ایمنی اتوبوس مدرسه را چگونه به وجود بیاوریم

ایمنی اتوبوس مدرسه را چگونه به وجود بیاوریم

اطمینان از امنیت کودکان در داخل و اطراف اتوبوس مدرسه اولویت اصلی همه والدین است. بروز هرگونه تصادفی می تواند آینده کودک و آینده خانواده را تحت تأثیر قرار دهد. تصادف اگر منجر به مرگ کودک هم نشود می تواند منجر به شکستگی استخوان، ایجاد مشکل در  چشم و بینایی کودک و … شود. سلامت ستون فقرات و استخوان ها و سلامت چشم کودکان همواره دغدغه والدین است.  مقاله زیر یک یادآوری مهم برای والدین و دانش آموزان در هر سنی است و رفتارهای مربوط به ایمنی اتوبوس مدرسه را نشان می دهد.

یازده نکته در مورد ایمنی اتوبوس مدرسه برای دانش آموزان و والدین

ایمنی اتوبوس مدرسه

 1. حداقل پنج دقیقه قبل از اینکه اتوبوس به ایستگاه مربوطه برسد، به ایستگاه اتوبوس بروید. وقت شناسی باعث می شود که عجله صورت نگیرد . فراموش نکنیم که عامل خیلی از حوادث همین عجله کردن است.
 2. بزرگترین خطر برای کودک شما هنگامی نیست که کودک دراتوبوس سوار شده و اتوبوس در حال حرکت است، بلکه خطر اصلی هنگام سوار شدن یا پیاده شدن و ترک کردن اتوبوس است.
 3. قبل از اینکه فرزندتان برای اولین بار به مدرسه برود و بخواهد از اتوبوس مدرسه استفاده کند دانستن قوانین ایمنی  فردی در بحث ترافیک و جاده ها برای شما و فرزندتان الزامی است. ابتدا خود والدین می بایستی همه قوانین را بیاموزند و سپس به کودک خود یاد دهند که این روش ها را رعایت کنند تا رفت و آمد با اتوبوس مدرسه ایمن تر شود.
 4. به فرزند خود یادآوری کنید که ایستگاه اتوبوس مکانی برای دویدن یا بازی کردن نیست.
 5. هنگام نزدیک شدن اتوبوس ، حداقل دو متر دور از محدوده اتوبوس ایستاده و دور از خیابان صف بکشید.

ایمنی اتوبوس مدرسه

 1. صبر کنید تا اتوبوس متوقف شده و درب های آن باز شود و سپس وارد اتوبوس شود.
 2. اگر مجبورید از خیابانی عبور کنید تا سوار بر اتوبوس شوید، برای عبور از جلوی اتوبوس حداقل پنج متر جلوتر از اتوبوس راه بروید به نحوی که مطمئن شوید که راننده اتوبوس می تواند شما را ببیند و شما نیز می توانید راننده اتوبوس را ببینید.
 3. برای جلوگیری از زمین خوردن از میله های افقی و عمودی داخل اتوبوس استفاده کنید. هنگام خارج شدن از اتوبوس، مراقب باشید که لباس ها و کیف هایی که بند دارند درون درها گیر نکنند.
 4. هرگز پشت اتوبوس راه نروید.
 5. همیشه حداقل سه متر از اتوبوس دور باشید.
 6. اگر چیزی مانند توپ، کیف یا هر وسیله دیگری از شما در نزدیک اتوبوس افتاده است، ابتدا به راننده اتوبوس خبر دهید و سپس اقدام به برداشتن آن شیئ کنید. هرگز سعی نکنید بدون اطلاع به راننده اتوبوس آن شیئ را بردارید زیرا ممکن است راننده نتواند شما را ببیند. لازم به ذکر است بعضی از کودکان، برای برداشتن توپ خود که به زیر ماشین رفته است بدون اطلاع به راننده به زیر ماشین هم می روند که دیگر این مورد آنقدر کار خطرناکی است که جای هیچ بحثی را باقی نمی گذارد.

