانات می شود. گربه ها و موش هایی که به ویروس کرونا آلوده بودند، به التهاب ملتحمه و سایر عفونت های چشمی مبتلا شدند. محققان پیش بینی کردند که هرچه واکسیناسیون COVID-19 دیرتر انجام شود، بیشتر احتمال دارد که بیماران به عفونت چشم مبتلا شوند و تاثیر کرونا بر چشم بیش از پیش نمایان می شود.

التهاب ملتحمه و ویروس کرونا

یکی از موارد تاثیر کرونا بر چشم، التهاب ملتحمه است. از آن جایی که التهاب ملتحمه به طور معمول توسط محرک ها، باکتری ها و ویروس ها ایجاد می شود، بنابراین ممکن است COVID-19 عاملی در ایجاد آن باشد. عفونت می تواند چشم را آلوده و قرمز نشان دهد، بنابراین بیماری ورم ملتحمه با نام چشم صورتی هم شناخته می شود. بیماران در چشم آسیب دیده، احساس سوزش می کنند و معمولاً باز نگه داشتن چشم، باعث می شود احساس درد کنند. همچنین وجود ویروس کرونا در چشم می تواند غدد چربی ریز نزدیک پایه مژه ها را ملتهب کرده و باعث ترشح مایعی شود که به بیماری بلفاریت معروف است. به دلیل ابتلا به این بیماری، مژه هاي بسیاری از بیماران پوسته شده و از بين مي روند و آن ها مجبور می شوند پلك ها را بسته نگه دارند. این بیماری را نباید با آب مروارید اشتباه گرفت.

اگر التهاب ملتحمه ناشی همراه با عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی و علائم شبیه آنفولانزا در بیماران شود نشان دهنده این است که فرد، مبتلا به COVID-19 است و التهاب ملتحمه هم ناشی از کرونا بوده است. مطالعه ای در سال2020 در مجله پزشکی نیوانگلند درباره “ویژگی های بالینی بیماری کرونا” در سراسر بیمارستان های چین منتشر شده است. این مطالعه نشان می دهد چشم های قرمز و چشم های آلوده به التهاب ملتحمه یا چشم صورتی در هشت دهم درصد از بیماران کرونایی وجود دارد.

تاثیر کرونا بر چشم

انتقال کرونا از طریق چشم

ژورنال ویروس شناسی پزشکی، گزارشی را منتشر کرد که نشان می دهد ویروس کرونا در اشک بیمارانی که مبتلا به بیماری کرونا هستند، وجود دارد. وجود ویروس کرونا در چشم ربطی به این ندارد که بیمار کرونایی، بیماری چشم صورتی دارد یا نه . اشک چشم بیمار کرونایی در هر صورت دارای ویروس کرونا است. این تحقیقات نشان می دهد این ویروس از طریق چشم هم منتقل می شود.اولین بار انتقال ویروس کرنا از طریق چشم وقتی مطرح شد که یک متخصص تنفسی به نام وانگ گوانگفا در تماس با بیماران COVID-19 در چین، هیچ نوع عینک حفاظت از چشم نداشت. چشم چپ وانگ پس از تماس با بیماران کرونایی، ملتهب شد و او کم کم دچار تب و گلو درد و آبریزش بینی شد و مشخص شد مبتلا به کرونا شده است.

محافظت از چشم در برابر COVID-19

بیماران COVID-19 و سایر افراد آسیب پذیر در هنگام همه گیری کرونا، باید مواظب چشمان خود باشند. دو مورد وجود دارد که ویروس کرونا از طریق چشم به بدن انسان وارد می شود.

  1. یکی از تاثیرات کرونا بر چشم این است که ذرات ویروس از طریق عطسه، سرفه یا حتی صحبت کردن در صورت شخص دیگر پاشیده می شوند. این قطره ها معمولاً از طریق دهان یا بینی استنشاق می شوند اما در بعضی از مواقع می توانند بر روی چشم ها نیز تأثیر بگذارند.
  2. یکی دیگر از تاثیرات کرونا بر چشم هم این است که عفونت همچنین می تواند با لمس سطحی که ویروس روی آن قرار دارد (مانند دستگیره در یا صفحه گوشی هوشمند) و سپس لمس چشم ها به انسان منتقل شود.

چشم پزشکی و کرونا

به دلیل تاثیر کرونا بر چشم و وجود ویروس کرونا در چشم انسان ها، مقامات دولتی و بهداشت عمومی از چشم پزشکان می خواهند که بیماران کرونایی را ویزیت نکنند، مگر در موارد فوری و اورژانسی. چشم پزشکان هر بار که مریضی را معاینه می کنند می توانند در معرض خطر باشند. محدود کردن مراجعات غیر ضروری مردم به بیمارستان ها و پزشکان باعث کاهش شیوع ویروس می شود وعلاوه بر این، به حفظ منابع ماسک، شیلد صورت و سایر تجهیزات محافظت شخصی (PPE) کمک خواهد کرد، بنابراین بیمارستان ها و مراکز تریاژ زودتر به آن منابع دسترسی خواهند داشت.

