ایمنی در آشپزخانه را چگونه رعایت کنیم

ایمنی در آشپزخانه را چگونه رعایت کنیم

هنگام آشپزی در گرمای شدید و در حین کار با چاقوهای تیز و … امکان رخ دادن حوادث در آشپزخانه وجود دارد. آگاهی از ایمنی در آشپزخانه در زندگی روزمره و در تهیه و پخت و پز غذا و همچنین در هنگام تمیز کردن ظروف و مواد غذایی بسیار مهم است. درک خطرات موجود در آشپزخانه موجب تغییر عادت های شما می شود و می تواند به شما کمک کند تا از بروز حوادثی مانند بریدگی و سوختگی جلوگیری کنید و همچنین به شما یاری می دهد که خانواده خود را از مسمومیت غذایی مصون نگه دارید. ایمنی فردی در آشپزخانه، به استفاده از تجهیزات ایمنی و تجهیزات حفاظت فردی مربوط می شود و هم چنین نحوه کار با چاقوهای تیز و اجاق های گرم و … را شامل می شود که در این مقاله به بررسی هر یک می پرداخته و برخی از بایدها و نبایدهای ایمنی آشپزخانه برای تمرین در خانه شما را متذکر می شویم.

نکات مربوط به ایمنی در آشپزخانه

 1. همیشه در هنگام ورود به آشپزخانه کفش بپوشید.

پوشیدن کفش هنگام آشپزی همیشه توصیه می شود. این کفش ها نه تنها از شما در برابر یک شیء تیزی مانند چاقو که بر زمین افتاده، محافظت می کند، بلکه از شما در برابر سایر خطرات کف آشپزخانه مانند شیشه های شکسته شده و آب گرم یا نشت روغن نیز مراقبت می کند.

 1. نحوه خاموش کردن آتش را بیاموزید.

ایمنی در آشپزخانهسالانه تقریباً 164،500 آتش سوزی مسکونی در ایالات متحده اتفاق می افتد. آشپزی دلیل اصلی احتراق و به طبع آن انفجار وسایل گاز سوز مانند پیک نیک و کپسول گاز و اجاق گاز و … است.  این آتش سوزی ها، خسارت و آسیب های زیادی به خانه های ما وارد می کنند. حتماً همیشه در آشپزخانه خود یک کپسول آتش نشانی داشته باشید و نحوه استفاده از آن را بدانید. با استفاده از کپسول اطفاء حریق و با رعایت اصولی که در زیر اشاره می کنیم در چند ثانیه می توانید آتش را مهار کنید.

 • آتش سوزی، انواع مختلفی دارد آتش سوزی چربی را هرگز با آب خاموش نکنید. بهترین شرط شما برای خاموش کردن آنها استفاده از جوش شیرین یا روکش ظرف است.
 • خفه کردن آتش با از بین بردن راه های ورود هوا، بهترین راه برای اطفای حریق است.
 • در صورت آتش گرفتن اجاق گاز، بهتر است با یک خاموش کننده مانند کپسول آتش نشانی آن را خاموش کنید.
 • در صورت آتش گرفتن مایکروویو فقط با خاموش کردن دستگاه و بسته نگه داشتن در آن، می توانید جلوی آتش را بگیرید.

ایمنی در آشپزخانه

 1. چاقو را تیز کنید.

چاقوی کند بیشتر از چاقوی تیز امکان لغزش و بریدن دست را دارد و ئر نتیجه می توان گفت چاقوی کند  خطرناک تر از چاقوی تیز است. تیز نگه داشتن چاقوها یکی از ساده ترین راه ها برای ایمن نگه داشتن آنها است. یک راه حل ساده استفاده از چاقو تیزکن است. همچنین، شما باید چاقوی مناسب هر کاری را برای انجام آن کارانتخاب کنید. به عبارت دیگر، استفاده از چاقویی که برای برش گوشت استفاده می کنید برای برش دادن توت فرنگی وسیله مناسبی نیست.

 1. برای کار در آشپزخانه لباس ایمنی بپوشید.

