بیانیه روش ارزیابی ریسک چیست

بیانیه روش ارزیابی ریسک چیست

به زبان ساده، احتمال بروز اتفاق بد را ریسک می گویند. ریسک شامل عدم اطمینان در مورد اثرات و پیامدهای یک کار یا چیزی است که انسان برای آن ارزش قائل است. چیزهایی که انسان برای آن ها ارزش قائل است عبارتند از سلامتی، رفاه، ثروت، دارایی ها و محیط زیست. ریسک اغلب بر پیامدهای منفی و نامطلوب متمرکز است. تعاریف مختلف زیادی از ریسک در سال های اخیر و در کشورهای مختلف ارائه شده است. تعریف استاندارد بین المللی ریسک که در همه جا و همه کاربردهای مختلف به کار می آید این است، “ریسک یعنی تأثیر عدم اطمینان بر اهداف”. بدیهی است که مفهوم و میزان ریسک در کارهای مختلف، متفاوت است. مثلا ریسک در کار معدن با ریسک در نجاری و ریسک در فوتبال متفاوت است. در این مقاله علاوه بر تشریح مفهوم ریسک و ارزیابی ریسک، بیانیه روش ارزیابی ریسک را هم تحلیل خواهیم کرد.

بیانیه روش ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک خطرات موجود در شرکت مانند احتراق و  آتش سوزی و آسیب دیدگی چشم، برق گرفتگی و هم چنین خطرات موجود در کار شما را شناسایی می کند. ارزیابی ریسک صرفاً یک بررسی دقیق از مواردی است که در کار شما امکان آسیب رساندن به افراد را دارد، بنابراین شما می توانید ارزیابی کنید که برای جلوگیری از پیش آمدن آسیب به افراد در محل کار و هم چنین برای جلوگیری از پیش آمدن آسیب به کار خود، آیا اقدامات احتیاطی کافی انجام داده اید یا باید اقدامات بیشتری انجام دهید.

 

بیانیه روش ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک انتظار ندارد که شما تمام خطرها را از بین ببرید اما شما باید از کارمندان شرکت تا آنجا که عقل و منطق اجازه می دهد، محافظت کنید. در زیر به چند نکته راجع به ارزیابی ریسک اشاره می کنیم.

 • دو نوع ارزیابی ریسک داریم: ارزیابی ریسک کیفی و ارزیابی ریسک کمی
 • ارزیابی ریسک کیفی یک روش منطقی برای تعیین اندازه خطرات و بررسی پیامدهای بالقوه ناشی از بروز حوادث احتمالی بر روی کارمندان، مواد، تجهیزات و محیط است.
 • با ارزیابی ریسک کیفی، داده‌های به درد بخوری برای تصمیم‌گیری در زمینه کاهش ریسک، خطرات، بهتر کردن و تقویت سیستم‌های کنترلی و برنامه‌ریزی برای انجام عکس العمل مناسب در هنگام بروز خطرات به دست می آید.
 • برای به دست آوردن نتیجه ارزیابی ریسک کمّی باید دو مؤلفه ریسک یعنی شدت پیامدِ رخداد و احتمالِ رخ دادن آن رخداد را به دست آورد.
 • ارزیابی ریسک چه کمی و چه کیفی، به تجربه، تخصص و دقت بالایی نیاز دارد.
 • ارزیابی ریسک یک کار فردی نیست بلکه هم ارزیابی ریسک کمی و هم ارزیابی ریسک کیفی باید به صورت کار تیمی صورت پذیرند.

بیانیه های روش ارزیابی خطر RAMS چیست؟

 

بیانیه روش ارزیابی ریسک

RAMS مخفف عبارت Risk Assessment Method Statements به معنای بیانیه روش ارزیابی ریسک است. RAMS اسنادی است که شرکت ها پس از اتمام ارزیابی ریسک ایجاد می کنند. RAMS شامل جزئیاتی از یک خطر و راهنمای گام به گام برای مقابله با آن خطر است که همه کارمندان، پیمانکاران و دیگران به راحتی می توانند از آن استفاده کنند و آن را دنبال کنند. RAMS با ارزیابی ریسک که خطرات موجود در محل کار را شناسایی می کند و خطر احتمالی کارمندان را تجزیه و تحلیل می کند متفاوت است. با کمک بیانیه روش ارزیابی ریسک یا RAMS می توانید روش های از بین بردن خطر شغلی را کشف و پیاده سازی کنید.

