ایمنی در ورزش با رعایت چه نکاتی میسر می شود

ایمنی در ورزش با رعایت چه نکاتی میسر می شود

ایمنی اماکن ورزشی در ایمنی در ورزش

زمین های ورزشی به دو دسته تقسیم می شوند . زمین های ورزشی با جایگاه تماشاگران و زمین های ورزشی بدون جایگاه تماشاگران. از آنجایی که ایمنی در ورزش موضوع مهمی است، ایمنی زمین های ورزشی یا همان ورزشگاه ها هم مهم است. در مورد زمین های ورزشی که دارای محل اسکان سرپوشیده برای تماشاگران هستند، قوانین ایمنی سخت گیرانه ای برای جلوگیری از وقوع احتمالی آتش سوزی و ریزش جایگاه تماشاگران،برق گرفتگی تماشاگران و … وجود دارد. جایگاه در رابطه با زمین ورزشی، به معنای مکانی است که محل اقامت تماشاگران را فراهم می کند و به طور کامل یا تا حدی توسط یک سقف پوشانده شده است. برای استفاده از هر زمین ورزشی که جایگاهی با ظرفیت حداقل 500 تماشاگر یا بیشتر را فراهم می کند، یک گواهی (یک گواهی ایمنی عمومی) مورد نیاز است. البته صرف صدور گواهی کفایت نمی کند بلکه باید از ورزشگاه بازرسی سالانه صورت گیرد. بازرسی سالانه، متشکل از کنترل ساختمان برای اطمینان از ایمنی در برابر زلزله، نحوه نظارت پلیس، آتش نشانی برای اطفا حریق و خدمات امداد و نجات در ورزشگاه، خدمات آمبولانس و برنامه ریزی اضطراری است. ایمنی تماشاگران در درجه اول اهمیت قرار دارد و گواهی ایمنی تنها درصورتی صادر می شود که تیم بازرسی از عدم وجود خطرات راضی باشد.

تجهیزات ضروری ورزش های مختلف در ایمنی در ورزش

برای رسیدن به ایمنی در ورزش، نه تنها نوع مناسب تجهیزات ایمنی ورزشی مهم است، بلکه تناسب آن ها با بدن شما نیز مهم است. اگر نمی دانید تجهیزات ورزشی با بدن شما متناسب است یا خیر، با مربی بدنسازی، مربی ورزشی یا والدین خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که از اندازه مناسبی برخوردار هستند و از پوشیدن درست آن ها اطمینان حاصل کنید. بسیاری از فروشگاه های لوازم ورزشی نیز می توانند به شما در انتخاب تجهیزات ورزشی مناسب کمک کنند. نکته مهم این است که پوشیدن تجهیزات مناسب، احتمال آسیب دیدگی ورزشکار را بسیار کاهش می دهد.

آیا می دانید بازی تنیس با راکت بد و با پوشیدن کفش های نا مناسب و فرسوده می تواند خطر آسیب دیدگی را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. استفاده از تجهیزات نادرست و عدم تناسب تجهیزات با بدن ورزشکار، دو دلیل اصلی صدمات ورزشی و از دلایل عدم ایمنی در ورزش هستند. به عنوان مثال بعضی از اوقات، ورزشکار کفش نامرغوبی می پوشد و آسیب می بیند، اما گاهی کفش خوبی می پوشد اما سایز کفش با سایز پای ورزشکار یکسان نیست که در این حالت هم امکان دارد مصدومیت، گریبان ورزشکار را بگیرد.

ایمنی در ورزش

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی یکی از تجهیزات مهم برای ایمنی در ورزش است. کلاه ایمنی برای حفاظت از سر در ورزشهایی مانند فوتبال آمریکایی، هاکی، بیس بال، سافت بال، دوچرخه سواری، اسکیت بورد، اسکی و اسنوبورد مهم و کلیدی است. همیشه از کلاه ایمنی مخصوص ورزشی که انجام می دهید استفاده کنید. هنگام انتخاب کلاه ایمنی دوچرخه، به دنبال برچسبی بگردید که نشان دهد کلاه ایمنی از استاندارد ایمنی تعیین شده توسط کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی (CPSC) برخوردار است. CPSC، یک آژانس نظارتی فدرال است که استانداردهای ایمنی را برای کلاه ایمنی دوچرخه و سایر تجهیزات ایمنی فردی تعیین می کند. کلاه ایمنی اسکیت سواری، برای دوچرخه سواری ایمن محسوب نمی شود مگر اینکه دارای برچسب CPSC باشد. هر کلاه ایمنی باید راحت روی سر شما قرار بگیرد و نباید به سمت عقب یا جلو متمایل شود.