ایمنی اتوبوس مدرسهتوصیه به رانندگان

در این مقاله همچنین توصیه هایی برای افرادی که راننده سرویس مدارس هستند، می کنیم. آگاهی بیشتر چه به دانش آموزان و چه به رانندگان اتوبوس کمک می کند. یک راننده سرویس مدرسه به نسبت راننده های عادی باید متمرکزتر و متعهدتر و صبورتر باشد.

 1. هنگام رانندگی جاده و خروج از گاراژ، مراقب کودکان پیاده یا دوچرخه سواری که در حال ورود یا خروج از مدرسه هستند باشید.ایمنی اتوبوس مدرسه
 2. هنگام رانندگی در محله های نزدیک مدرسه، مراقب دانش آموزانی باشید که برای رفتن به مدرسه عجله دارند.
 3. در مناطق نزدیک مدرسه سرعت خود را کم کنید. مراقب کودکانی باشید که در خیابان قدم می زنند، مخصوصاً اگر در محله ای رانندگی می کنید که در آن محله هیچ پیاده رویی وجود ندارد.
 4. بهتر است اتوبوس های مدرسه مجهز به دوربین در عقب ماشین باشند.
 5. احتمال دارد بعضی از دانش آموزان مشکل شنوایی داشته باشند بنابراین بوق به تنهایی کفایت نمی کند.
 6. احتمال دارد بعضی از دانش آموزان نابینا باشند بنابراین علائم و راهنماها به تنهایی کفایت نمی کنند.
 7. در نزدیکی ایستگاه های اتوبوس سرعت خود را کم کنید. چرا که کودکان منتظر اتوبوس، احتمالا در نزدیکی ایستگاه اتوبوس، در حال بازی هستند.
 8. از آنجایی که احتمالا کودکانی که به اتوبوس مدرسه نمی رسند ممکن است با عجله در خیابان ها در حال دویدن باشند، باید حواس خود را در هنگام رانندگی جمع کنید.
 9. حتما کپسول اطفاء حریق و جعبه کمک اولیه در ماشین داشته باشید.

قوانین اتوبوس مدرسه

رانندگان اتوبوس مدرسه و در کل همه رانندگان باید قوانین اتوبوس مدرسه را بیاموزند و از آن پیروی کنند. سیستم چراغ چشمک زن را که رانندگان اتوبوس مدرسه برای هشدار دادن به رانندگان از آن استفاده می کنند، بیاموزید.

 • چراغ های زرد چشمک زن نشان می دهد که اتوبوس مدرسه در حال آماده شدن برای توقف برای سوار کردن یا پیاده کردن کودکان است. سایر رانندگان حاضر در جاده باید سرعت خود را کاهش داده و آماده توقف وسایل نقلیه خود شوند.
 • چراغ های چشمک زن قرمز نشان می دهد که اتوبوس مدرسه متوقف شده است و کودکان در حال سوار یا پیاده شدن هستند. رانندگان باید اتومبیل های خود را متوقف کنند و منتظر بمانند تا چراغ چشمک زن قرمز متوقف شود.

چرا ایمنی اتوبوس مدرسه بالاتر از سایر ماشین ها است؟

اتوبوس مدرسه ایمن ترین وسیله نقلیه در جاده است. برای یک دانش آموزاستفاده از اتوبوس مدرسه برای رفت و آمد از مدرسه بسیار ایمن تر از مسافرت با سایر ماشین ها است. اگرچه سالانه چهار تا شش کودک در سن مدرسه با وسایل حمل و نقل مدرسه می میرند، این کمتر از یک درصد از کل تلفات رانندگی در سراسر کشور آمریکا است. اتوبوس های مدرسه باید تا حد ممکن ایمن باشند. به همین دلیل استانداردهای ایمنی  تعریف شده برای اتوبوس های مدارس فراتر و سخت گیرانه تر از استانداردهای اتوبوس های معمولی است.