بیانیه روش ارزیابی ریسک یا بیانیه روش کار سندی است که جزئیات نحوه انجام یک کار یا روند کاری را شرح می دهد و باید خطرات موجود در کار را نشان دهد و جزئیات راهنمای گام به گام نحوه انجام ایمن آن کار را شرح دهد. RAMS یا بیانیه روش ارزیابی ریسک همچنین توضیح می دهد که برای اطمینان از ایمنی کارگر یا هرکسی که آن کار را انجام می دهد، چه اقدامات کنترلی باید ارائه شود.

در SSS بر اهمیت تهیه و اجرای ارزیابی ریسک و بیانیه روش ارزیابی ریسک یا همان RAMS تاکید شده است. در صورت بروز مشکلی در تولید و آسیب دیدن ماشین ‌ها، ممکن است هزینه های شرکت افزایش یابد. حتی ممکن است بیمه، خسارت وارد شده به شرکت شما را پرداخت نکند و حتی شرکت شما را تحت پیگرد قانونی قرار دهد که در نهایت منجر به افزایش هزینه های حقوقی و از دست رفتن اعتبار و شهرت شرکت شما می شود. چرا یک شرکت بیمه می تواند از شما شکایت کند؟ چون شما به عنوان یک شرکت از نظر قانونی ملزم به ارزیابی ریسک و خطرات در محل کار خود هستید و اگر این ارزیابی ریسک را انجام ندهید یا ارزیابی ریسک را انجام دهید ولی به درستی ثبت و مستند نکنید، شرکت بیمه می تواند هزینه خسارت های اقتصادی وارد شده به شما را پرداخت نکند. بنابراین اقدامات پیشگیرانه برای کنترل خطرات که شامل تعیین ریسک و ارزیابی ریسک است را باید انجام دهید تا خرج زیادی بر گردن شرکت خود و شرکت بیمه نگذارید.

برای هر شغلی باید ارزیابی ریسک را انجام دهید. برای هر شرکتی که بیش از پنج نفر کارمند داشته باشد، قانون این است که ارزیابی ریسک انجام شود. به عنوان مثال استاندارد ISO 9001 ویرایش ۲۰۱۵، بسیاری از شرکتها را ملزم کرده است ریسک‌های خود را شناسایی و مدیریت کنند و کلیه ارزیابی ریسک های انجام شده در محل کار را مستند و ثبت کند.

بیانیه روش ارزیابی ریسک معمولاً در صنعت ساختمان استفاده می شود و شرکتهای ساختمانی را در فرآیند مناقصه تحلیل می کند. RAMS برای تهیه اسناد ایمنی، اسناد ارزیابی سیاست های بهداشت و ایمنی کارگران شرکت هایی که در مناقصه شرکت می کنند، استفاده می شود.

تفاوت RAMS با ارزیابی ریسک چیست؟

تصمیم گیری و ابلاغ ارزیابی ریسک و بیانیه روش ارزیابی ریسک هر دو برای ایمن نگه داشتن افراد در محل کار هستند. منطقی است که راهنمای گام به گام RAMS یا همان بیانیه روش ارزیابی ریسک، باید بعد از ارزیابی های ریسک انجام شود و از آن پیروی کند. RAMS اسنادی است که به صورت اختیاری می تواند پس از ارزیابی ریسک تکمیل شود و به اندازه ارزیابی ریسک شناخته شده نیست، زیرا هیچگونه شرط قانونی برای تهیه و تکمیل آن توسط شرکت وجود ندارد. از آنجایی که پس از انجام ارزیابی ریسک، هنوز خطرهای زیادی، کارگران و کارمندان را تهدید می کند، بسیار بهتر است که بیانیه روش ارزیابی ریسک، را انجام دهید.

