بعد از جراحی اصلاح بینایی چه اقداماتی باید انجام داد

بعد از جراحی اصلاح بینایی چه اقداماتی باید انجام داد

بعد از اینکه شما تحت معاینه دقیق قرار گرفتید و تشخیص داده شد که لیزیک (یا نوع دیگری از عمل جراحی اصلاح بینایی) برای شما مناسب است ، این روش به صورت سرپایی انجام می شود. انجام این عمل برای هر چشم حدود 15 دقیقه طول می کشد. هر دو چشم معمولاً در طی یک مرحله عمل می شوند ، اگرچه ممکن است مواردی وجود داشته باشد که شما یا جراح ترجیح دهید هر چشم را در زمان های مختلف عمل کنید.

مطمئنا مانند هر عمل جراحی ، به دنبال جراحی اصلاح بینایی یا جراحی انکساری با لیزر ، احساس ناراحتی خواهید کرد.

بلافاصله پس از عمل ، قطره های آنتی بیوتیک و قطره های استروئید به چشم شما وارد می شود. این فلپ در دفتر با بزرگنمایی بررسی می شود تا مطمئن شوید صاف و بدون چین و چروک است و هیچ زائده ای در زیر آن وجود ندارد. سرانجام ، برای محافظت از چشم ها ، عینک محافظ مانند گاگل یا شیلد، روی چشم شما قرار می گیرد. با داشتن گاگل بر روی چشم ها ، احتمال اینکه چشمان خود را بمالید کمتر خواهد بود ، زیرا ممکن است مالش چشم باعث دررفتگی فلپ شود.

چند ساعات پس از عمل می تواند ناراحت کننده تر از خود جراحی اصلاح دید باشد.

بلافاصله پس از جراحی ، ممکن است فقط خراشیدگی کمی در چشم خود را تجربه کنید یا به دلیل پارگی و سوزش این ساعات بسیار ناخوشایند هستند. به طور کلی ، چشمان شما خراشیده شده است و به درجات مختلف نور حساس می شوند. ممکن است اشک از چشمان شما ترشح شود ، احساس سوزش داشته باشند و به شدت تحریک شوند. این علائم معمولاً در طی شش ساعت از بین می روند. در بعضی موارد ، ممکن است در هنگام ایجاد فلپ ، سایش قرنیه ایجاد شود. سایش قرنیه چشم شما را بسیار ناخوشایند می کند ، تا حدی که ممکن است باز کردن چشم مشکل می شود.

بعد از عمل جراح ممکن است شما را به چرت زدن تشویق کند. چرت زدن به شما کمک می کند ناراحت کننده ترین قسمت بهبودی را با کمترین ناراحتی سپری کنید.

بلافاصله پس از جراحی ، اکثر افراد متوجه بهبود بینایی می شوند. چیزهایی که می بینید ممکن است دودآلود به نظر برسند ، گویی که در حال مشاهده اتاق پر از دود هستید. حدود یک هفته یا حداکثر سه ماه بعد از جراحی بینایی شما تثبیت می شود.

بیشتر بخوانید :

آیا استفاده از عینک بعد از لیزیک ضروری است

مدت زمان بهبود و انتظاراتی که باید از لیزیک داشت

24 ساعت اول پس از جراحی لیزیک برای بهبودی سالم بسیار مهم است. در این مدت باید تا حد امکان از فشار وارد بر چشم خودداری کنید. شورای جراحی انکساری آمریکا منتشر می کند که شما معمولاً می توانید در طی یک یا دو روز پس از انجام عمل لیزیک ، فعالیت های عادی روزمره خود را از سر بگیرید.

FDA گزارش می دهد که ممکن است بخواهید پس از عمل لیزیک چند روز را مرخصی بگیرید تا به خود فرصت دهید تا هرگونه ناراحتی و اختلالات شایع بینایی بعد از لیزیک مانند خیرگی و هاله های اطراف اجسام فروکش کند. هنگامی که پس از جراحی برای اولین بار چشمان خود را باز می کنید ، به احتمال زیاد احساس می کنید که چشمان شما مه گرفته است و همچنین ممکن است بعد از از بین رفتن بی حسی موضعی ، احساس خارش و سوزش داشته باشید. این حالت معمولاً ظرف چند ساعت کاهش می یابد. کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده (NLM) توضیح می دهد که به احتمال زیاد در روز جراحی خود تاری دید خواهید دید ، اما این به طور معمول روز بعد برطرف می شود.

