ایمنی وسایل ورزشی چیست | چگونه استفاه از وسایل ورزشی را ایمن کنیم

ایمنی وسایل ورزشی چیست | چگونه استفاه از وسایل ورزشی را ایمن کنیم

از آنجایی که آسیب های ورزشی هم در ورزش های تماسی و هم در ورزش های غیر تماسی بسیار شایع است ایمنی وسایل ورزشی مسأله ای مهم در دنیای پزشکی و ورزشی است. در ایالات متحده بیش از 3.5 میلیون کودک زیر 14 سال هر سال در حین ورزش و تفریح آسیب می بینند و تحت درمان قرار می گیرند البته بیش از نیمی از آسیب های ورزشی در کودکان قابل پیشگیری است. طق آمار، آسیب های ورزشی و تفریحی حدود 21٪ از آسیب های مغزی را در بین کودکان آمریکایی تشکیل می دهد. حدود دو میلیون آسیب دیدگی هم در ورزشکاران دبیرستانی کشور آمریکا اتفاق می افتد.

ورزشها را می توان به طور خلاصه به انواع ورزشهای تماسی / تصادفی ، ورزشهای با تماس محدود و ورزشهای غیر تماسی دسته بندی کرد. اگرچه مرگ ناشی از آسیب دیدگی ورزشی بسیار نادر است اما صدمات در ورزش های تماسی و ورزش های پرماجرا می تواند کشنده باشد. وظیفه و نقش پزشک ورزشی، اطمینان از ایمنی، جلوگیری از آسیب ها و تلاش برای بهبود آسیب های موجود است.  پزشک ورزشی باید دانش کافی در مورد انواع مختلف تجهیزات ورزشی داشته باشد و تجهیزات مناسب را به ورزشکاران پیشنهاد و تجویز کند چرا که این امر می تواند در پیشگیری از آسیب ها نقش اساسی داشته باشد.

شایان ذکر است که نهادهای نظارتی و سازمانهای مختلفی وجود دارند که مسئولیت نظارت بر تجهیزات ورزشی را بر عهده می گیرند و استانداردهای مشخصی را برای آن تجهیزات در نظر می گیرند. استانداردهای ایمنی توسط دولت ، سازمانهای بهداشت ملی و بهداشت عمومی تعیین می شود تا خطرات و تجهیزات محافظتی مورد نیاز در ورزشهای خاص، به ویژه ورزشهای پرتحرک یا پرمخاطره را شناسایی کند. این امر در نهایت منجر به کاهش آسیب دیدگی ورزشکاران می شود. ورزشکارانی که به طور حرفه ای ورزش می کنند تحت استانداردهای ایمنی و بهداشت شغلی محافظت می شوند. هنگام انجام یک ورزش ، بهتر است در مورد نوع تجهیزات محافظتی مورد نیاز، از مشاوره ورزشی حرفه‌ای استفاده کنید.

موادی که در تجهیزات ایمنی ورزشکاری استفاده می شوند.

در صورت نیاز به محافظت در برابر ضربات مکرر، از مواد بسیار مقاوم استفاده می شود. از مواد با مقاومت کمترهم می توان در مواقعی که ضربات به ندرت پیش می آید استفاده می شود. انواع مختلف مواد محافظتی استفاده شده در تجهیزات ایمنی ورزشکاری عبارتند از:

 • فوم که خود دارای دو نوع اصلی سلول باز و سلول بسته. است. فوم های سلول باز از مواد با چگالی کم تشکیل شده اند و معمولاً برای محافظت از برجستگی استخوانی ورزشکار استفاده می شوند. فوم های سلول بسته نسبت به فوم های سلول باز توانایی جذب ضربات شدیدتری را دارند و در واقع ضد ضربه بهتری هستند. فوم های سلول بسته انعطاف پذیری بیشتری دارند و بیشتر ترجیح داده می شود.
 • ژلها در جذب ضربه و شوک مفید هستند. ژل برای محافظت از مناطق استخوانی مانند پا، دست و مفصل مفید است.
 • از ترموپلاستیک نیز می توان برای آتل و پد سفارشی استفاده کرد. ترموپلاستیک به پلاستیک و لاستیک تقسیم می شوند. پلاستیک بیشتر مناسب آتل های کوچک مانند دست است. دما در هنگام کار با این مواد باید بین 150 تا 180 درجه فارنهایت باشد