در آشپزخانه از لباس هایی با آستین های بلند و گشاد استفاده نکنید چرا که امکان دارد آستین شما روی اجاق گاز آتش بگیرد. به طور کلی، لباس های بدون آستین بیشترین کارایی را در آشپزخانه دارند. همچنین حداقل از پوشیدن لباسهای قابل اشتعال و پلاستیک خودداری کنید. در صورت گرم شدن بیش از حد این لباس ها، پارچه های این لباس ها می توانند روی پوست شما ذوب شوند. ضمنا برای کار در آشپزخانه های خاص که درجه حرارت بسیار بالاست و یا پختن نان در تنورهای سنتی بهتر است آشپز برای حفاظت از چشم خود از عینک محافظ استفاده کند تا بینایی او آسیب نبیند و دچار پیر-چشمی نشود. هر چند استاده از دستکش به دلیل احتمال انتقال میکروب همیشه توصیه نمی شود اما دستکش کار و  دستکش ایمنی برای کار در آشپزخانه های بزرگ و صنعتی مفید است. حتی در آن آشپزخانه ها بستگی به میزان خطرات موجود شیلد محافظ صورت هم بعضی از اوقات توصیه می شود.

 1. از سوختگی در آشپزخانه جلوگیری کنید.

هنگام پخت و پز اطمینان حاصل کنید که دسته قابلمه ها به سمت داخل چرخانده شده اند. این کار باعث می شود که کسی به آنها برخورد نکند و در نتیجه ظرف غذای شما نیفتاده و شما را نسوزاند.

 1. دستان خود را همیشه بشویید.

شستن مکرر دست ها در هنگام کار در آشپزخانه، یک امر مسلم است، اما مردم خیلی از اوقات این کار ساده را فراموش می کنند. فراموش نکنید مهم است که قبل و بعد از پختن غذا، دستان خود را با آب و صابون بشویید. خیلی از آشپزهایی که دست های خود را مکررا شست و شو نمی دهند همان دست های نشسته را به سر و صورت و چشم خود می مالند و مثلا اگر با فلفل کار کرده باشند موجب آسیب دیدگی چشم آن ها می شود.سعی کنید بعد از شستن دست ها، از حوله های کاغذی یک بار مصرف برای خشک کردن دست خود استفاده کنید و پس از استفاده آن را دور بیندازید. زیرا اگر یک حوله مخصوص آشپزخانه داشته باشید و آن حوله به ظرف گوشت یا آب میوه های خام برخورد کند، و شما با آن حوله دست های خود را خشک کنید می تواند منجر به یک مورد بد مسمومیت غذایی شود.

 1. هنگام باز کردن در قابلمه، آن را از خود دور نگه دارید.

هنگام بلند کردن درب قابلمه برای چک کردن غذا یا برای هم زدن آن، میعان از روی در قابلمه می تواند بر روی پوست شما چکه کند و باعث سوختگی شود. بنابراین هنگام باز کردن در قابلمه، آن را از خود دور نگه دارید.

 1. ظرف شیشه ای گرم را روی سطح مرطوب یا سرد قرار ندهید.

از آنجایی که شیشه با گرم شدن منبسط و با خنک شدن منقبض می شود این انقباض باعث ایجاد استرس و در نتیجه شکستن شیشه می شود.

 1. از قاشق های فلزی روی ماهیتابه های نچسب یا تفلون استفاده نکنید.

پخت و پز با قاشق های فلزی روی قابلمه های نچسب، باعث خرد شدن تفلون درون غذا می شود. این به نوبه خود می تواند ترکیبات سمی را در غذای شما وارد کند. بهترین راه حل این است که از قاشق های چوبی یا پلاستیکی استفاده کنید.

 1. از تخته برش گوشت برای میوه ها و سبزیجات خام استفاده نکنید.

