نکات ایمنی هنگام خرید خانه شامل چه مواردی است

نکات ایمنی هنگام خرید خانه شامل چه مواردی است

کیفیت ساخت و ساز ساختمان یکی از مهمترین جنبه هایی است که باید قبل از خرید خانه در نظر گرفته شود. کمتر از 20٪ از خریداران مسکن می دانند چگونه کیفیت ساخت و ساز خانه را قبل از خرید و افامت در آن بررسی کنند. قبل از خرید خانه باید نکات ایمنی یا ppe را بررسی کنید. بررسی کیفیت ساخت یک خانه یک جنبه مهندسی است اما روش هایی وجود دارد که خریداران مسکن معمولی هم می توانند نکات ایمنی هنگام خرید خانه را رعایت کنند و  بفهمند کیفیت ساخت خانه چگونه است و آیا آن خانه ایمن است یا خیر. در اینجا چند روش برای بررسی کیفیت عمومی ساخت و ساز برای یک ساختمان آورده شده است.

فسمت های بیرونی ساختمان

نکات ایمنی هنگام خرید خانه

ترک های موجود در دیوار بیرونی ساختمان نشان می دهد که ساختمان دارای بن و پایه ضعیفی است. حتی باید ترک های جزئی را هم جدی گرفت زیرا این ترک ها نشان دهنده این هستند که مصالح ساختمانی معیوب در هنگام ساخت خانه استفاده شده است و در هنگام وقوع زلزله ضعیفی هم به ساختمان خسارت وارد می شود. علاوه بر ترک ها باید با چشم خود به همه دیوارها نگاه کرد تا اگر آثاری از نم در در دیوارها دیده می شد آن ها هم از دید شما پنهان نمانند. وجود نم هم مشکلی نیست که بتوان با سهل انگاری از کنار آن رد شد. نم می تواند به دلیل شکستگی یا پوسیدگی لوله های آب یا لوله های فاضلاب باشد.

کیفیت بتن را بررسی کنید

نکات ایمنی هنگام خرید خانه

مقاومت بتن تعیین خواهد کرد که آیا ساختمان می تواند بار را تحمل کند یا خیر. مقاومت بتن تعیین می کند در هنگام زمین لرزه احتمالی، ساختمان چقدر مقاوم خواهد بود. برای آزمایش کیفیت مصالح ساختمانی، از میخ استفاده کنید. میخ را به درون آجر بزنید. اگر میخ به راحتی خم شود، آجر از کیفیت خوبی برخوردار است. اگر میخ را به دیوار کوبیدید و حفره ای در دیوار ایجاد شد، این مسأله نشانگر استفاده از مواد بی کیفیت در ساخت ساختمان است. برای چک کردن میزان مقاومت ملات بین آجرها نیز می توانید همین کار را انجام دهید.

برای اطمینان از نکات ایمنی هنگام خرید خانه ضخامت دیوار را بررسی کنید

نکات ایمنی هنگام خرید خانه

یکی از موارد نکات ایمنی هنگام خرید خانه ضخامت دیوارها است. هر صاحب خانه ای باید اطلاعاتی در مورد ضخامت دیوارهای ساختمان خود داشته باشد. یک متخصص با وارد کردن چند ضربه به دیوار از ضخامت آن مطلع می شود.

برای اطمینان از نکات ایمنی هنگام خرید خانه، کیفیت گچ را بررسی کنید

نکات ایمنی هنگام خرید خانه

یکی از موارد نکات ایمنی هنگام خرید خانه، کیفیت گچ است. کیفیت گچ با را با نگاه کردن هم می شود تشخیص داد. بعضی از خانه ها طوری گچ کاری شده اند که موج و تاب در آن ها دیده می شود. در واقع با نگاه کردن دقیق به دیوار اتاق روشن می توانید تراز بودن گچ را نیز بررسی کنید. اگر چراغ را در هر اتاق روشن کنید، نور باید به طور یکنواخت از دیوارها منعکس شود. این انعکاس یکنواخت نور، هم ترازی مناسب گچ را نشان می دهد.

