ایمنی راه پله با رعایت چه نکاتی به دست می آید

ایمنی راه پله با رعایت چه نکاتی به دست می آید

ایمنی راه پلهرعایت نکات ایمنی راه پله به منظور حفاظت از سر و بدن افراد توصیه می شود. لغزش  و سقوط  از روی پله ها دو خطر مهم استفاده از پله ها هستند. البته لغزیدن و سر خوردن شایع تر از سقوط کامل از پله ها است. لغزش و سقوط از روی پله ها بیش از 60٪ از مرگ های درون ساختمانی را تشکیل می دهد. با رعایت حداقل مقررات ساخت و ساز و ساخت پله های ایمن و همچنین رعایت نکات ایمنی توسط مردم هنگام استفاده از پله ها این آمار می تواند کاهش یابد. خطرات پله ها شامل شکستگی استخوان و جراحات و خونریزی است. در برخی موارد سطح خسارات وارده بیشتر می شود و حتی می تواند منجر به آسیب جدی یا حتی مرگ فرد شود. ایمنی در راه پله در دو مورد بررسی می شود اولی حفظ ایمنی راه پله در فضای باز و دومی حفظ ایمنی راه پله در درون ساختمان و فضای بسته. حفظ ایمنی راه پله در فضای باز بسیار سخت تر از حظ ایمنی راه پله در درون ساختمان و فضای بسته است. چرا که در فصل های پاییز و زمستان که باران و یخ زدگی باعث لغزندگی و خطرناک شدن سطوح می شود، خسارت های جانی و مالی راه پله های موجود در فضای باز بیشتر می شود.

از زمان های بسیار قدیم ازانوع مختلف پله استفاده می شده است. امروزه کاربرد نردبان نسبت به گذشته کاهش یافته ولی باز هم از نردبان ها استفاده می شود. طبیعتا استفاده از نردبان خطرناک تر از پله های ساخته شده است چرا که در مورد نردبان،احتمال سقوط کل نردبان هم وجود دارد. البته هر نوع پله ای ذاتاً خطرناک است. بهترین روش برای به حداقل رساندن خطر سقوط از پله ها ایجاد راه پله های ایمن، همراه با آموزش متمرکز بر افزایش آگاهی مردم از خطرات پله است.

شش توصیه ما برای بهبود ایمنی راه پله شامل موارد زیر است: اولین مورد، نصب نرده های مناسب است، دومین مورد، اطمینان از این است که رنگ پله ها و خود پله ها کاملاً قابل مشاهده باشند، سومین مورد این است که سطح پله ها دارای جنسی باشد که کفش ها روی آن سر نخورند. مورد چهارم، فاصله و ابعاد پله هاست. مورد پنجم و ششم به زمان ساخت و طراحی پله ها مرتبط نیست بلکه نکات ایمنی راه پله است که مسئولان و افراد عادی باید رعایت کنند. ما در زیر شش مرحله را با جزئیات بررسی می کنیم. رعایت شش اصل زیر خطرات را به طرز شگفت آوری کاهش می دهد اما حتی بهترین طراحی و بهترین مراقبت ها و … نیز نمی توانند خطرات سقوط را به طور کامل از بین ببرند. لازم به ذکر است راه پله های اماکن عمومی، باید به منظور استفاده راحت نابینایان، از استانداردهای بین المللی تبعیت کنند وگرنه واقعا افراد نابینا با شرایط خطرناکی رو برو خواهند بود.

نرده ها در ایمنی راه پله

ایمنی راه پلهاکثریت قریب به اتفاق سقوط از ارتفاع در راه پله در نتیجه از دست دادن تعادل است (درست مانند سقوط روی سطح صاف که علت اصلی آن هم از دست دادن تعادل می باشد). افراد با کمک نرده ها می توانند باعث بازیابی تعادل خود شوند. راه پله خانه و محل کار و پاساژها و همه مکان های دیگر حتما باید دارای نرده باشد. نرده، یکی از موثرترین موارد در حفظ ایمنی فردی راه پله و جلوگیری از آسیب دیدگی است. نرده ها می توانند باعث شوند در صورت سر خوردن، فرد به زمین نیفتند و از آسیب جدی جلوگیری شود. یک طرفه بودن راه پله می تواند به بهبود ایمنی راه پله کمک کند اگر هم راه پله، دو طرفه است باید در دو طرف، نرده موجود باشد. از آنجایی که بیشتر مردم راست دست هستند نرده باید سمت راست باشد. برای جلوگیری ازسقوط کودکان خردسال و تسهیل در بالا و پایین رفتن آن ها از پله ها، باید از محافظ های افقی و عمودی لازم در نرده ها استفاده کنید.

طرح و رنگ و نورپردازی پله ها در ایمنی راه پله

ایمنی راه پلهاستفاده از الگوی تکرار شونده و طرح های رنگی برای پله ها کاملاً مهم است، زیرا عدم رعایت این امر می تواند باعث شود مردم به درستی پله ها و ارتفاع آنها را نبینند که این امر منجر به افزایش خطر سقوط یا لغزش می شود. اطمینان حاصل کنید که لبه ها با یک رنگ پررنگ مانند سفید رنگ آمیزی شده اند که این کار باعث می شود افراد به راحتی قادر به دیدن پله بعدی باشند. باید دماغه پله با رنگ روشن طراحی شود. بهبود دید در پله ها به طور قابل توجهی خطرات ناشی از قضاوت نادرست از فواصل پله ها را کاهش می دهد. در غیر این صورت ممکن است در پایین آمدن از پله ها یک پله را جا بگذارید.یا پاشنه پا را در لبه یک پله بگذارید که بسیار خطرناک است. چنین اتفاقات ناخوشایندی معمولاً باعث پیچ خوردگی مچ پا، پیچ خوردگی زانوها یا جراحات جدی تر و یا زمین خوردن کامل می شود. از فرش های طرح دار که ممکن است اختلاف در عمق پله ها را پنهان کنند، خودداری کنید. ضمنا مشخص نبودن خط لبه پله به ویژه در شرایط نوری نامناسب ممکن است باعث سردرگمی افراد روی پله ها شود و در نتیجه خطر گام برداشتن را افزایش دهد.