باز هم ، مهم است که بعد از عمل لیزیک چشم های خود را مالش ندهید تا از جدا شدن فلپ جلوگیری شود و احتمال عفونت به حداقل برسد. بینایی شما می تواند به سرعت چند روز پس از انجام عمل لیزیک تثبیت شود ، اما روند بهبودی حدود سه تا شش ماه قبل از اینکه تثبیت دید در اکثر موارد کامل تلقی شود ، طول می کشد.

جدول زمانی بهبود کلی برای لیزیک و دستورالعمل های بهبودی در زیر بیان شده است.

  • 6 ساعت اول بعد لیزیک: چشمان خود را بسته نگه دارید و از نگاه به نورهای شدید خودداری کنید. به احتمال زیاد در چند ساعت اول پس از جراحی برخی از ناراحتی ها را تجربه خواهید کرد. پزشک ممکن است مقداری دارو برای درد و احتمالاً قطره چشمی برای شما تجویز کند و چشمان شما را از عفونت پاک نگه دارد.
  • 24 ساعت اول بعد از عمل لیزیک: تا حد امکان از خستگی چشم خود جلوگیری کنید. تا حد امکان از مطالعه ، تماشای تلویزیون و کار کردن با تلفن های هوشمند ، بازی های ویدیویی و رایانه خودداری کنید. به شما احتمالاً یک محافظ محافظ چشم داده می شود تا حداقل شب از آن استفاده کنید تا از ضربه و مالش چشم خود جلوگیری کنید. می توانید یک روز بعد از جراحی لیزیک دوش بگیرید. مراقب باشید که صابون یا سایر محصولات شیمیایی را در چشم خود وارد نکنید. به محض اینکه بینایی شما به اندازه کافی روشن باشد ، در رانندگی ایمن خواهید بود. برای بررسی روند بهبودی خود باید در جلسات بعدی برای جراح خود شرکت کنید.
  • 1 تا 2 هفته بعد از عمل لیزیک: معمولاً می توانید در طی یک هفته بعد از جراحی لیزیک ورزش را شروع کنید ، اما باید حداقل یک ماه از ورزش های تماسی خودداری کنید. هنگام محافظت در برابر نور آفتاب ، از عینک آفتابی استفاده کنید تا از چشمان شما در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت کند و از قطره های چشمی تهیه شده برای خشک شدن چشم استفاده کنید. حداقل یک یا دو هفته بعد از انجام لیزیک از قرار دادن آرایش ، کرم یا لوسیون در اطراف چشم خودداری کنید تا این محصولات در چشم شما قرار نگیرند و به طور بالقوه باعث ایجاد عفونت نشوند. همچنین باید به مدت حداقل دو هفته بعد از عمل لیزیک از شنا در آب هایی که ممکن است آلوده باشند ، مانند استخرها ، وان های آب گرم ، اقیانوس ها ، دریاچه ها و رودخانه ها خود داری کنید.
  • 1 ماه بعد از عمل لیزیک: در این مرحله ، شما می توانید به فعالیت های سنگین از جمله ورزش را انجام دهید. ممکن است بخواهید از عینک های ورزشی کمک بگیرید تا چشم های شما کاملاً خوب شود.
  • 3 تا 6 ماه بعد از عمل لیزیک: در این مدت ، چشمان شما همچنان بهبود می یابند و بینایی شما به تدریج بهبود می یابد. عوارض انکساری قابل توجه ، مانند نزدیک بینی ، به طور بالقوه مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابد ، زیرا این جراحی ها نسبت به اصلاح شرایط خفیف تر ، می توانند تهاجمی تر باشند. در تمام قرارهای پیگیری با پزشک خود ادامه دهید و به برنامه بهبودی که توسط تیم مراقبت از جراحی مشخص شده است ، پایبند باشید.

اقداماتی که باید بعد از جراحی اصلاح بینایی انجام دهید چه مواردی هستند

ملاقات های دوباره و ویزیت شدن به وسیله پزشک با توجه به جراح جداگانه متفاوت خواهد بود. در برخی موارد ، یک متخصص مراقبت از چشم همراه ممکن است به مراقبت های پیگیری بعد از عمل کمک کند.