وسیله محافظت از چشم

وسیله محافظت از چشم، یکی از تجهیزات مهم برای ایمنی در ورزش است. ماسک های صورت یا محافظ های پلی کربنات یا سپرهایی که به کلاه ایمنی متصل می شوند، وسایل حفاظت از چشم هستند. این عینک ها و  وسایل محافظ چشم در ورزشهایی مانند فوتبال آمریکایی، هاکی روی یخ، سافت بال و بیس بال، شنا و شیرجه و واترپلو، بعضی از ورزش های راکتی و اسنوبورد استفاده می شوند. تمام محافظ های چشم باید ایمن باشند و در ورزشهای تماسی، بالشتک هایی بالای ابرو و بینی ورزشکار داشته باشند.

ایمنی در ورزش

محافظ های دهان در ایمنی در ورزش

برای حفاظت از دهان، دندان ها و زبان از محافظ دهان که یکی از تجهیزات ایمنی در ورزش است، استفاده می شود. در یک ورزش تماسی یا ورزش دیگری که احتمال وارد آمدن ضربه به سر ورزشکار وجود دارد (مانند فوتبال، بسکتبال، هاکی، والیبال، ورزش های رزمی، بوکس یا کشتی) باید محافظ دهان استفاده کنید. محافظ های دهان را می توان از فروشگاه های ورزشی خریداری کرد و توسط دندانپزشک یا خود ورزشکار در دهان ورزشکار قرار داد.

محافظ های مچ دست، زانو و آرنج

محافظ های مچ دست، زانو و آرنج هم از وسایل ایمنی در ورزش است. اگر اسکیت بورد می کنید یا اسکوتر سوار می شوید، باید محافظ مچ دست، زانو و آرنج بپوشید. محافظ های آرنج و مچ دست می توانند از شکستگی بازو و مچ دست جلوگیری کنند و محافظ های زانو می توانند از زانوها در برابر بریدگی و شکستگی محافظت کنند.

لنت ها

در بعضی از ورزش ها به ویژه در ورزش تماسی، وجود لنت ها که از وسایل ایمنی در ورزش است، ضروری است. در انواع ورزش ها، از هاکی گرفته تا اسکیت از لنت استفاده کنید. لنت های مفصل ران، زانو، آرنج، مچ دست، سینه، شانه و ران وجود دارد. با مربی یا پزشک خود مشورت کنید تا بفهمید چه نوع لنت هایی برای ورزش خود لازم دارید.

ایمنی در ورزش

جام محافظ

 بعضی از بچه ها ممکن است برای محافظت از بیضه ها نیاز به پوشیدن یک جام محافظ داشته باشند. جام محافظ از وسایل مهم در بحث ایمنی در ورزش است. بچه هایی که هاکی، فوتبال، بسکتبال، بیس بال، فوتبال و سایر ورزش های تماسی بازی می کنند باید از یک جام محافظ استفاده کنند. اگر مطمئن نیستید، به یک جام یا کاپ محافظ برای ورزش خود نیاز دارید یا نه، از مربی ورزشی یا والدین خود بپرسید.

کفش مناسب

کفش مناسب هم از تجهیزات ایمنی در ورزش است. کفش مناسب می تواند شما را از لغزش و افتادن در امان نگه دارد. همه می دانند که ورزش هایی مانند فوتبال، بیس بال، سافت بال نیاز به کفش مناسب دارند اما ممکن است متوجه همه ندانند که ورزش هایی مانند اسکیت بورد و دوچرخه سواری نیز به انواع خاصی از کفش های مناسب نیاز دارند. از مربی یا پزشک خود بپرسید که چه کفشی برای ورزش شما مناسب است. کفش های کهنه را دور بیندازید چرا که کفش ها تاریخ انقضا دارند و پس از چند سال باید دور انداخته شوند.