تجهیزات محافظتی ورزشی

ایمنی وسایل ورزشیتجهیزات محافظتی ورزشی وظیفه پیشگیری از آسیب های ورزشی را بر عهده دارند. تجهیزات حفاظت فردی ممکن است شامل کلاه ایمنی، عینک محافظ،  دستکش ایمنی، محافظ دهان، شیلد محافظ صورت، بندهای جک، جلیقه نجات، تشک ایمنی، پد بینی و سایر پدهای محافظ، کفش محافظ، انواع باند، لباس ضد فشار، لباس ضد احتراق برای موتورسواران و … باشد. در ورزشهای رزمی مانند تکواندو نقاط حساس بدن با محافظ هایی که زیر لباس ورزشکار قرار داده می شوند محافظت می گردد. به عنوان مثال قطعه محافی به نام هوگو برای محافظت از شکم و سینه یک تکواندوکار استفاده می شود.

برای جلوگیری یا به حداقل رساندن آسیب های سر یا مغز در ورزشکارانی مانند بوکسورها ،بازیکنان کریکت، بازیکنان فوتبال ، دوچرخه سواران ، اسکی بازان ، بیس بال و تمام ورزش های حرکتی یا کلاه ایمنی توصیه می شود و یا اینکه بالاجبار تمام ورزشکاران باید از آن استفاده کنند. این کلاههای ایمنی با توجه به نوع ورزش به طور خاص طراحی و آزمایش شده اند ، بنابراین یک کلاه ایمنی بیس بال نمی تواند توسط دوچرخه سوار یا بوکسور استفاده شود.

لیست ورزشهایی که نیاز به حفاظت از سر دارند عبارتند از: بوکس آماتور، بیس بال، دوچرخه سواری، فوتبال، هاکی روی یخ، سافت بال، کریکت و … . در هر یک از این ورزشها از کلاه خاصی برای محافظت از سر استفاده می شود که در این مقاله دو مورد از آنها(کلاه ایمنی فوتبال آمریکایی و کلاه کاسکت) بیشتر مد نظر ما هستند. از تآثیر کلاه ایمنی ذکر همین نکته کافی است که نوعی کلاه ایمنی فوتبال آمریکایی توسط ریدل ارائه شده است که خطر ضربه مغزی را تا 31 درصد کاهش می دهد.

ایمنی وسایل ورزشیقبل از استفاده از کلاه ایمنی، ورزشکار باید آن را بررسی کند. به عنوان مثال بررسی های زیر را باید بر روی کلاه ایمنی فوتبال آمریکایی انجام دهید.

 • وجود ترک در کلاه را بررسی کنید.
 • تورم  و باد شدن را در کلاه ایمنی پر از هوا بررسی کنید.
 • درست بسته شدن کلاه ایمنی را بررسی کنید.
 • اگر برچسب استاندارد قابل مشاهده نباشد، استفاده از کلاه ایمنی قانونی نیست.
 • نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که ورزشکار قبل از تست کردن کلاه، برای شبیه سازی عرق باید موها را خیس کند و در کل  موها را به همان روشی که در طول فصل شانه می کند، شانه کند. این کار باعث می شود تا کلاه مناسب تری انتخاب گردد.

ویژگی های کلاه ایمنی

 • باید کاملاً متناسب باشد.
 • باید کل جمجمه را بپوشاند و وظیفه حفاظت جمجمه را انجام دهد همچنین نباید از روی چشم پایین بیاید.
 • ماسک صورت نباید با نیروی خارجی حرکت کند. بند چانه باعث می شود که کلاه ایمنی به جلو و عقب متمایل نشود.
 • هنگام فشار دستی، کلاه ایمنی نباید جابجا شود.
 • کلاه ایمنی باید به درستی روی سر بازیکن قرار بگیرد تا از ایجاد آسیب ساییدگی نیز جلوگیری کند.