به طور کلی ، فرد روز بعد از جراحی برای اطمینان از صاف بودن فلپ و اینکه فاقد هرگونه خط و چروک و رد علائم عفونت یا التهاب مانند DLK (کراتیت لاملا منتشر ، نوعی کدر شدن قرنیه) باشد باید به پزشک مراجعه کند.

در این مرحله قطره چشم بصورت مداوم در چشم فرد ریخته می شود. قطره ممکن است شامل قطره آنتی بیوتیک و قطره استروئید باشد که چهار بار در روز استفاده می شود. قطره ها به مدت یک هفته بعد از جراحی ادامه می یابد و پس از آن دوباره باید در مطب حضور یابید. معمولاً در اولین بررسی بینایی، 20/20 خواهید داشت و سپس می توانید برنامه عادی خود را از سر بگیرید.

ویزیت های مراحل بعدی معمولاً برای یک هفته ، یک ماه ، سه ماه ، شش ماه و یک سال بعد از جراحی برنامه ریزی می شوند.

به شما توصیه می شود حداقل یک هفته پس از جراحی از استفاده از آرایش چشم خودداری کنید. فعالیت هایی مانند شنا حدود دو هفته پس از جراحی باید از برنامه فرد حذف شوند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی برای عوارض جراحی اصلاح بینایی بود

اکثر افرادی که تحت لیزر اصلاح بینایی می شوند ، پس از انجام این عمل ناراحتی بسیار کمی را تجربه می کنند و از نتایج خود راضی هستند. اگر سوال یا نگرانی دارید ، با جراح خود تماس بگیرید.

برخی از علائم هشدار دهنده به دنبال اصلاح بینایی لیزر شامل موارد زیر است:

  • کاهش دقت بینایی (آیا می توانید به وضوح ببینید؟) ،
  • درد ، و
  • قرمزی با یا بدون ترشح.

اگر هرکدام از این علائم هشدار دهنده را تجربه کردید ، باید فوراً شبانه روز با پزشک خود تماس بگیرید. این حادثه را به زمانی بعد موکول نکنید تا ببینید آیا طی چند روز آینده بهتر می شود یا نه.

به طور کلی ، چشم پزشکان ترجیح می دهند در صورت وجود هرگونه نگرانی ، مستقیماً روزانه یا شبانه با مطب تماس بگیرند تا اینکه به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کنند زیرا ارزیابی چشم پس از جراحی به تجهیزات و دانش خاصی نیاز دارد ، که معمولاً در بخش اورژانس در دسترس نیستند.

اگر درد ناگهانی ، شدید یا از دست دادن بینایی برایتان بوجود آمد، با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

اگر پزشک در دسترس نیست ، به بخش اورژانس مراجعه کنید. به طور کلی ، در صورت لزوم یک چشم پزشک در آنجا هست تا به شما کمک کند.

تصاویر مربوط به جراحی اصلاح بینایی

جراحی اصلاح بیناییدیاگرام چشم دارای نزدیک بینی یا میوپیا

جراحی اصلاح بیناییدیاگرام چشم دارای دور بینی یا هاپروپیا

جراحی اصلاح بیناییمیکروکراتوم

جراحی اصلاح بیناییعلامت گذاری قرنیه قبل از فلپ لیزیک

جراحی اصلاح بیناییاستفاده از حلقه مکش کراتوم برای ایجاد فلپ لیزیک

جراحی اصلاح بیناییبلند کردن فلپ لیزیک

جراحی اصلاح بیناییدیاگرام گرافیکی فلپ لیزیک

جراحی اصلاح بیناییدیاگرام گرافیکی ورود لیزر به قرنیه چشم

جراحی اصلاح بیناییبازگرداندن فلپ به جای خود.

جراحی اصلاح بینایی لیزر چیست

جراحی اصلاح بیناییجراحی اصلاح بینایی یا جراحی انکساری با لیزر که معمولاً تحت عنوان اصلاح بینایی لیزر شناخته می شود ، از 20 سال گذشته وجود داشته است. این روش برای کاهش یا از بین بردن نیاز به عینک یا لنز تماسی انجام می شود. اگر به فکر اصلاح بینایی با لیزر هستید ، باید بدانید که جراحی لیزر چیست ، چه انتظاری دارید و چه مزایا ، خطرات و گزینه های دیگری دارد.