 کیفیت گچ را هم می توانید با زدن میخ به داخل دیوار بررسی کنید. اگر میخ خم شود، گچ از کیفیت خوبی برخوردار است.

کیفیت رنگ خانه را بررسی کنید

نکات ایمنی هنگام خرید خانه

یکی دیگر از موارد نکات ایمنی هنگام خرید خانه، کیفیت رنگ است. رنگ خوب علاوه بر ایجاد جذابیت بصری برای ساختمان، باعث افزایش طول عمر دیوارها و سطوح چوبی می شود. از طرف دیگر، رنگ ارزان قیمت باعث کاهش دوام دیوارها می شود. البته فقط کیفیت رنگ نیست که باید مورد بررسی قرار دهید، بلکه کیفیت نقاشی و رنگ آمیزی را نیز باید بررسی کنید.

تراز و صاف بودن سطوح خانه را بررسی کنید

نکات ایمنی هنگام خرید خانه

یکی از موارد نکات ایمنی هنگام خرید خانه، تراز بودن سطح خانه است. یک خریدار خانه برای اطمینان از رعایت نکات ایمنی هنگام خرید خانه، می تواند این آزمایش ساده را انجام دهد. چند تیله بردارید و آنها را روی زمین بیندازید. اگرسطح خانه یا آشپزخانه شما سنگ مرمر یا هر چیز دیگری است باید تیله ها در جهت محل تخلیه آب یا همان لوله فاضلاب حرکت کنند. این حرکت را می توان در حمام نیز آزمایش کرد و به جای تیله می توانید از آب در حمام استفاده کنید. آب باید مستقیماً به زهکش یا همان لوله فاضلاب بریزد.

مناطق مرطوب را بررسی کنید

نکات ایمنی هنگام خرید خانه

درب سوراخ فاضلاب داخل حمام را باز بگذارید و چند سطل آب بریزید و بگذارید چند ساعت آب آنجا باشد. اگر بعد از چند ساعت ذره ای آب وجود داشته باشد، اتصالات یا لوله ها معیوب هستند و نم می دهند. خریداران خانه باید این مورد را در تمام حمام های ساختمان هایی که برای خرید بازرسی می کنند، آزمایش کنند. مسأله وقتی پیچیده تر می شود که شما قصد خرید ساختمان تک واحدی ندارید بلکه در حال خرید یک واحد آپارتمانی هستید. در اینصورت وجود نم می تواند به دلیل وجود شکستگی یا پوسیدگی در واحد های کناری باشد که پیگیری آن به شدت سخت است.

برای اطمینان از رعایت نکات ایمنی هنگام خرید خانه، کیفیت وسایل خانه را بررسی کنید.

نکات ایمنی هنگام خرید خانه

یکی از موارد نکات ایمنی هنگام خرید خانه که کم تر به آن دقت می شود سالم بودن و هم جنین کیفیت وسایل موجود در خانه است. با توجه به تورم وحشتناک این چند سال در ایران، قیمت وسایل موجود در خانه، بعضی از اوقات از چند صد میلیون هم تجاوز می کند. بنابراین دقت به سالم بودن همه وسایل موجود در خانه و هم چنین کیفیت آن ها نکته بسیار مهمی است. اتصالات داخل آشپزخانه و حمام مانند شیرآلات و دوش باید به طور کامل بررسی شود. هنگام استفاده از درب ها نباید صدای خراشیدن یا هر صدای مزاحمی ایجاد شود. کاشی هایی که در حمام و آشپزخانه استفاده می شوند می توانند کیفیت کلی ساخت را نشان دهند. خریداران مسکن نباید فراموش کنند که لوازم الکتریکی داخل آشپزخانه و خانه را بررسی کنند. البته در ایران، فروشنده خانه، وسایل منزل را با خود می برد اما هنوز هم وسایلی هستند که در خانه باقی می مانند. وسایلی از قبیل هود، کولر و گاز رومیزی و … . همه این وسایل را باید تک تک چک کنید. شما قرار است در آن خانه زندگ کنید و ایمنی در آشپزخانه برای شما مهم است بنابراین از عدم اتصال برق و … در وسایل آشپزخانه مطمئن شوید. علاوه بر این ها دستگیره درها و قفل های پنجره را نیز بررسی کنید.

