تأثیر کرونا بر قلب را بشناسیم

تأثیر کرونا بر قلب را بشناسیم

بیش از یک سال است که همه گیری کرونا، دنیا را تحت تأثیر قرار داده است. پس از همه گیری این ویروس خطرناک، بسیاری از مشاغل تعطیل شدند، بسیاری از شهرها در سرتاسر جهان قرنطینه شدند، صنعت توریست ورشکسته شد، المپیک 2020 و مسابقات ورزشی جهانی، قاره ای و کشوری به تعویق افتادند و هزاران اتفاق عجیب و غریب دیگر. اما از همه این خسارت ها مهمتر، جان انسان هاست که متأسفانه، ویروس کرونا بی رحمانه هر روز آن را می گیرد. اگرچه بیماری ناشی از ویروس کرونا یا همان COVID-19 در درجه اول یک بیماری تنفسی یا ریوی است، اما تأثیر کرونا بر قلب فرد مبتلا نیز مسأله مهمی است. البته همه مشکلات قلبی مربوط به خود ویروس کرونا نیستند بلکه پاسخ سیستم ایمنی بدن به ویروس کرونا می تواند باعث آسیب قلبی شود. در مورد اثرات طولانی مدت COVID-19 بر بدن انسان، اطلاعات کاملی در دست نیست و هر روز در این مورد اطلاعات جدیدی کشف و منتشر می شود. برای درک بهتر تأثیر کرونا بر قلب افراد، مطالعات زیادی در سراسر جهان در حال انجام است. بر اساس دو مطالعه منتشر شده در JAMA Cardiology، برخی از بیمارانی که از COVID-19 بهبود یافته اند، حتی هفته ها یا ماه ها بعد از بهبود، با علائم آسیب قلبی مواجه شده اند.

تأثیر کرونا بر قلب

تأثیر کرونا بر قلب چگونه است؟

به عنوان یک مثال، پس از اینکه پارچ مایور، بازیکن لیگ بیس بال ایالات متحده، به ویروس COVID-19 آلوده شد، پزشکان در قلب وی، التهابی کشف کردند و در واقع فهمیدند که این ورزشکار دچار التهاب عضله قلب شده است. ویروس ها با آلوده سازی مستقیم سلول ها به بدن حمله می کنند. در مورد COVID-19، ویروس در درجه اول به ریه ها حمله می کند و می تواند باعث شود بدن شما یک واکنش ایمنی بیش از حد فعال ایجاد کند. این واکنش ایمنی، می تواند منجر به افزایش التهاب در سراسر بدن شده و توانایی قلب در پمپاژ خون را مختل کند. هم چنین در حالت شدیدتر، واکنش ایمنی بدن در مقابل کرونا، می تواند منجر به مشکلات جدی تری مانند ریتم غیر طبیعی قلب، بیماری عضله قلب و نارسایی قلبی شود.

طبق یک مطالعه از دانشگاه فرانکفورد در آلمان، بیش از نیمی از بیمارانی که به دلیل ابتلا به کرونا مشکل قلبی پیدا کرده بودند، به التهاب قلبی مداوم دچار شده بودند. محققان خاطرنشان كردند كه بيش از دو سوم بيماراني كه در اين مطالعه شركت كردند در ظاهر بيماري کرونای خفيفي داشتند و در خانه از COVID-19 بهبود يافته بودند. دکتر شارما می گوید: “اکنون نگرانی این است که حتی در موارد خفیف COVID-19 نیز احتمال وجود التهاب و آسیب به قلب شما وجود دارد.” ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که همه مشکلات قلبی ناشی از کرونا خطرناک نیستند و بسیاری از موارد التهاب خفیف قلب ممکن است علائمی از خود نشان ندهند و به خودی خود بهتر شوند.

علائمی که باید جدی گرفته شوند

اگر به COVID-19 آلوده شده اید، باید به این نکته دقت کنید که هرگونه علائم طولانی را کنترل کنید و با مراجعه منظم به پزشک، معاینه شوید. برخی علائمی که باید جدی گرفته شوند در زیر آمده است.

