ایمنی آتش سوزی ساختمان با رعایت چه نکاتی حاصل می شود

ایمنی آتش سوزی ساختمان با رعایت چه نکاتی حاصل می شود

آتش سوزی درون ساختمان یکی از حوادث بسیار تلخی است که هر ساله آسیب های مالی و جانی بسیاری را در سرتاسر دنیا به دنبال دارد.هیچ کدام از ما نیست که سوختگی را تجربه نکرده باشد اما میزان سوختگی بسیار متغیر است و همیشه یک مسأله سطحی نیست که با گذشت زمان بهبود یابد بلکه متأسفانه می تواند آسیب های ماندگاری را بر جای بگذارد. آسیب های جانی ماندگاری مانند خونریزی، آسیب دیدن پوست، آسیب دیدگی چشم به لحاظ ظاهری و به لحاظ بینایی، آسیب دیدگی گوش، آسیب دیدگی دست و پا و از همه مهم تر آسیب رسیدن به شکل صورت و ظاهر فرد در اثر آتش سوزی ایجاد می شوند. البته همه این ها به شرطی است که فرد آسیب دیده فوت نکند. همه این مواردی که اشاره شد خسارت جانی هستند. آسیب های مالی فراوانی هم در پی آتش سوزی در ساختمان ایجاد می شوند. از سوختن وسایل منزل و اداره و اماکن تجاری و …. گرفته تا سوختن و فروریختن کل ساختمان. این موارد است که باعث می شود ایمنی آتش سوزی ساختمان اهمیت جانی و مالی فراوانی داشته باشد و ایمنی آتش سوزی ساختمان ها را به بحثی با اهمیت تبدیل کند.

 ایمنی آتش سوزی ساختمان فقط به داشتن درب ضد آتش  و مصالح عایق حرارتی و مقاوم در برابر آتش و یا داشتن تجهیزات ایمنی فیزیکی مانند تجهیزات آب پاش آتش، دزدگیرهای آتش نشانی و کپسول اطفاء حریق محدود نمی شود. اگرچه این موارد برای جلوگیری از آتش سوزی و یا جلوگیری از گسترش آن مهم هستند، اما اقدامات پیشگیری و ایمنی آتش سوزی ساختمان دیگری نیز وجود دارد که فقط به تجهیزات فیزیکی مربوط نمی شوند. اقداماتی که به تلاش، آموزش و عادت های خوب بستگی دارد.ایمنی آتش سوزی ساختمان

9 اقدام ایمنی آتش سوزی ساختمان

باز بودن مسیر های دسترسی به ساختمان

اولین مورد و از اساسی ترین اقدامات ایمنی آتش سوزی ساختمان برای پیشگیری و مدیریت آتش سوزی، باز کردن همیشگی مسیرهای دسترسی به ساختمان و همچنین محل های تخلیه اضطراری ساختمان ها است. در صورت وقوع آتش سوزی ساکنین ساختمان های مسکونی یا کارکنان ساختمان های اداری و تجاری و صنعتی به درها، پنجره ها و همه محل های دسترسی به داخل و خارج از ساختمان شما نیاز دارند تا خود از آن ها خارج شوند و وسایل ضروری خود را هم از آنجا بیرون ببرند. همچنین اگر ماشین های آتش نشانی هم برای خاموش کردن آتش ساختمان، به محل بیایند باید همه مسیرهای فوق الذکر باز باشند تا از طریق آنها به خاموش کردن آتش اقدام کنند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که درهای ساختمان، راهروها، مسیرها، راه پله ها و پنجره ها توسط هیچ چیز مسدود نشده باشند. مواردی مانند چرخ دستی ها، وسایل نقلیه و ظروف زباله نباید جلوی این محل ها را مسدود کرده باشد. این اقدام ایمنی را دست کم نگیرید چرا که با انجام این کار ساده در هر روز، یکی از مهمترین کارهای ایمنی آتش سوزی ساختمان را انجام می دهید.

