ایمنی در برق چیست | electrical safety

ایمنی در برق چیست | electrical safety

اقدامات ایمنی در برق اقدامات کنترلی خاصی است که برای از بین بردن خطرات الکتریکی و کاهش خطرات ناشی از حوادث و صدمات الکتریکی انجام می شود. اقدامات احتیاطی ایمنی برای کار با برق به دستورالعمل شغلی کارگر و محیط کار وی بستگی دارد. آموزش ناکافی ، کمبود تجربه،عدم شناخت خطرات احتمالی و رعایت نکردن ایمنی الکتریکی می تواند منجر به برق گرفتگی و صدمه دیدن و یا حتی منجر به مرگ فرد شود. کارگران صنعت ساخت و ساز بیشتر از سایر مشاغل در معرض خطرات الکتریکی هستند، به عنوان مثال، 52٪ از کل تلفات برق درایالات متحده را کارگران صنعت ساخت و ساز تشکیل می دهند. بیشتر این حوادث و مرگ و میرها ناشی از تماس مستقیم کارگران با خطوط برق هوایی و تماس با ماشین آلات، ابزارها و اشیای فلزی دستی است. بنابراین باید یاد بگیریم که چگونه از خود در برابر این خطرات محافظت کنیم. این مقاله نگاهی دقیق به برخی از خطرات الکتریکی رایج در محل کار و نحوه ایمنی در اطراف آنها دارد. ما همچنین مجموعه ای از لیست های بررسی ایمنی الکتریکی را در اختیار شما قرار می دهیم که می توانید برای ارزیابی خطرات الکتریکی در محل کار خود استفاده کنید.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

مهندسان و کارگران برق بیشتر در معرض خطرات الکتریکی هستند. کارهایی که این کارگران را در معرض خطر قرار می دهد شامل نصب و تعمیر برق، آزمایش وسایل و تجهیزات و فعالیت های بازرسی و نگهداری است. با این وجود افرادی مانند کارمندان اداری که به طور غیر مستقیم با برق کار می کنند نیز در معرض خطرات الکتریکی هستند.

تجهیزات ایمنی در برق

ایمنی در برقتجهیزات ایمنی الکتریکی ، تجهیزات حفاظت شخصی ویژه ای هستند که برای محافظت از کارگران در برابر خطرات الکتریکی طراحی شده اند. به طور کلی ، بیشترین استفاده از تجهیزات حفاظت فردی الکتریکی، ابزارهای عایق بندی شده مانند دستکش ایمنی ، لباس ایمنی، تشک و نردبان عایق بندی شده است.

خطرات برق و راهکارها

برق گرفتگی یکی از رایج ترین خطرات در فعالیت های ساختمانی است. شناسایی خطرات الکتریکی می تواند به افزایش آگاهی از خطرات، شدت آنها و چگونگی آسیب رساندن به کارگران کمک کند. در اینجا خطرات متداول الکتریکی در محل کار و نکات ایمنی که برای کاهش این خطرات می توانید انجام دهید را بررسی می کنیم.

خطوط برق سربار

خطوط برق با انرژی بالا، ولتاژ بالایی دارند که می تواند باعث سوختگی و برق گرفتگی شدید کارگران شود. به یاد داشته باشید که حداقل 10 فوت از خطوط برق سربار و تجهیزات مجاور فاصله داشته باشید. همچنین موانع و علائم ایمنی باید نصب شود تا کارگران سایر زمینه ها(به غیر از برق) که در نزدیکی محل کار شما هستند از خطرات موجود در منطقه آگاه شوند.

ابزار و تجهیزات آسیب دیده

قرار گرفتن در معرض ابزار و تجهیزات الکتریکی آسیب دیده می تواند بسیار خطرناک باشد. چیزی را تعمیر نکنید، مگر اینکه صلاحیت این کار را داشته باشید. به طور کامل ترک، بریدگی یا ساییدگی کابل ها و سیم ها را بررسی کنید. در صورت بروز هرگونه نقص، آنها را ترمیم یا جایگزین کنید.