  • خستگی مفرط
  • مشکل تنفس
  • وجود تورم در بدن
  • درد قفسه سینه

همه باید به تلاش خود برای محافظت از کرونای خود و دیگران ادامه دهند. برخی اقدامات احتیاطی اساسی که باید انجام دهید عبارتند از:

  • مرتباً دستان خود را بشویید و وقتی آب و صابون در دسترس نیست، از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که ضد عفونی کننده دستی که استفاده می کنید حداقل حاوی60٪ الکل باشد.
  • هر زمانی که نمی توانید 6 فوت فاصله اجتماعی از دیگران را در داخل و خارج از خانه داشته باشید، ماسک بزنید.
  • علائم و نشانه های COVID-19 را بدانید. اگر علائم این بیماری را داشتید، آزمایش کرنا بدهید.

گزارش های اولیه که از چین و ایتالیا (دو منطقه ای که در اوایل همه گیری COVID-19 بیشترین مبتلایان را داشتند) منتشر شده است، نشان می دهد که از هر پنج بیمار مبتلا به کرونا، یک نفر از آنها با آسیب قلبی مواجه شده است. این آمار وقتی ترسناک تر می شود که بدانیم در بیماران کرونایی که حتی فاقد مشکلات تنفسی شدید مانند سندرم دیسترس حاد تنفسی یا ARDS بودند هم نارسایی قلبی باعث مرگ آن ها شده است.

انواع آسیب های قلبی کرونا و چگونکی آ نها

برای درک تأثیرات طولانی مدت COVID-19 بر روی قلب باید تحقیقات بیشتری انجام شود. مکانیسم های مختلفی برای آسیب قلبی در COVID-19 وجود دارد و همه مثل هم نیستند. آسیب موقتی یا طولانی مدت به بافت قلب می تواند به چندین عامل زیر مربوط باشد:

تأثیر کرونا بر قلب

کمبود اکسیژن در تأثیر کرونا بر قلب

کمبود اکسیژن، یکی از موارد تأثیر کرونا بر قلب است. از آنجا که ویروس باعث پر شدن التهاب و مواد مایع در کیسه های هوای ریه ها می شود، اکسیژن کمتری می تواند به جریان خون برسد. قلب باید بیشتر کار کند تا خون را از طریق بدن پمپاژ کند، که این موضوع می تواند در افرادی که از قبل بیماری قلبی دارند خطرناک باشد. عدم اکسیژن کافی باعث مرگ سلول و آسیب بافتی در قلب و سایر اندام ها شود و قلب می تواند در اثر کار زیاد از کار بیفتد.

میوکاردیت

میوکاردیت، یکی از موارد تأثیر کرونا بر قلب است. همانند سایر عفونت های ویروسی (از جمله برخی از انواع آنفولانزا)، التهاب قلب ناشی از ویروس کرونا ممکن است به طور مستقیم بافت عضلانی قلب را آلوده کرده و به آن آسیب برساند.

کاردیومیوپاتی استرس

کاردیومیوپاتی، یکی دیگر از موارد تأثیر کرونا بر قلب است. عفونت های ویروسی می توانند باعث کاردیومیوپاتی شوند. کاردیومیوپاتی، اختلالی در عضله قلب است که بر توانایی قلب در پمپاژ خون موثر است. در صورت حمله ویروس به بدن انسان، بدن دچار استرس می شود و موجی از مواد شیمیایی به نام کاتکول آمین را آزاد می کند که می تواند قلب را بی حس کند. پس از رفع عفونت، عامل استرس زا به پایان رسیده و قلب می تواند بهبود یابد.

