ایمنی آسانسور و پله برقی را با این نکات به وجود بیاورید

ایمنی آسانسور و پله برقی را با این نکات به وجود بیاورید

کاربرد آسانسور و پله برقی در زندگی بشر روز به روز در حال گسترش است بنابراین رعایت ایمنی آسانسور و پله برقی باید توسط هر فردی جدی گرفته شود.   آسانسور وسیله ای است برای حمل بار و حمل انسان. بدون آسانسور استفاده از آپارتمانها و برج ها و آسمان خراش ها غیر ممکن بود. نام دیگر آسانسور، بالابر است. پله برقی  هم وسیله دیگری است که برای جابه‌جا کردن افراد به کار می‌رود. پله برقی از پله هایی تشکیل شده است که به هم چسبیده اند. پله برقی از تعدای پله تشکیل شده است که تعدادی از آنها بالا هستند و قابل رؤیت اند. به همان تعداد هم پله هایی هستند که قابل رؤیت نیستند و زیر پله‌های بالایی مخفی شده‌اند. وزن پله‌های مخفی با وزن پله‌هایی که قابل رؤیت است یکسان است پس موتور موجود در پله برقی کار خاصی برای تحمل وزن پله های بالایی نمی کند چرا که وزن پله های مخفی، به صورت الاکلنگی آن ها را پایین می کشد و تنها کافی است وزن انسان هایی که روی پله برقی سوار هستند را تحمل کند.

ایمنی آسانسور و پله برقیانواع پله‌ برقی به لحاظ محیط استفاده

 • پله برقی نیمه بسته که در پل‌های عابر پیاده به کار می رود.
 • پله برقی بسته که در محیط بسته یعنی در داخل ساختمان ها و پاساژها و … به کار می رود.
 • پله برقی بسته که در محیط آزاد به کار می رود.

نکاتی راجع به ایمنی آسانسور و پله برقی

نکات ایمنی پله برقی

 • مواظب گام های خود باشید و با احتیاط بیشتر قدم های خود را روی پله برقی بگذارید و بردارید.
 • اگر از عینک چشم استفاده می کنید بیشتر مراقبت کنید.
 • کودکان را با یک دست محکم بگیرید البته توجه داشته باشید که از دست آزاد کودک بگیرید.
 • همیشه یک دست را برای گفتن نرده آزاد بگذارید و تمام بسته هایی که در دستان خود دارید را محکم در یک دست نگه دارید.
 • هنگامی که وارد مرحله حرکت می شوید، دسته را بگیرید.
 • در جهت مخالف پله برقی راه نروید.
 • از ویلچر، اسکوتر برقی ، کالسکه، گاری دستی، چمدان یا موارد مشابه در پله برقی استفاده نکنید.
 • هنگام سوار شدن بر پله برقی، لباس های گشاد را از پله ها دور نگه دارید.
 • کفش هایی با انگشتان بسته و کف سفت و سخت بپوشید و از پوشیدن کفش های ساخته شده از مواد نرم مانند مواد لاستیکی خودداری کنید.
 • از کناره های پله برقی دور بایستید چرا که امکان سقوط از ارتفاع وجود دارد.
 • رو به جلو و محکم روی پله ها بایستید.
 • سوار بر نرده های کناری نشوید و از آن ها بالا نروید.
 • اجازه ندهید کودکان روی پله ها بنشینند یا خیلی نزدیک کناره های پله برقی بایستند.
 • هنگام خروج از پله برقی تعلل نکنید و سریع قدم بردارید.
 • هر چند پله برقی ضد حریق است ولی در صورت وقوع احتراق  در ساختمان از پله ها استفاده کنید و از پله برقی استفاده نکنید.
 • بلافاصله از منطقه خروجی پله برقی کنار بروید. در آن مکان برای نگاه به اطراف و … متوقف نشوید زیرا ممکن است مسافران دیگر پشت سر شما باشند.
 • اگر برای پله برقی مشکلی به وجود آمد، یکی از دکمه های “توقف” نزدیک را فشار دهید تا دستگاه متوقف شود و کارکنان محل را برای رفع مشکل خبرکنید.