همه ما دوست داریم از شستن ظروف اضافی اجتناب کنیم، اما این مورد یکی از مواردی است که نباید در آن تنبلی کنید. استفاده از تخته برش مخصوص گوشت برای میوه ها و سبزیجات امکان مسموم شدن تمام خانواده را افزایش می دهد. FDA به شما توصیه می کند از دو تخته برش جداگانه استفاده کنید: یکی برای گوشت خام، مرغ و غذاهای دریایی و دیگری برای میوه ها و سبزیجات تازه. اگر شما مجبورید از یک تخته برای هر دو کاراستفاده کنید، امن ترین راه این است که به عنوان مثال پس از برش گوشت، تخته برش خود را کاملا با صابون و آب گرم بشویید و سپس سزیجات خود را خرد کنید.

 1. از وسایل آشپزی مناسب استفاده کنید.

برای جلوگیری از لیز خوردن یا ریختن وسایل گرم، از وسایل آشپزی مناسب استفاده کنید. هنگام دست زدن به وسایل گرم، آنها را محکم بگیرید و مراقب پاشیدن روغن یا آب باشید.

 1. ظروف را تمیز نگه دارید.

تمیز نگه داشتن ظروف باعث می شود تا از آلودگی مواد غذایی جلوگیری شود. مخوصا با توجه به شیوع ویروس کرونا حفظ نظافت در آشپزخانه اهمیتی چند برابر پیدا کرده است. هنگام خشک کردن ظروف تیز، مواظب دست خود باشید.

 1. ایمنی در آشپزخانه را در مورد کودکان جدی بگیرید.

کودکان را در آشپزخانه تنها رها نکنید و اکر به آشپزی علاقه دارند خود شما در کنار آنها باشید و به آنها آموزش دهید.

ایمنی در آشپزخانه

استفاده مناسب از چاقو در آشپزخانه

استفاده مناسب از چاقو می تواند از خونریزی و صدمات جدی جلوگیری کند. برای جلوگیری از زخم یا پارگی ناشی از چاقو:

 • همیشه در هنگام کار با چاقوها، احتیاط کنید.
 • هنگام برداشتن چاقو مطمئن شوید که چیز دیگری در دست ندارید یا چیز دیگری حواس شما را پرت نمی کند.
 • چاقوها را تیز نگه دارید تا در حین خرد کردن، برش دادن یا قیمه کردن، نیازی به وارد آوردن فشار زیاد نداشته باشید.
 • هنگام خرد کردن اجسام گرد، یک طرف آن را ببرید تا صاف شود و سپس سمت صاف آن را روی بلوک خرد کنید.
 • دسته چاقو را محکم بگیرید.

ایمنی در آشپزخانه

مدیریت غذاهای گرم در ایمنی در آشپزخانه

غذاهای گرم نه تنها برای شما، بلکه برای افراد حاضر در اطراف شما نیز می توانند خطرآفرین باشند. برای ایمن ماندن از این خطرات به نکات زیر توجه کنید.

 • در حالی که مشعل روشن است، ظروف اجاق گاز را بدون مراقبت رها نکنید.
 • هنگام برداشتن درب داغ از روی ظرف روی اجاق گاز، از دستمال استفاده کنید.
 • هنگام جوشاندن آب، هرگز کتری یا قابلمه خود را بیش از حد پر نکنید تا از سرریز شدن آب جلوگیری کنید.
 • هنگام برداشتن ظرف داغ از روی اجاق گاز، اطمینان حاصل کنید که کسی که ممکن است آسیب ببیند در آن نزدیکی نباشد و اگر کسی بود به آنها هشدار دهید.
 • قبل از بالا بردن ظرف گرم، اطمینان حاصل کنید که خوب روی آن را گرفته اید.
 • اولا که زیاد ظرف داغ را در دستان خود نگه ندارید و در اولین فرصت آن را در سطحی مناسب قرار دهید. ثانیا درهمان لحظاتی که با ظرف داغ در حال راه رفتن بودید هنگام راه رفتن، ظرف را دور از بدن خود نگه دارید.

منابع:

safety.lovetoknow.com

tasteofhome

آتش سوزی در آشپزخانهایمنی آشپزخانهایمنی در آشپزخانهخطرات آشپزخانهنکات ایمنی کار در آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×