  ایمنی وسایل ورزشی

عینک محافظ در ایمنی وسایل ورزشی

عینک ایمنی ورزشی برای جلوگیری از آسیب دیدگی چشم کاربرد دارند. این عینک‌ها ممکن است شامل عینک آفتابی مخصوص اسکی بازان یا اسنوبوردبازها باشد که دارای لنزهای 3 میلی متر پلی کربنات با فیلتر ماوراء بنفش برای حفاظت از چشم در برابر ضربه و اشعه هستند. عینک های ورزشی برای استفاده تنیس بازان و سایر ورزش های راکت دار مانند هاکی و لاکراس نیز توصیه می شود. بازیکنان کریکت نیزغالباً از کلاه ایمنی استفاده می کنند تا در اثر اصابت توپ کریکت از چشمان خود در برابر آسیب محافظت کنند. حتی ماهیگیران نیز باید از چشمان خود در برابر قلاب ماهی که می تواند به چشم آنها نفوذ کند محافظت کنند.

محافظت از صورت و دهان در ایمنی وسایل ورزشی

شکستگی استخوان های صورت در بین بازیکنان کریکت ، بوکسورها و ورزشکاران هاکی ، راگبی و اسکواش رایج است که در آن بازیکن توپ را با نهایت قدرت خود پرتاب می کند و یا با راکت به توپ ضربه می زند. در بوکس هم ضربه مشت حریف می تواند صورت فرد را با شکستگی مواجه کند. از کلاه ایمنی و محافظ صورت برای محافظت در برابر چنین صدماتی استفاده می شود. دهان ، لب ها ، دندان ها ، لثه ها ، فک ها ، زبان و گونه در برابر ضرباتی که می تواند باعث پارگی ، شکستگی و حتی ضربه مغزی شود ، آسیب پذیر هستند. این محافظ ها باید متناسب با دهان باشند و دوام داشته باشند.

پد و محافظ

در هر ورزش تماسی، مانند هاکی یا راگبی ، باید ازپدها و محافظ ها استفاده شود تا آسیب گردن، شانه‌ ها ، سینه ، آرنج ، بازوها ، مچ ها ، ران، زانوها و مچ پا کاهش یابد. بسته به نوع ورزش و آسیب های مورد انتظار ، محافظ ها از پلاستیک سخت تا بالشتک نرم ساخته می شوند. محافظ های شین توسط بازیکنان کریکت پوشیده می شوند تا از زخمی شدن در برابر تماس سریع توپ سخت کریکت محافظت کنند. پد های زانو از آسیب به غضروف و مفصل زانو محافظت می کنند ، در حالی که پد شانه می تواند باعث محافظت از مفصل شانه شود تا خطر پیچ خوردگی و شکستگی استخوان را کاهش دهد. برای جلوگیری از پارگی یا کبودی شدید عضلات ران ، پد های ران در کریکت پوشیده می شوند. پد های آرنج اغلب در ورزش های راکت دار مانند تنیس و البیته در هاکی و اسکیت استفاده می شوند.

لباس و کفش محافظ در ایمنی وسایل ورزشی

در هر ورزشی لباس و کفش ایمنی مختص آن ورزش وجود دارد. بدیهی است که لباس یک موتورسوار باید بسیار پوشیده و مقاوم در برابر ضربه و آتش سوزی و … باشد اما لباس یک شطرنج باز همین که راحت باشد کفایت می کند. در طراحی لباس های ورزشی ورزشهای پر مخاطره نباید ایمنی ورزشکار را فدای راحتی ورزشکار کرد چرا که ایمنی بسیار مهم تر از هر چیز دیگری است. علاوه بر لباس ایمنی، پوتین و کفش های ورزشی هم تاثیر بسزایی در حفاظت از ورزشکار دارند. در ورزشهایی که نیاز به دویدن دارند به دلیل استفاده بیش از حد از پا و مفصل مچ پا کفش های مخصوص دویدن توسط ورزشکاران پوشیده می شوند.  دوچرخه سواران نیز کفش دوچرخه سواری می پوشند که از پا در برابر درد محافظت می کند و امکان رکاب زدن سریع را فراهم می کند.

منابع:

medic8

physio-pedia

ایمنیتجهیزات ایمنیعینککلاه ایمنیورزشکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×