نکات ایمنی آسانسور

 • مراقب قدم های خود باشید زیرا ممکن است کابین آسانسور کاملاً با کف محوطه ای که در آن هستید هم تراز نباشد.
 • دور از درها بایستید و لباس ها و کالاهای دستی را از در، دور نگه دارید.ایمنی آسانسور و پله برقی
 • کودکان و حیوانات خانگی را محکم نگه دارید.
 • مسافران نزدیک به درها، هنگام رسیدن آسانسور باید زودتر وارد آسانسور شوند و اگر جا بود بقیه هم می توانند وارد شوند.
 • در صورت نیاز به باز شدن درها، دکمه DOOR OPEN را فشار داده و نگه دارید یا از کسی بخواهید که دکمه را برای شما فشار دهد. یکی از این اوقات زمانی است که در هنگام توقف آسانسور درها باز نمی شوند،
 • هرگز سعی نکنید درب بسته شده را باز کنید.
 • به نشانه های کف آسانسور و بیرون آسانسور توجه کنید.
 • در هنگام خرابی آسانسور، داخل آسانسور امن ترین مکان است. در چنین مواقعی آرامش خود را حفظ کنید، نگران نباشید و تقلای اضافی نکنید. هرگز سعی نکنید از آسانسوری که به طور معمول متوقف نشده است خارج شوید. در صورت قطع برق روشنایی اضطراری روشن می شود. هوا در آسانسور زیاد است بنابراین سعی نکنید درها را باز کنید چون این کار نه تنها فایده ای ندارد بلکه شاید اکسیژن موجود در آسانسور را هم هدر دهید. تنها کاری که باید انجام دهید اطلاع به پشتیبانی است برای این کار دکمه ALARM یا HELP موجود در بالابر را فشار دهید و یا با شماره تلفن نوشته شده در آسانسور تماس بگیرید. بعد از این کار شما، از طرف نمایندگی مراجعه می کنند که آسانسور را درست کنند و یا با تجهیزات ایمنی و تجهیزات حفاظت فردی شما را از آسانسور خارج می کنند.
 • هر چند همه بالابرها درب ضد آتش دارند ولی در صورت آتش سوزی در ساختمان از آسانسور استفاده نکنید و در عوض از پله ها استفاده کنید.
 • در صورت وقوع زلزله در ساختمان از آسانسور استفاده نکنید و در عوض از پله ها استفاده کنید.
 • سوار آسانسوری که بیش از حد شلوغ است، نشوید. ممکن است با سوار شدن شما، وزن آسانسور از ظرفیت وزنی بالاتر بزند، بنابراین بهتر است منتظر آسانسور بعدی باشید.
 • از آسانسور به جای اسباب بازی استفاده نکنید.

با نگاهی کوتاه به این نکاتی که راجع به ایمنی آسانسور و پله برقی بیان شد پر واضح است که یاد گرفتن این نکات نیاز به آموزش دارد و آموزش ایمنی فردی در آسانسور و پله برقی باید در مدرسه، رسانه های جمعی و خانواده ها صورت پذیرد. در صورت رعایت نکردن ایمنی آسانسور و پله برقی امکان سقوط وجود دارد و در بهترین حالت امکان آسیب دیدگی چشم و سر و شکستگی استخوان وجود دارد و در حالت واقع بینانه تر می تواند منجر به مرگ همه حاضرین در بالابر و پله برقی شود. در هر حال خسارت جبران ناپذیری پیش خواهد آمد.

نحوه کارکرد عناصر داخلی آسانسور

ایمنی آسانسور و پله برقیاکثر آسانسورها بین دو تا هشت کابل فولادی بافته شده دارند. تکنسین های آسانسور به این کابل های فولادی “طناب” می گویند. تعداد طناب ها در یک آسانسور مشخص به چیزی به نام “عامل ایمنی” بستگی دارد. اگر ضریب ایمنی تنظیم شده برای یک ساختمان خاص، 12 باشد، این بدان معنی است که مقاومت طناب ها باید به اندازه ای باشد که بتواند 12 برابر جرم آسانسور کاملاً پر را نگه دارند. در واقع، هر طناب به تنهایی می تواند بیش از وزن آسانسور را نگه دارد.

