ایمنی در حمام با رعایت چه نکانی حاصل می شود

ایمنی در حمام با رعایت چه نکانی حاصل می شود

آیا می دانید خطرناک ترین محل در خانه شما حمام است؟ سوانح و خطرات خانگی بیش از هرجای دیگر در حمام رخ می دهد به طوریکه طبق آمار، 80٪ سقوط در سالمندان بالای 65 سال در حمام اتفاق می افتد. اعضای خانواده در هر سنی (از نوزادان تازه به دنیا آمده تا افراد مسن) ممکن است در حمام در معرض خطر باشند. از آنجایی که بهترین زمان برای فکر کردن در مورد سلامتی، پیش از وقوع حادثه است. ما لیستی از اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خطرات در حمام را تهیه کرده ایم که می توانید با رعایت این نکات مهم در مورد ایمنی در حمام، از سلامتی عزیزانتان اطمینان حاصل کنید و از بروز خسارت جلوگیری کنید.

ایمنی در حمام

نصب میله های ایمنی

ایمنی در حماممیله های ایمنی ابزاری ضروری برای ایمنی در حمام و سرویس بهداشتی است و در مراقبت از سالمندان بسیار مهم است. 12 درصد از کل سوانحی که در حمام رخ می دهد در زمانی است که افراد در هر سنی در حال خارج شدن از دوش یا وان هستند. برای فردی که توانایی مراقبت از خود را دارد اما به کمی حمایت اضافی احتیاج دارد، این میله ها یک راه حل کم هزینه هستند. این میله های محکم که به دیوار، وان و دوش متصل می شوند، باعث حفظ تعادل هنگام بلند شدن از وان و سرویس بهداشتی می شوند و به خصوص برای افراد تنها، باعث آرامش خاطر می شوند. این میله ها دو فایده اساسی دارند. اولا عزیزان شما هنگام نشستن و بلند شدن از وان حمام و توالت می توانند به این میله ها چنگ بزنند. ثانیا در صورت سقوط و افتادن، این میله ها به فرد مسن کمک می کنند تا قبل از زمین خوردن آن ها را بگیرد. این میله ها در طرح ها و سبک های مختلفی وجود دارند که باعث می شود بتوانید دکوراسیون حمام را تنظیم کنید که ظاهر حمام هم شیک بماند. این میله ها باید به صورت عمودی یا افقی نصب شوند نه به صورت مورب. دقت کنید میله هایی که حوله روی آن ها قرار می گیرد به اندازه کافی محکم نیستند و نمی توان انتظار داشت افراد سالخورده از آنها بگیرند.

استفاده از سطوح غیر لغزنده

بسیاری از زمین خوردن ها، ناشی از لغزندگی سطوح است. برای جلوگیری از لغزیدن فرد مسن یا کودک در حمام توصیه می شود سطوح ضد لغزش را در کف وان و زیر دوش عزیزان خود نصب کنید. البته کاشی های حمام هم می توانند هنگام خیس بودن به اندازه وان خطرناک باشند. هم چنین در بیرون حمام و جلوی در حمام هم نباید از موکت یا فرش هایی که به راحتی قابل لغزش هستند استفاده کرد.

قابلیت دسترسی داشتن وسایل

اطمینان از دسترسی آسان به وسایل متداول در حمام ضروری است چرا که اگر کودکان و سالمندان برای استفاده از این وسایل به مشقت بیفتند احتمال زمین خوردن آن ها وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که صابون، شامپو، نرم کننده، حوله و سایر وسایل حمام به راحتی در دسترس هستند.