داخل RAMS، تصمیم گیری هم وجود دارد در حالی که ارزیابی ریسک در مورد روش های انجام ایمن یک کار بحث می کند اما هیچ تصمیم رسمی در داخل آن وجود ندارد. همچنین در RAMS، ارزیابی ریسک هم به روزرسانی و بهینه سازی می شود.(در صورت نیاز ارزیابی ریسک به به روزرسانی).

ایمن سازی محل کار با RAMS

RAMS اطمینان حاصل می کند که افراد مناسب، با مهارت مناسب و با روش درست، کار را در مکان مناسب و در زمان مناسب انجام می دهند. این موضوع باعث اطمینان از این می شود که از حوادث احتمالی جلوگیری می شود و افراد در پایان روز کاری با خیال راحت به خانه می روند.استفاده از RAMS همچنین می تواند به سود کل تجارت باشد چرا که به لطف اطلاعات جمع آوری شده، اقدامات کنترلی در هر کاری صورت می گیرد. استفاده از RAMS باعث می شود مشاغل شما از جهات زیر سود کنند:

 • غیبت کارکنان بسیار کاهش می یابد و رضایت شغلی کارمندان افزایش می یابد. در نتیجه بهبود بهره وری حاصل می شود.
 • چون احتمال بروز یک حادثه جدی بسیار کاهش می یابد، اولا مشکلات اقتصادی شرکت هم کمتر خواهد بود، بنابراین کسب و کار با خطر کمتری مواجه خواهد بود. ثانیا کمتر، کارکنان آسیب می بینند. مدیریت نمی خواهد که کارکنان آنها به دلیل یک حادثه ای که در محل کار به وقوع پیوسته آسیب ببینند یا بدتر شوند چرا که محافظت از کارمندان اولویت اصلی آنها است.
 • RAMS، سوء تفاهم ها را از بین می برد. دستورالعمل های شفاهی یا غیررسمی ممکن است باعث بروز سوء تفاهم شوند. RAMSفرایند را رسمیت می بخشد و سوء تفاهم ها را از بین می برد.
 • RAMSباعث بهبود فرایندهای کار می شود. با راهنمای گام به گامی که RAMS دارد، نحوه تکمیل کاری را که شامل خطر ایمنی فردی است، بهبود بخشیده می شود و بهره وری افزایش می یابد.
 • مطالب موجود در RAMS، به شما کمک می کند تا انتخاب های درستی داشته باشید.

نکاتی راجع به بیانیه روش ارزیابی ریسک

اگر بخواهید یک سند بیانیه روش ارزیابی ریسک تنظیم کنید باید به نکات زیر توجه کنید

 • ابتدا ارزیابی ریسک را انجام دهید.
 • جزئیات سرپرست، تجهیزات درگیر و سایر اطلاعات مربوطه را در سند RAMSقرار دهید.
 • خدمات کمک های اولیه باید در RAMSلحاظ شود.
 • یک راهنمای گام به گام در مورد چگونگی انجام ایمن یک کار، با پوشش هر مرحله، تهیه کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که یک نسخه از سند RAMSبه کارمندان درگیر با آن کار داده شده است.
 • این سند باید به صورت دوره ای مورد بازبینی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که به طور منظم استفاده می شود و اطلاعات صحیح است.
 • باید با استفاده از RAMS، نیروی کار شرکت، تمام اطلاعات لازم برای انجام ایمن کار خود را داشته باشد.
 • لازم به ذکر است بعضی از شرکت های مدیریتی خاص وجود دارند که تمام خطرات شرکت شما را ارزیابی می کنند و در تهیه و اجرای بیانیه روش ارزیابی ریسک یا (RAMS) در کسب و کار شما به شما مشورت می دهند.

منابع:http://www.safetyservicesdirect.com/blog/2018/11/30/what-are-rams-risk-assessment-method-statement-explained/

http://www.specialistsafety.co.uk /

RAMSارزیابی ریسکخطرریسک

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.