سیم کشی و مدارهای بیش از حد

استفاده از سیم با اندازه نامناسب می تواند باعث گرم شدن بیش از حد و احتراق شود. از سیم مناسب برای کاراستفاده کنید. بیش از حد از یک پریز استفاده نکنید و از قطع کننده های مدار مناسب استفاده کنید. برای شناسایی مناطق در معرض خطر، ارزیابی خطر آتش سوزی را به طور منظم انجام دهید.

عدم اتصال مناسب به زمین

متداول ترین تخلف الکتریکی، اتصال نادرست تجهیزات الکتریکی به زمین است. اتصال مناسب به زمین می تواند ولتاژ ناخواسته را از بین ببرد و خطر برق گرفتگی را کاهش دهد. هرگز پایه زمینی فلزی را برندارید زیرا وظیفه آن بازگشت ولتاژ ناخواسته به زمین است.

ایمنی در برقعایق آسیب دیده

وجود عایق ناقص یا ناکافی یک خطر بالقوه است. از وجود عایق آسیب دیده، آگاه باشید و بلافاصله آن را گزارش دهید. قبل از تعویض عایق آسیب دیده، تمام منابع برق را خاموش کرده و هرگز سعی نکنید آنها را با نوار برق بپوشانید.

شرایط مرطوب

هرگز تجهیزات الکتریکی را در مکانهای مرطوب نصب نکنید. آب، خطر برق گرفتگی را بسیار افزایش می دهد ، به خصوص اگر تجهیزات عایق موجود، تجهیزات مناسبی نباشند. قبل از روشن کردن منبع برق و شروع کار با تجهیزات برقی، از یک برقکار واجد شرایط بخواهید تجهیزات الکتریکی خیس شده را بررسی کند.

چک لیست دیجیتال در ایمنی در برق

دانستن محدودیت های خود و استفاده از بهترین روش های ایمنی فردی الکتریکی می تواند به کاهش خطر شوک الکتریکی و مرگ کمک کند. به جای تکیه بر حافظه خود ، هنگام استفاده از روش های ایمنی الکتریکی در محل کار، از چک لیست استفاده کنید. چک لیست دیجیتال ابزاری قدرتمند است که می تواند به عنوان راهنما برای انجام کار در نزدیکی تجهیزات الکتریکی باشد.

علت آتش سوزی در خانه ها

سیم کشی معیوب یا آسیب دیده و تجهیزات الکتریکی مرتبط باعث 69 درصد آتش سوزیهای الکتریکی مانند لامپ ها، وسایل روشنایی، سیم ها، دوشاخه ها، ترانسفورماتورها و سایر منابع تغذیه می شود و باعث ایجاد خسارت مالی و جانی و سوختگی می شود.

ایمنی در برق10 نکته ایمنی در برق برای خانه شما

با رعایت برخی نکات ساده در مورد ایمنی برق می توان از انفجار و آتش سوزی الکتریکی جلوگیری کرد. در زیر 10 نکته ایمنی برق خانگی آورده شده است که هر صاحب خانه باید آنها را بشناسد و رعایت کند.

 1. از وات صحیح در همه لوازم و وسایل خود استفاده کنید.

استفاده از لامپ های مناسب می تواند از بروز مشکلات الکتریکی جلوگیری کند، بنابراین همه لامپ ها ، وسایل و لوازم خانگی را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که ازلامپ هایی با وات صحیح استفاده می کنید. اگر برای یک وسیله روشنایی، هیچ واتی مشخص نشده است، از لامپ های 60 وات یا کمتر استفاده کنید. برای وسایل سقفی بدون مارک، لامپ های 25 واتی را انتخاب کنید. لامپ های LED مصرف کمتری دارند و خطر گرم شدن وسایل را کاهش می دهند.

 1. برای محافظت از منزل خود مواظب خروجی های بیش از حد مجاز پریزها باشید.

استفاده بیش از حد پریز برق یکی از دلایل عمده مشکلات الکتریکی است. تمام خروجی ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید آنها اولا خنک هستند، ثانیا دارای صفحه محافظ هستند و ثالثا از نظم مطلوبی برخوردار هستند.

نکات ایمنی زیر را در مورد پریز برق انجام دهید.