برداشتن موانع موجود در حمام و سرویس بهداشتی

با برداشتن یک سری از وسایلی که زیر دست و پای افراد هستند می توان ایمنی حمام را بهبود بخشید. فراهم آوردن یک فضای مناسب برای راه رفتن افراد سالمند در حمام، بهترین نقطه شروع برای رسیدن به ایمنی فردی در حمام است. همه آشغال ها، اسباب بازی ها، سیم ها و … را از زمین بردارید و وسایل را به طور مرتب در کشوها قرار دهید. همین سهل انگاری به ظاهر ساده، موجب به زمین افتادن و حتی ضربه مغزی بسیاری از افراد مسن شده است. البته به جز وسایل اضافی که در حمام هستند و خطرناکند، یکی از بزرگترین خطرات برای افراد مسن، راه رفتن در کنار وان است چرا که احتمال دارد به آن برخورد کنند و به زمین بیفتند.

جلوگیری از خسته شدن افراد مسن

بر اساس یک مطالعه، خستگی مهمترین علت به زمین افتادن و آسیب دیدن افراد مسن در حمام است. نصب صندلی حمام ایمن و صندلی برجسته برای سرویس بهداشتی مقداری از خستگی و فشار به پاهای فرد مسن را می کاهد.

بهبود دید

برای بسیاری از افراد مسن، تکرر ادرار به خصوص در شب یک مشکل شایع است. با نصب چراغ هایی که مسیر عبور از اتاق خواب به دستشویی را روشن می کند، احتمال افتادن یا آسیب دیدگی را کاهش دهید.

مراقبت از سوزاندن آب داغ حمام

یکی از موارد مورد بحث در ایمنی در حمام، جلوگیری از سوختگی آن هاست. کودکان و افراد مسن دارای پوست نازک و ظریف تری هستند و به همین دلیل، آنها اغلب در معرض خطر سوختگی ناشی از آب داغ قرار دارند چرا که آب داغ دقیقاً مانند آتش می تواند بدن فرد سالمند را بسوزاند. اطمینان حاصل کنید که شیرهای حمام شما دارای برچسب  آب گرم و سرد هستند. درجه آبگرمکن خود را کم کنید و دمای آب گرم را حداکثر تا 120 درجه فارنهایت نگه دارید و اجازه ندهید دمای آب از آن بیشتر شود. البته می توانید از یک دستگاه ضد جوش استفاده کنید و یا اینکه از شیر آب دیجیتال در حمام بهره ببرید که درجه حرارت دلخواه و ایمنی که شما تعیین می کنید را در حافظه خود نگه دارد و اجازه ندهد دمای آب از آن بیشتر شود. توجه کنید که اگر دمای آب بالاتر از 133 درجه فارنهایت باشد ممکن است باعث ایجاد سوختگی درجه سه در فرد شود. ضمنا قبل از ورود کودک یا سالمند به وان هم باید درجه دمای آب را بررسی کنید.

تمیز کردن آب جمع شده در کف حمام و توالت در ایمنی در حمام

این شاید ساده ترین و قابل کنترل ترین روش از بین همه اقدامات ایمنی در حمام باشد. از آنجا که اکثر سرویس های بهداشتی، کف پوش های چوبی یا کاشی کاری دارند، در صورت جمع شدن آب در یک قسمت از کف زمین، احتمال از دست رفتن تعادل و آسیب دیدگی یک فرد بسیار زیاد است. برای جلوگیری از سقوط و افتادن، این کار را به صورت پیوسته انجام دهید.

جلوگیری از کپک در ایمنی در حمام

یکی از موارد مورد بحث در ایمنی در حمام، جلوگیری از کپک زدگی است. سرویس بهداشتی شما به دلیل رطوبت موجود در هوا، هدف اصلی برای رشد کپک است. فن موجود در سرویس بهداشتی را قبل از ورود و تا 30 دقیقه بعد از خروج از سرویس بهداشتی روشن بگذارید. نشت آب لوله کشی را به سرعت تعمیر کنید. اگر در سرویس بهداشتی خود کپک مشاهده کردید و یا حتی به وجود کپک مشکوک هستید با یک متخصص تماس بگیرید. کپک می تواند در کودکان، افراد بسیار مسن یا هر کسی که دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد، مشکلات تنفسی و سایر مشکلات سلامتی ایجاد کند.