طبق آمار، دانش آموزان در صورت استفاده از اتوبوس مدرسه به جای ماشین های متفرقه تقریباً 70 برابر راحت تر به مدرسه می رسند. این به این دلیل است که اتوبوس های مدرسه به گونه ای طراحی شده اند که در جلوگیری از تصادفات و صدمات ایمن تر از سایر وسایل نقلیه مسافری هستند. اتوبوس های مدرسه دارای قوانین خاصی برای توقف و حرکت هستند. اتوبوس های مدرسه از نظر طراحی متفاوت هستند و طوری طراحی شده اند که برای سایر ماشین های موجود در جاده بسیار قابل مشاهده باشند. اتوبوس های مدرسه دارای ویژگی های ایمنی مانند چراغ قرمز چشمک زن، چراغ زرد چشمک زن ، آینه های دید متقاطع و علائم ایمنی مانند علامت ایست هستند. آنها همچنین دارای صندلی های ایمن تر نسبت به صندلی های اتوبوس های معمولی هستند.

ایمنی اتوبوس مدرسهقوانین حمایتی در ایمنی اتوبوس مدرسه

قوانین از دانش آموزانى كه در حال پیاده شدن و سوار شدن به  اتوبوس مدرسه هستند ، حمایت می كند و تصادف سایر خودروها با اتوبوس مدرسه چه در هنگام رانندگی و چه در حین سوار كردن دانش آموزان، بدون توجه به جهت برخورد خودروها غیرقانونی می داند.

کمربندهای صندلی درایمنی اتوبوس مدرسه

کمربند ایمنی از سال 1968 در خودروهای سواری اجباری شد. از آن سال 49 ایالت و ناحیه کلمبیا قوانینی را وضع کرده اند که عدم استفاده از کمربند ایمنی در اتومبیل های سواری و کامیون های سبک را جرم تلقی می کنند. تردیدی نیست که کمربند ایمنی نقش مهمی در ایمن نگه داشتن مسافران در این وسایل نقلیه دارد. اما اتوبوس های مدرسه از نظر طراحی متفاوت هستند. علاوه بر تفاوت های ظاهری که اتوبوس های مدرسه دارند تفاوتهایی هم به لحاظ ایمنی با سایر ماشین ها دارند. اتوبوس های مدرسه باید به لحاظ تجهیزات ایمنی و تجهیزات حفاظت فردی کامل تر از سایر ماشین ها باشند.

از آنجایی که اتوبوس های بزرگ مدرسه نسبت به اتومبیل های سواری و کامیون های سبک سنگین ترند نیروی تصادف را نیزمتفاوت از اتومبیل های سواری و کامیون های سبک توزیع می کنند. به دلیل این تفاوت ها، مسافران این اتوبوس های بزرگ نسبت به اتومبیل های سواری و کامیون های سبک و وانت ها نیروی تصادف بسیار کمتری را تجربه می کنند. تصمیم گیران استاندارد اتوبوس مدرسه به این نتیجه رسیدند که بهترین راه برای حفاظت از مسافران اتوبوس های بزرگ مدرسه در برابر تصادفات از طریق مفهومی به نام “تقسیم بندی” است. این امر باعث می شود که فضای داخلی اتوبوس های بزرگ از کودکان محافظت کند. از طریق تقسیم بندی، کودکان توسط صندلی های محکم و ضد ضربه که دارای پشتی صندلی جذب کننده انرژی هستند، در برابر تصادف محافظت می شوند. البته اتوبوس های کوچک مدرسه ای (با وزن ناخالص 10،000 پوند یا کمتر) داستان متفاوتی دارند و باید تمام  صندلی های آنها به کمربند ایمنی مجهز شوند. از آنجا که اندازه و وزن اتوبوس های کوچک مدرسه به اندازه اتومبیل های سواری و کامیون ها نزدیکتر است، کمربند ایمنی در این وسایل نقلیه برای محافظت از سرنشینان ضروری است.

منابع: golamers – nhtsa

اتوبوس مدرسهایمنیایمنی سرویس مدرسهتصادفسرویس مدرسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×