سطح پله ها در ایمنی راه پله

ایمنی راه پلهاطمینان از اصطکاک داشتن سطح پله ها بسیار مهم است. اگر سطح پله ها صاف باشد و با کفش های افراد اصطکاک نداشته باشد خطر لغزیدن به شدت افزایش می یابد. این خطر، در پله های موجود در محیط های سرباز و به خصوص در ماه های زمستان  که همراه با باران و یخ است، خیلی نمود بیشتری دارد. آج پله باید به گونه ای طراحی شده باشد که کل پله را کاملاً بپوشاند.متأسفانه در خیلی از راه پله های شلوغ مانند راه پله های متروها آج پله ها به مرور زمان از بین رفته یا کاهش می یابد. آج پله همچنین می تواند همراه با ورق استفاده شود که این کار برای کاهش اثر مایعات ریخته شده و یخ و در نتیجه برای کاهش امکان لغزش افراد مفید است.

فاصله بین پله ها و ابعاد بین آنها

ابعاد پله ها باید یکسان و مطابق با استاندارد باشد. این مسأله برای فاصله بین پله ها هم صادق است. وجود ناسازگاری (به لحاظ بعد و فاصله پله ها) در پله ها می تواند تأثیر زیادی بر راه رفتن و تعادل افراد داشته باشد. یک فرد انتظار دارد فاصله بین پله ها، مسافت مشخصی باشد که بتواند پای خود را در هر مرحله روی پله درستی قرار دهد. اگر فاصله بین پله ها، میزان ثابتی نباشد، یک گام اشتباه می تواند باعث سقوط فرد شود.

مراقبت مستمر از پله ها

مراقبت مستمر از پله ها و نظافت همیشگی آنها نیز برای ایمنی پله ها ضروری است. برای مراقبت از پله ها موارد زیر را در نظر بگیرید.

  • خراب بودن سطح پله ها و نرده ها باعث سقوط می شوند بنابراین در صورت وجود خرابی در آنها، بلافاصله باید تعمیرات صورت پذیرد.
  • نشت مایعات مختلف، لکه های مرطوب یا وجود هرگونه آوار روی پله ها باید بلافاصله تمیز شوند.
  • خراب شدن لامپ ها و عوامل روشنایی یا کاهش نور آنها باید رسیدگی شده و لامپ های مشکل دار باید در اسرع وقت، تعمیر یا تعویض شوند.
  • در صورت پاک شدن رنگ نرده ها و پله ها باید مجددا آنها را رنگ کرد.
  • به فراخور زمان و شرایط، باید علائم ایمنی مناسب در راه پله ها نصب گردد.

مراقبت مردم حین راه رفتن روی پله ها

  • مراقبت مردم حین راه رفتن روی پله ها از این جهت مهم است که متأسفانه درک خطر مردم نسبت به استفاده از پله ها کم است. همین امر باعث می شود که افراد در زمان راه رفتن روی پله ها، رفتارهای ناامن انجام دهند. واقعیت این است که برخی حوادث می تواند ناشی از بی توجهی، رفتار غیر ایمن و کفش نامناسب افراد باشد. در زیر به چند مورد از مواردی که مردم در حین راه رفتن روی پله ها باید رعایت کنند اشاره می کنیم.
  • باید افرادی که به علت آستیگماتیسم یا ضعف بینایی چشم، از عینک طبی استفاده می کنند به این نکته دقت کنند که در صورت لزوم باید در زمان راه رفتن روی پله ها، عینک خود را بردارند و یا عینک خود را تعویض کنند. اگر از عینک های دو کانونی استفاده می کنید، روی پله ها بسیار محتاط باشید.
  • در هنگام راه رفتن روی پله ها از کفش های با کفی کفش مناسب استفاده کنید. این مسأله در راه پله های موجود در فضای باز و در فصول سرد سال اهمیتی چند برابر پیدا می کند.
  • به علائم ایمنی دقت کنید. البته از علائم ایمنی فقط باید در مواردی استفاده شود که نمی توان از خطرات جلوگیری کرد یا آنها را کاهش داد. متأسفانه در خیلی از موارد مسئولان مربوطه به جای عیب یابی و رفع مشکلات مربوط به ایمنی راه پله ها، به قرار دادن چند علامت ایمنی اکتفا می کنند.
  • از هر روشی برای ترغیب مردم به گرفتن نرده در هنگام بالارفتن و پایین آمدن از پله ها باید استفاده شود. این کار نیاز به فرهنگ سازی از طریق رسانه ها و کتب درسی و … دارد.

منابع:

hsa.ie

ccohs

ایمنی پلهایمنی در راه پلهایمنی راه پلهراه پلهنکات ایمنی پله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×