هر یک از کابل ها ممکن است خراب شوند، اما قطع شدن همه آنها  با هم یک اتفاق عجیب و غریب است. در سال 1945، یک بمب افکن B-25 به ساختمان امپایر استیت برخورد کرد و انفجار آن باعث شد تمام کابلهای آسانسور با هم ببرند. تنها مسافری که سوار بر آسانسور بود در لحظه حادثه، در طبقه 79 بود  ولی از آنجایی که کابلهای زیر کابین سرعت حرکت او را کند کرده بودند و فرود او را بالشتک می کردند نجات یافت. هواپیماهایی که در 11 سپتامبر 2001 به مرکز تجارت جهانی برخورد کردند، همه کابل های آسانسور را نیز قطعه قطعه کردند و برخی از قربانیان آن حادثه تروریستی، افرادی بودند که در لحظه برخورد هواپیماها، در آسانسور بودند. بنابراین احتمال خرابی و قطع شدن همه کابل ها با هم نزدیک به صفر است  مگر اینکه حادثه ای مانند حادثه تروریستی رخ دهد. مهندسان آسانسورهم بیش از خرابی کابل ها نگران خراب شدن تجهیزات الکترونیکی، سیستم های قرقره و سایر ویژگی های آسانسور هستند.

داریل ماروین ، مدیر نوآوری در شرکتOtis Elevator ، بزرگترین شرکت سازنده آسانسور در جهان، می گوید: “قبل از هر بار اجرای سیستم آسانسور، ” زنجیره ایمنی ” را بررسی کنید. او به یک زنجیره فیزیکی اشاره نمی کند بلکه به یک سری از بررسی هایی اشاره دارد که آسانسور خودش انجام می دهد. اگر مشکلی پیش بیاید (مثلا درب باز باشد، آسانسور بیش از حد سرعت داشته باشد یا کسی دکمه توقف اضطراری را فشار دهد) سیستم آسانسور باید به طور خودکار برق را قطع کند و ترمز را فشار دهد.

آسانسورها دو یا سه نوع ترمز دارند. اگر در ترمز اصلی خطایی رخ دهد، گیره ای روی قرقره بالای آسانسور بسته می شود و از حرکت آسانسور جلوگیری می کند. برخلاف ترمز اتومبیل که برای درگیر شدن باید توسط راننده فشرده شود، ترمز آسانسور وقتی عمل می کند محکم بسته می شود بنابراین برای عمل کردن ترمز آسانسور نیرو لازم است. این بدان معنی است که قطع شدن برق آسانسور(به دلیل خطای سیستم یا خرابی شبکه برق) ترمز موتور آسانسور را خاموش می کند.

سهل انگاری معمول ترین دلیل سقوط آسانسورهاست. به عنوان مثال در سال 2011، آسانسوری در یک ساختمان اداری در منهتن در حالی که درب آن هنوز باز بود، بالا رفت و باعث سقوط از ارتفاع و مرگ یک مدیر تبلیغات 41 ساله شد. نتایج تحقیقات علت این حادثه را مشخص کرد و نشان داد که کارگران نگهداری و تعمیرات که در حین تعمیرات، زنجیره ایمنی را از کار انداخته بودند تنظیم مجدد سیستم را فراموش کردند.

در نمایشگاه جهانی سال 1853 در نیویورک از ترمز ایمنی آسانسورها رونمایی شد. این ترمز ایمنی به قسمت زیرین آسانسورها متصل شد. این نوآوری باعث شد از آسانسور برای حمل مسافر هم استفاده شود. قبل از اینکه الیاس اوتیس، ترمز ایمنی را اختراع کند، از آسانسور فقط برای حمل بار استفاده می شد. کابل های فولادی آسانسورهای حمل بار قدیمی هیچ گونه پشتیبانی نداشتند و بعضی از اوقات که می شکستند آسانسور به همراه بار موجود درون آن به یکباره به زمین می افتاد. استفاده از آسانسور بدون ترمز ایمنی، برای حمل مسافر غیر ممکن و دیوانه کننده بود.

منابع:.schindlerfetyandhealthmagazinewashingtonpost

آسانسورایمنی آسانسورایمنی بالابرایمنی پله برقیپله برقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×