ایمنی در ورزش

تجهیزات کمک های اولیه

وجود تجهیزات پزشکی و جعبه کمک های اولیه که شامل باند، پانسمان، چسب زخم، پد و … باشد در هر ورزشی ضروری است و در هنگام خونریزی، شکستگی استخوان و … کاربرد دارد.

گرم کردن بدن در ایمنی در ورزش

یکی از کارهای بسیار مهم در ایمنی در ورزش، گرم کردن بدن است. قبل از گرم کردن کامل بدن، هیچ ورزش یا فعالیت سنگین بدنی انجام ندهید. عضلاتی که به درستی آماده نشده اند به راحتی آسیب می بینند. کار خود را با برخی از فعالیتهای سبک، مانند دویدن، بالا و پایین پریدن یا راه رفتن سریع شروع کنید. این کار باعث می شود عضلات خود را تحریک کنید. پس از گرم شدن بدن، بهتر است حرکات کششی انجام دهید زیرا پس از گرم کردن، بافت های بدن شما به دلیل افزایش گرما و جریان خون در عضلات، از کشش وانعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند.

علاوه بر گرم کردن و حرکات کششی، جلسات تمرینی نیز برای کسب ایمنی در ورزش مهم هستند و موجب آمادگی عالی بدن می شوند. اگر در یک تیم ورزشی عضو هستید، باید در تمرینات و بازی های تیمی شرکت کنید. تمرینات و بازی های تیمی، بدن را در شرایط بدنی عالی قرار می دهد و به شما و هم تیمی هایتان کمک می کند تا با هم هماهنگ تر شوید. هم چنین تمرینات گروهی سبب می شود با نحوه بازی هم تیمی های خود آشنا شوید که این امر به جلوگیری از آسیب دیدگی شما کمک می کند.

حتی اگر عضو یک تیم ورزشی نیستید، می توانید از تمرینات منظم برای افزایش عملکرد خود و کاهش احتمال آسیب دیدن استفاده کنید. به یاد داشته باشید همانطور که اگر ابزاری استفاده نشود زنگ می زند، انسان هم اگر تمرین نکند از فرم عالی خود خارج می شود. به عنوان مثال، سعی کنید قبل از شروع بازی تنیس، سرویس زدن را تمرین کنید. تمرین باعث می شود مغز و بدن شما هماهنگ شوند. اگرچه باید به طور منظم تمرین کنید، اما در این کار زیاده روی نکنید. افزایش ناگهانی فرکانس، مدت زمان یا شدت تمرین ممکن است در ابتدا عملکرد بهتری داشته باشد اما بعداً منجر به آسیب دیدگی بیش از حد شما می شود. پزشک یا مربی شما می توانند یک برنامه تمرینی متناسب با سن و فیزیولوژی شما طراحی کنند.

زمان بازگشت به ورزش پس از مصدومیت

اگر مصدوم شده باشید و سعی کنید خیلی زود به ورزش و مسابقات برگردید، در معرض خطر آسیب دیدگی مجدد قرار خواهید گرفت. خطر آسیب دیدگی مجدد شاید حتی جدی تر از مصدومیت قبل باشد. اجازه ندهید که هیچ کسی (از جمله والدین، ​​دوستان یا حتی مربی) قبل از بهبود کامل، شما را تحت فشار قرار دهند تا بازی کنید. پزشک یا مربی شما در مورد زمان بازگشت به ورزش و فعالیت به شما مشاوره می دهند ولی در نهایت این خود شمایید که باید تصمیم بگیرید.

اختصاص دادن کافی زمان برای بهبودی کامل، به ویژه اگر ورزشکار از ناحیه سر آسیب دیده باشد بسیار مهم است. بسیاری از ورزشکاران پس از ضربه به سر سریع سعی می کنند برگردند و بازی کنند. از آنجایی که نمی توانند در ظاهر مصدومیتی ببینند، فکر می کنند که مشکلی ندارند. اما این کار، یک بازیکن را در معرض خطر آسیب های مغزی بعضا خطرناک قرار می دهد.

منابع: scotborders.gov.uk      kidshealth.org

ایمنی فردیایمنی ورزشگاهتجهیزات حفاظت فردیعینک ایمنی ورزشیکفش ایمنیکلاه ایمنیمحافظت شخصی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.