 • هر بار حداکثر یک دستگاه تولید کننده گرما را به پریز برق وصل کنید.
 • خروجی های گرم باید توسط برق کاران واجد شرایط بررسی شود.
 • به یاد داشته باشید که سه راهی ها و دو راهی ها و … فقط پریزها را اضافه می کنند و میزان تغذیه پریز را تغییر نمی دهند.
 • از پلاگین های هوشمند می توان برای کنترل بارهای برق خروجی استفاده کرد. این پلاگین ها حتی در صورت گرم شدن بیش از حد وسایل ، دستگاه ها را خاموش می کنند.
 1. سیم های برق خراب را تعویض یا تعمیر کنید.

سیمهای برق آسیب دیده یک خطر جدی ایمنی الکتریکی مسکونی است و قادر به ایجاد آتش سوزی هستند. تمام سیم های برق باید مرتباً از نظر وجود علائم ترک خوردگی بررسی شوند و سپس در صورت لزوم آنها را تعمیر یا تعویض کرد. سیم های برق را نباید زیر فرش و مبلمان قرار داد. سیمهای زیر فرش خطر قطع شدن دارند و می توانند بیش از حد گرم شوند و مبلمان هم می تواند به سیم ها آسیب برساند.

4.  سیمهای دست دوم و استفاده نشده خود را مرتب و ایمن نگه دارید تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری شود.

سیم ها باید به صورت ایمن نگهداری شوند. سیم ها را از کودکان و حیوانات خانگی (که ممکن است طناب را بجوند یا با آنها بازی کنند) دور نگه دارید.

5-برای کاهش خطرات احتمالی تمام وسایل استفاده نشده خود را از برق بکشید.

یکی از ساده ترین نکات ایمنی الکتریکی این است که وقتی دستگاهی استفاده نمی شود ، آن را از برق بکشید. این کار باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می شود چرا که مقداری انرژی حتی در صورت عدم استفاده فعال از دستگاه هم مصرف می شود.

 1. دستگاه ها و پریزهای برق را از آب دور نگه دارید تا از شوک جلوگیری کنید.

تجهیزات الکتریکی را خشک و دور از آب نگه دارید تا از آسیب رسیدن به وسایل و از صدمات شخصی و برق گرفتگی جلوگیری شود. هنگام کار با وسایل برقی ، خشک بودن دست مهم است. دور نگه داشتن تجهیزات الکتریکی از گلدان های گیاهان، آکواریوم ها، دوش ها و وان ها، خطر تماس آب و برق را کاهش می دهد.

 1. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد لوازم الکتریکی، به آنها فضای مناسب برای گردش هوا را بدهید.

بدون گردش مناسب هوا ، تجهیزات الکتریکی می توانند بیش از حد گرم و کوتاه شوند و به یک خطر آتش سوزی الکتریکی تبدیل شوند. اطمینان حاصل کنید که لوازم شما گردش هوای مناسبی دارند و از به کار بردن تجهیزات الکتریکی در کابینت های بسته خودداری کنید.

 1. اطمینان حاصل کنید که همه فن های خروجی شما تمیز هستند تا از خطرات آتش سوزی جلوگیری کنند.

برخی از لوازم خانگی دارای فن های خروجی هستند که می توانند کثیف شده و یا با گرد و خاک و جسم خاصی بسته شوند و باعث سختی کار دستگاه شوند. این می تواند عمر دستگاه را کوتاه کند و به دلیل گرم شدن بیش از حد باعث ایجاد خطر در خانه شود و یا حتی باعث تجمع گازهای خطرناک شود که می تواند منجر به خطر آتش سوزی الکتریکی شود. تمیز کردن فن ها به طور منظم به جلوگیری از چنین خطراتی کمک می کند.

 1. برای بهبود ایمنی در برق همیشه دستورالعمل های دستگاه را دنبال کنید.

دانستن نحوه کار ایمن لوازم خانگی هم عملکرد دستگاه و هم ایمنی شخصی شما را بهبود می بخشد. اگر هر وسیله ای حتی دچار برق گرفتگی جزئی شود، استفاده از آن را متوقف کنید تا اینکه یک برقکار واجد شرایط آن را بررسی کند.

 1. مراقب بخاری های برقی باشید.

وسایل قابل احتراق باید از بخاری ها دور باشد هم چنین بخاری ها نباید در نزدیکی پرده قرار داده شوند.

منابع:constellationsafetyculture

آتش سوزیایمنیبرقبرق گرفتگیدستکشعایق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×