آسیب به پروتئین های محافظ ریه و قلب

آسیب به پروتئین های محافظ، یکی دیگر از موارد تأثیر کرونا بر قلب است. ریه و قلب هر دو با مولکول های پروتئینی به نام آنزیم آنژیوتانسین 2 یا ACE-2 پوشانده شده اند. پروتئین ACE-2 دریچه ای است که ویروس کرونا برای ورود به سلول ها و تکثیر، ابتدا باید از آن عبور کند. در حالت عادی بدن، ACE-2 با داشتن خاصیت ضد التهاب، نقش مطلوبی در محافظت از بافت ها و سلول ها دارد. اما اگر ویروس کرونا به نوعی این مولکول ها را از کار بیندازد، ممکن است با شروع فعالیت سیستم ایمنی، سلول های قلب و ریه بدون محافظ بمانند.

Cytokine Storm، مهمترین تأثیر کرونا بر قلب

جدی ترین تأثیر کرونا بر قلب، Cytokine Storm یا طوفان سیتوکین است. این مشکل وقتی رخ می دهد که حمله سیستم ایمنی بدن به ویروس مهاجم آنقدر شدید است که باعث از بین رفتن بافت های سالم بدن فرد مبتلا به کرونا می شود. هنگام پاسخ به عفونت حاصل از ویروس کرونا، بدن سیل پروتئین هایی به نام سیتوکین را آزاد می کند که به سلول ها کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با مهاجمان مبارزه کنند. در بعضی از افراد، به دلیل تفاوت ژنتیکی، این رویداد دفاعی طبیعی، به صورت شدیدتری رخ می دهد و آنها را در معرض طوفان سیتوکین قرار دهد. در طوفان سیتوکین، پاسخ سیستم ایمنی بدن به ویروس کرونا باعث التهاب می شود، بافت سالم را از بین می برد و به اندام هایی مانند کلیه ها، کبد و قلب آسیب می رساند. طوفان سیتوکین و آسیب قلبی ناشی از آن نیز می تواند بر ریتم قلب تأثیر بگذارد. به اعتقاد بسیاری از پزشکان، آریتمی های قلبی جدی ناشی از طوفان سیتوکین می تواند فاجعه بار باشد. تحقیقات فعلی در حال بررسی مزیت احتمالی استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند کورتون ها برای جلوگیری از طوفان سیتوکین در بیماران کرونایی است.

تأثیر کرونا بر قلبآیا در صورت ابتلا به COVID-19، باید به متخصص قلب مراجعه کنیم؟

اولین نکاتی که هر فرد باید رعایت کند انجام کارهای حفاظت فردی مانند زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از الکل، استفاده از شیلد صورت و عینک ایمنی و عینک کرونا یا محافظ چشم کرونا و پوشیدن دستکش لاتکس و دستکش معمولی است. اما اگر به هر دلیلی فرد به کرونا مبتلا شد و از قبل هم بیماری قلبی داشت باید از لحظه ای که فهمید به بیماری کرونا مبتلا شده است با متخصص قلب خود در ارتباط نزدیک باشد. پس از بهبودی از کرونا هم برای حفظ ایمنی فردی، شرایط قلب خود را کنترل کنند تا آسیب قلبی احتمالی ناشی از ویروس کرونا کشف شود. اگر علائمی مانند ضعف، تنگی نفس یا درد قفسه سینه پس از بهبودی کرونا ادامه یابد، باید آزمایشاتی روی قلب فرد انجام شود زیرا این مشکلات می تواند به دلیل آسیب ناشی از COVID-19 در ریه ها یا قلب باشد. متأسفانه خیلی از افراد با مشاهده علائم کرونا، سعی می کنند با خوددرمانی و مصرف آنتی بیوتیک خود را درمان کنند که کاری بسیار خطرناک است و بعضی از مواقع کار به جایی می رسد که فرد با دستگاه تنفس هم نمی تواند نفس بکشد.

تأثیر کرونا بر قلبمنابع:  hackensackmeridianhealth.8/ /         //www.hopkinsmedicine.org/h

عینک کروناقلبکرونا و قلبمحافظت از کروناویروس کرونا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.