وجود علائم ایمنی

همانطور که وجود خروجی های بدون انسداد برای ایمنی آتش سوزی ساختمان مهم هستند وجود علائم ایمنی خروج هم مهم هستند. افراد باید در هر شرایطی حتی در زمان قطع برق محل های خروج باید به راحتی قابل رؤیت باشند. افرادی که در ساختمان شما هستند نیاز به علائم خروجی دارند که در هر زمانی به راحتی قابل دیدن باشد. علائم خروج باید روشن و عاری از انسداد باشد.ایمنی آتش سوزی ساختمان

وجود امکانات مربوط به آتش سوزی

سومین مورد از موارد ایمنی آتش سوزی ساختمان، وجود واحد روشنایی اضطراری، باتری های پشتیبان روشنایی (باید کاملاً شارژ و قابل اطمینان باشند)، سیستم های اعلام حریق و سیستم های پیشگیری از آتش سوزی در ساختمان ها است. هشدار دهنده های آتش سوزی مانند زنگ هشدار دهنده یک سیستم های پیشگیری از آتش سوزی در ساختمان است. این سیستم ها شامل ردیاب دود، ردیاب گرما، سیستم تخلیه و غیره نیز هستند. آنها علاوه بر آتش سوزی، از مسمومیت با مونوکسیدکربن کربن و نشتی لوله ها گرفته تا هوای شدید و تیراندازی را به مالک ساختمان هشدار می دهند، بنابراین عملکرد آنها باید همیشگی باشد. به این معنا که حتی برای لحظاتی هم نباید سیستم کار نکند بلکه همیشه باید فعال باشند. هم چنین باید همیشه آماده وقوع آتش سوزی بود. نبایدهیچ چیزی از لوله های آب پاش یا سر آبپاش ها آویزان باشد. اتاق های پمپ آتش نشانی باید صد در صد عاری از هر چیز دیگری غیر از تجهیزات حفاظت در برابر آتش باشند. همه کپسول های آتش نشانی باید کاملاً سالم و شارژ شده باشند و هم چنین به راحتی قابل دسترس باشند.ایمنی آتش سوزی ساختمان

شناسایی محل های مستعد آتش سوزی

چهارمین مورد از موارد ایمنی آتش سوزی ساختمان، شناسایی محل هایی از ساختمان است که به صورت بالقوه مستعد آتش سوزی هستند. مخصوصا در انبارهای بزرگ و محل های کاری مانند فروشگاه های مواد غذایی، رستوران ها و … مناطق بی شماری وجود دارد که می تواند در آنها آتش سوزی رخ دهد. مالک این ساختمان ها باید مناطق مستعد آتش سوزی را مشخص کند و مراقبت لازم را از آن محل ها داشته باشد.

مدیریت زباله ها در ایمنی آتش سوزی ساختمان

پنجمین مورد از موارد ایمنی آتش سوزی ساختمان این است که زباله ها به درستی در سطل های زباله و سطل های بازیافت قرار گیرند. زباله ها در هر جایی نباید قرار گیرند، به ویژه در درب های ورودی که به هیچ وجه نباید زباله ها جمع شوند.شما یک انبار کتاب را در نظر بگیرید جایی که میلیون ها برگه کاغذی قابل اشتعال در آن جمع شده است اگر زباله هایی که عمدتا قابل اشتعال هستند را هم در جلوی درب قرار دهید و خدای نکرده آتش سوزی اتفاق بیفتد چه کار خواهید کرد.