با وجود دستورالعمل های جدید برای درمان بیمار در طی همه گیری، اگر بیمار احساس درد چشم و یا ضعف بینایی دارد باید به چشم پزشک خود مراجعه کند. اگر مراجعه به پزشک هم اجباری است کلینیک ها باید از بیمار بخواهند که در اتومبیل خود منتظر بماند تا تعداد افرادی که در هر زمان در داخل مرکز هستند محدود باشد. پزشکان در حالی که چشم های شما را معاینه می کنند، علاوه بر ماسک باید از محافظ چشم استفاده کنند. بهتر است از بیمار خواسته شود در حین معاینه صحبت نکند تا خطر قرار گرفتن پزشک در معرض قطره حاوی ویروس COVID-19 کاهش یابد و اگر حتما نیاز به صحبت کردن و توضیح دادن مشکلات خود دارید باید فاصله اجتماعی رعایت شود و شما و پزشک، دو متر از یکدیگر فاصله داشته باشید. با وجود همه این مطالب در صورت امکان، از راه دور و از طریق یک برنامه کنفرانس ویدیویی یا telehealth، معاینه چشم را انجام دهید.

مراقبت از چشم در هنگام شیوع COVID-19

آکادمی چشم پزشکی آمریکا پیشنهاد می کند که افراد می توانند در طی شیوع COVID-19 با رعایت برخی مراحل ساده به حفظ ایمنی چشم خود و دیگران کمک کنند.

  • برای جلوگیری از تاثیر کرونا بر چشم از عینک استفاده کنید. اگر از لنز استفاده می کنید، در دوران همه گیری کرونا به جای آن عینک کرونا بزنید. با این کار تعداد دفعات تماس دست با چشم کاهش می یابد و خطر ابتلا به ویروس کرونا کمتر می شود.تاثیر کرونا بر چشم
  • اگر از داروهای چشمی استفاده می کنید نسخه های مهم داروی چشم را تهیه کنید و در منزل داشته باشید. از یک طرف ممکن است در دوران قرنطینه، داروها کم یاب شوند و به دلیل پیدا نکردن دارو، چشم شما با مشکل مواجه شود. از طرف دیگر اگر مجبور شوید خود را قرنطینه کنید بیرون رفتن و خرید دارو میسر نخواد بود.
  • دست هایتان را بشویید. شستشوی منظم دست و هر بار حداقل 20 ثانیه، فوق العاده مهم است. اگر به آب و صابون دسترسی ندارید، از ضد عفونی کننده دست که حداقل 60 درصد الکل است استفاده کنید.تاثیر کرونا بر چشم
  • برای جلوگیری از تاثیر کرونا بر چشم، از لمس یا مالش چشم خودداری کنید. این امر به ویژه اگر از قبل بیمار هستید یا در نزدیکی شخصی که سرفه یا عطسه کرده است بوده اید، بسیار مهم است. این کار به ظاهر ساده می تواند بسیار دشوار باشد زیرا مطالعات نشان می دهد که هر فرد در هر ساعت، 23 بار صورت خود را لمس می کند. اگر مجبورید چشم خود را لمس کنید، به جای انگشتان خود از دستمال استفاده کنید و سپس دستمال را دور بریزید. البته می توانید دستکش بپوشید و هر موقع نیاز به دست زدن به صورت داشتد، آن را از دستان خود خارج کنید.
  • در صورت نیاز به مصرف داروی چشم یا قطره چشم، ابتدا باید دستان خود را به مدت 20 ثانیه با صابون و آب گرم بشویید و سپس از قطره استفاده کنید. پس از استفاده از دارو، دوباره دستان خود را بشویید.
  • در هنگام سرفه جلوی دهان خود را بگیرید و اگر عطسه داشتید به آرنج یا یک دستمال عطسه کنید. هم چنین خانه خود را مرتبا تمیز کرده و سطوح استفاده شده را ضد عفونی کنید.
  • از ازدحام زیاد پرهیز کنید و از افراد اطراف خود مخصوصا در محیط های سر بسته دو متر فاصله داشته باشید. همچنین از افرادی که ممکن است بیمار باشند دور شوید.

تمام اقدامات ایمنی فردی که در بالا اشاره شد احتمال انتقال COVID-19 را کاهش می دهند و به محافظت از چشم و بینایی شما در طی این همه گیری کمک می کنند.

منابع:   nvisioncenters.com/              contagionlive.com

ایمنی چشمتاثیر کرونا بر بیناییعینک کروناکرونا و قلبمحافظ چشم کرونامحافظت از کروناویروس کرونا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.