بیشتر بخوانید:

عمل اصلاح دید چشم چیست | عمل اصلاح عیوب انکساری

احتیاط های جراحی اصلاح بینایی

جراحی اصلاح بیناییبرخی از مشکلات پزشکی که ممکن است بر بهبودی تأثیر بگذارد می تواند شما را به عنوان کاندیدای ضعیف برای جراحی اصلاح بینایی لیزر تبدیل کند. شرایطی مانند بیماری های عروقی کلاژن ، لوپوس ، آرتریت روماتوئید و بیماری های مرتبط با HIV ممکن است در ترمیم مناسب زخم تأثیر بگذارد ، که برای دستیابی به نتیجه خوب ضروری است.

برخی از بیماری های چشم مانند خشکی چشم ، سندرم شوگرن ، آستیگماتیسم نامنظم ، اندازه مردمک بزرگ ، قرنیه های نازک یا قوز قرنیه (قرنیه مخروطی شکل) نیز ممکن است این روش را برای شما نامناسب کند.

لیزیک چگونه انجام می شود

جراحی اصلاح بیناییلیزیک نامی است که معمولاً با روش لیزر انکساری انجام می شود. این عمل شامل ایجاد یک فلپ بسیار نازک در قرنیه و جمع کردن مجدد آن روی لولای خود است ، و سپس از لیزر اگزایمر برای تبخیر مقدار کمی از بافت قرنیه استفاده می شود. فلپ سپس دوباره به موقعیت خود بر می گردد.

PRK، لیزیک و لازک

جراحی اصلاح بیناییکراتکتومی عکس-انکساری (PRK) ، شامل استفاده از لیزر اگزایمر روی قرنیه بدون ساختن فلپ لیزیک است. این فناوری در اکثر موارد قبل از لیزیک بود و با لیزیک جایگزین شد ، اما اکنون دوباره به عنوان گزینه مطلوب تری برای بیماران با قرنیه نازک تر یا خشکی چشم وجود دارد.

RX قوی : لنزهای قابل کاشت

جراحی اصلاح بیناییبرخی از بیماران هستند که نزدیک بینی در آن ها آنقدر زیاد است که جراحی انکساری با لیزر نمی تواند بینایی آن ها را بدون نازک شدن قابل توجه قرنیه اصلاح کند. برای آن دسته از افراد ، یک انتخاب احتمالی می تواند یک لنز مصنوعی باشد که با استفاده از یک برش کوچک در قسمت جلوی عنبیه قرار می گیرد. این لنزهای پلاستیکی برای درمان نزدیک بینی مورد تأیید FDA قرار گرفته اند. خطرات این جراحی می تواند از دست دادن بینایی باشد.

ریسک های جراحی اصلاح بینایی به روش لیزر

بعد از جراحی اصلاح بینایی چه اقداماتی باید انجام دادباید به خاطر داشته باشید که اصلاح بینایی با لیزر در واقع جراحی است و نباید به راحتی انجام شود. هر دو روش لیزیک و PRK امکان آسیب دیدگی موقتی یا دائمی به چشم را دارند ، از جمله دو بینی ، رگه دید ، هاله های نور اطراف اجسام، افزایش حساسیت به نورهای شدید ، تابش خیره کننده ، خشکی چشم ، ادامه نیاز به عینک یا لنز تماسی و به ندرت ، از دست دادن بینایی.

متخصص عمل لیزیک را چگونه انتخاب کنیم

جراحی اصلاح بیناییهنگام انتخاب یک چشم پزشک برای مشاوره در مورد جراحی انکسار با لیزر ، تحقیق کنید. این یک تصمیم مهم است و انتخاب شما باید بیش از فاکتور قیمت باشد. توصیه های شخصی ، تجربه و نتایج واقعی بسیار مهمتر از دیدن تبلیغات در تلویزیون یا رسانه های چاپی است.

منابع : emedicinehealthnvisioncenters

آستیگماتیسمجراحی بیناییجراحی چشمدور بینعمل چشمعمل لیزر چشمعمل لیزیکلیزر چشملیزیکنزدیک بین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×