ته سیگار

ششمین مورد از موارد ایمنی آتش سوزی ساختمان در مورد ته سیگار است. همیشه باید به این نکته دقت داشته باشید که چه در خانه و چه در محل کار، ته سیگار را قبل از اطمینان کامل از خاموش شدن آن در جایی نیندازید، مخصوصا در جایی که پر از مواد قابل اشتعال است. اولا که ته سیگار بزرگترین آلاینده ای است که از سمت مردم در طبیعت رها می شود و به دلیل تعداد میلیاردی که هر روز مصرف می شود اگر فقط  درصد بسیار کمی هم از این تعداد سیگار در طبیعت رها شوند، آثار زیست محیطی وحشتناکی دارد. اما از آثار مخرب زیست محیطی مهم تر، خطر ایجاد آتش سوزی توسط ته سیگار است. آتش سوزی های بزرگ فراوانی در دنیا فقط به خاطر رها کردن ته سیگار روشن در طبیعت ایجاد شده اند. این مسأله متأسفانه در پمپ بنزین‌ها هم بسیار تکرار شده است. اما بحث اصلی ما در این مقاله راجع به آتش سوزی های داخل ساختمان است. ته سیگار یکی از عوامل آتش سوزی در انبارها و ساختمان ها، کارخانه ها و حتی خانه ها است. اولا استعمال دخانیات در خیلی از اماکنی که دارای مواد قابل اشتعال هستند باید ممنوع باشد. ثانیا در صورت استعمال هم باید ته سیگار در هر جایی رها نشود.

نگهداری مناسب مواد قابل اشتعال

هفتمین مورد از موارد ایمنی آتش سوزی ساختمان این است که مواد قابل انفجار و احتراق مانند بنزین و الکل باید به طور ایمن در کابینت مخصوص نگهداری شوند. کلیه تجهیزات، موجودی ها و کالاهای موجود در ساختمان حداقل 3 فوت باید با بخاری ها و واحدهای گرمایشی فاصله داشته باشند. بسیاری از آتش سوزی های دنیا، به دلیل نزدیک بودن پارچه ها، پتو ها و لباس ها، فرش ها و … به وسایل گرماشی رخ داده اند.

آموزش کارکنان برای ایمنی آتش سوزی ساختمان

از آنجایی که علت عمده آتش سوزی، خطای انسانی مانند سهل انگاری و استفاده نادرست از تجهیزات است پس هشتمین مورد از موارد ایمنی آتش سوزی ساختمان، به آموزش کارکنان مربوط می شود. فقط با آموزش است که کارمندان شما یاد می گیرند چگونه از وقوع آتش سوزی جلوگیری کنند، اگر آتش سوزی پیش آمد چگونه آن را متوقف کنند و اگر هم قابل متوقف کردن نبود چگونه وقوع آتش سوزی را فوراً اعلام کنند و با آرامش، محیط را تخلیه نمایند. شما باید اطمینان حاصل کنید که کارکنان شما در زمینه پیشگیری از آتش سوزی و اقدامات ایمنی به درستی آموزش دیده اند. گام اصلی برای محافظت از فروشگاه های خرده فروشی، فروشگاه های مواد غذایی، فروشگاه های بزرگ، انبارها، رستوران ها، مراکز توزیع، وسایل حمل و نقل عمومی و سرنشینان آنها  و … در برابر آتش سوزی، آموزش کارکنان در مورد دلایل ایجاد آتش سوزی، آموزش نحوه استفاده از کپسول های آتش نشانی و … است.ایمنی آتش سوزی ساختمان

بیمه آتش سوزی در ایمنی آتش سوزی ساختمان

آخرین مورد از موارد ایمنی آتش سوزی ساختمان، این است که ساختمان خود را بیمه آتش سوزی کنید. بیمه های آتش سوزی برای ساختمان های مسکونی، صنعتی، تجاری و انبار با هم متفاوت هستند و متناسب با میزان خطر آتش سوزی در آن ها، هزینه های متفاوتی را از شما می گیرند. مثلا هزینه ای که باید برای بیمه آتش سوزی یک انبار نفت پرداخت کنید طبیعتا بیشتر از هزینه ای است که برای بیمه آتش سوزی یک شرکت کامپیوتری پرداخت خواهید کرد. شرکت های بیمه، تجارت و سازمان شما را می شناسند و مشتریان و کارکنان شما را بیمه می کنند.

منابع:

aiefire

آتش سوزیآتش سوزی ساختمانایمنی در برابر آتش سوزیجلوگیری از آتش سوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×