اگر قصد خرید واحد آپارتمانی را دارید علاوه بر اتاق های داخل ساختمان، مناطق مشترک با سایر واحد ها را باید بررسی کنید. شما با بررسی این قسمت های مشترک می توانید کیفیت ساخت ساختمان را درک کنید. خریداران خانه باید در هنگام خرید واحد آپارتمانی، موارد زیر را علاوه بر موارد موجود در درون واحد آپارتمانی خود بررسی کنند.

  • امکانات آسانسور را بررسی کنند.
  • فضاهای سبز داخل مجموعه ساختمان را بررسی کنید.
  • ایزوگام پشت بام را بررسی کنید. علاوه بر این که باید بررسی کنید ایزوگام سوراخ نشده باشد بلکه باید میزان شیب کف پشت بام را هم بررسی کنید. در خیلی از ساختمان ها، آب باران در پشت بام می ماند و از لوله فاضلاب پایین نمی رود. این موضوع ساده ای نیست و می تواند باعث نم شدیدی در واحدهای موجود در بالاترین طبقه ساختمان شود.
  • این مورد که ساختمان پارکینگ دارد یا ندارد را در خرید خانه لحاظ کنید. مزاحم دار بودن پارکینگ یا اختصاصی بودن آن را حتما زیر نظر داشته باشید. اینکه واحد آپارتمانی بخرید که پارکینگ ندارد، یعنی برای خود دردسر خریده اید. امروزه پیدا کردن جای پارک ماشین در اکثر محله ها کار راحتی نیست و از طرف دیگر با توجه به افزایش چشم گیر قیمت ماشین، هر شب باید با استرس از دزدیده شدن احتمالی ماشین سر بر بالین بگذارید.
  • کف پارکینگ هم باید بررسی شود. شیب کف پارکینگ در خیلی از ساختمان ها مناسب نیست. همین مسأله باعث تجمع آب در پی ساختمان می شود و عمر ساختمان را کاهش می دهد.
  • ساختمانهای شلوغ و با تعداد واحد زیاد، باید علاوه بر آسانسور ، خروج اضطراری مانند نردبان ثابت  نیز داشته باشند. قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره کنیم که در خرید واحد آپارتمانی همیشه به دنبال ساختمانهایی باشید که خلوتند و تعداد واحدهای کمی دارند. هر چه تعداد واحدهای ساختمان بیشتر باشد ایمنی پایین تر است چرا که اولا شما با افراد بیشتری سر و کار خواهید داشت و قطعا احتمال وجود فرد دزد و نااهل در تعداد بیشتری از جمعیت، بیشتر است. ثانیا در هنگام وقوع آتش سوزی و زلزله خروج جمعیت زیادی از واحد ها و دویدن آنها از راه پله به سمت درب ساختمان، همیشه از علل اصلی شکستگی استخوان و مرگ و میر بوده است پس در هنگام خرید خانه باید ایمنی زلزله را در نظر بگیرید. شایان ذکر است وجود ردیاب دود و کپسول آتش نشانی به تعداد کافی در ساختمان برای اطفا حریق در هنگام احتراق و آتش سوزی ساختمان احتمالی ضروری است.  البته این نکته را هم ذکر کنیم که دقت کنید درب واحدی که قصد خرید آن را دارید درب ضد آتش باشد.
  • به سال ساخت ساختمان دقت کنید.طول عمر متوسط ​​یک ساختمان حدود 60 تا 70 سال است ولی عمر یک ساختمان با کیفیت ضعیف بسیار کمتر است.

 

منابع:economictimesbuildersmart

ایمنی پلهایمنی در خانهخانهخرید خانهخطرات آشپزخانهنکات ایمنی پله

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.