بستن درب توالت و حمام

یکی از موارد مورد بحث در ایمنی در حمام، بستن درب حمام و توالت است. همیشه درب توالت و حمام را ببندید و قفل کنید. این کار فقط چند ثانیه زمان می برد ولی همین کار ساده ممکن است زندگی کودک نوپای شما را نجات دهد. کودکان خردسال به طور طبیعی کنجکاو و عاشق کاوش هستند. متأسفانه، آنها می توانند فقط در چند اینچ آب غرق شوند.

تنها نگذاشتن کودک و سالمند در حمام

به منظور حفظ ایمنی کودک، هرگز کودک کوچک خود را در حمام بدون مراقبت رها نکنید. به صندلی های حمام، حلقه های شنا یا موارد مشابه اعتماد نکنید. قبل از شروع زمان حمام، تمام وسایلی را که لازم خواهید داشت را آماده کنید، (وسایلی از قبیل شامپو، صابون، حوله و غیره) تا بتوانید توجه کامل خود را به کودک خود اختصاص دهید. هم چنین توجه داشته باشید که ایمنی در حمام برای سالمندان با داشتن کسی برای مراقبت از آن ها حاصل می شود. این که آن فرد از اقوام، دوست یا مراقب حرفه ای باشد خیلی مهم نیست. مهم این است که شخصی در کنار عزیز شما در حمام باشد. برای سالمندانی که از عهده استحمام خود بر می آیند هم حداقل وجود فردی در منزل و بیرون حمام لازم است چرا که در صورت وقوع اتفاق خاصی، می تواند کمک حال سالمند باشد. با رعایت تمام نکات ایمنی در حمام، باز هم امکان بروز حادثه و شکستگی استخوان و خونریزی وجود دارد بنابراین وجود جعبه کمک های اولیه در منزل ضروری است.

ایمنی در حمام

شوینده های حمام و سرویس بهداشتی در ایمنی در حمام

یکی از خطرات رایج در حمام و سرویس بهداشتی، مواد شوینده سمی هستند. باید محصولات تمیزکننده سمی را از دسترس کودکان یا سالمندانی که نابینا هستند یا عینک می زنند و بینایی ضعیفی داردند دور نگه دارید. بسیاری از مواقع، سالمندان یا کودکان به اشتباه به جای شامپو، این مواد شوینده بسیار خطرناک را روی سر خود می ریزند که موجب آسیب دیدگی چشم، آسیب دیدگی پوست و … می شود. حتی بهتر است پاک کننده های غیر سمی مانند سرکه سفید و جوش شیرین را جایگزین موارد سمی مانند وایتکس و … کنید. سرکه و جوش شیرین، رسوب زدای خارق العاده ای هستند. البته اگر هم از مواد شیمیایی برای نظافت سرویس بهداشتی و حمام استفاده می کنید حتما همه آن ها را در یک کابینت قفل دار، جدا از وسایل روزمره مانند شامپو، صابون و غیره نگهداری کنید. البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که بهتر است افراد عینکی در حمام ازعینک ضد بخار استفاده کنند.

محافظت در برابر برق گرفتگی در ایمنی در حمام

 یکی از مباحث ایمنی در حمام، برق گرفتگی است. در پریزها و خروجی های برقی که نزدیك به منبع آب هستند خطر شوک الکتریکی و برق گرفتگی وجود دارد. اگر در منزل شما هم، چنین مشکلی وجود دارد از یک برق کار کمک بگیرید و محل پریزها را عوض کنید.

منابع:rehabmartnetworxvisitingangels

ایمنیایمنی افراد مسن در حمامایمنی در خانهایمنی در دستشوییایمنی در سرویس بهداشتیحمام ایمن کودکضربه مغزی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.