آیا لنز تماسی برای کودکان می تواند گزینه مناسبی باشد

آیا لنز تماسی برای کودکان می تواند گزینه مناسبی باشد

والدین معمولاً از دکتر چشم پزشک این سوال را می پرسند که لنز تماسی برای کودکان از چه چه زمانی تجویز می شود. باید بدانیم که بلوغ و توانایی کودک برای مسئولیت پذیری حفظ لنز تماسی از سن مهمتر است.

چهار میلیون کودک آمریکایی زیر 18 سال از لنزهای تماسی استفاده می کنند. از نظر جسمی ، چشم کودک در سن خیلی کم لنزهای تماسی را تحمل می کند. حتی بعضی از نوزادان به دلیل آب مروارید مادرزادی یا سایر بیماری های چشمی که در بدو تولد در آن ها وجود دارد ، از لنز تماسی برای کودکان استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید: 

معاینه بینایی چشم کودکان | دلایل اهمیت آن

و در تحقیقی که اخیراً روی کودکان انجام شد و شامل کودکان بین 8 تا ۱۱ ساله با لنزهای تماسی یکبار مصرف روزانه بود ، 90 درصد بچه ها مشکلی در استفاده یا از بین بردن تماس بدون کمک والدین نداشتند.

اگر می خواهید از لنز تماسی برای کودکان استفاده کنید ، نگاهی به نحوه رفتار کودک با سایر مسئولیت های محوله به او بیندازید. آیا او عادات نظافت شخصی خوبی دارد ، اتاق خواب و حمام خود را تمیز نگه می دارد و کارهای مدرسه و خانه را به خوبی دنبال می کند؟

اگر کودکان برای تمیز نگه داشتن وسایل و رعایت نکات بهداشتی به یادآوری مکرر نیاز دارند ، ممکن است برای مسئولیت پوشیدن و مراقبت از لنزهای تماسی آماده نباشند. اما اگر چنین وظایفی را به خوبی انجام دهند ، ممکن است نامزدهای عالی برای استفاده از لنزهای تماسی باشند.

کودکان اگر مسئولیت خود را در قبال خود بپذیرند ، طبیعتاً از استفاده کنندگان بزرگ لنزهای تماسی هستند. آن ها معمولاً انگیزه بالایی برای پوشیدن لنز تماسی دارند و معمولاً به خوبی با آن ها سازگار می شوند.

لنز تماسی برای کودکانکودکان همچنین کمتر دچار خشکی چشم هستند – وضعیتی که می تواند باعث شود بزرگسالان به راحتی نتوانند از لنزهای تماسی استفاده کنند.

بعلاوه ، کودکان کوچکتر گاهی اوقات نسبت به نوجوانان و بزرگسالان دستورالعمل های مربوط به پوشیدن لنز را دنبال می کنند ، بنابراین ممکن است مشکلات کمتری در پوشیدن بیش از حد مخاطب یا استفاده نکردن از محلول های صحیح لنز تماسی داشته باشند.

لنز تماسی برای کودکان هنگام ورزش

برای کودکانی که فعالیت های ورزشی دارند ، لنزهای تماسی مزایای زیادی نسبت به عینک دارند. اگر کودک شما برای ورزش از عینک استفاده می کند – حتی اگر دارای لنزهای پلی کربنات مقاوم در برابر ضربه باشد – باز هم باید نگران شکستن فریم      در هنگام ورزش های تماسی باشید و احتمالاً با آسیب دیدگی چشم همراه خواهد بود. همچنین لنزهای عینک های اسپرت یا عینک های ایمنی گاهی اوقات می توانند در هنگام مسابقه مه بگیرند ، که بر بینایی و عملکرد کودک تأثیر می گذارد.

لنزهای تماسی ورزشی این مشکلات را برطرف می کنند و مزایای دیگری نیز دارند ، از جمله دید بدون مانع . والدینی که از لنز تماسی برای کودکان در ورزش استفاده می کنند باعث می شوند کودک نسبت به زمین بازی دید بهتر محیطی داشته باشد و در این صورت نسبت به سایر بازیکنان و اشیا ، مانند یک توپ فوتبال یا بیس بال که از پهلوی آن ها عبور می کند واکنش سریع تری نشان دهند.

بیشتر بخوانید : 

عینک کامپیوتر کودکان و محافظت از چشم آن ها

همچنین لنزهای تماسی هنگام دویدن ، برای دید دقیق و پایدارتر روی چشم کودک ثابت می مانند. بسیاری از لنزهای تماسی ، به ویژه لنزهای قابل نفوذ گاز (GP) ، نوری بهتری نسبت به عینک ارائه می دهند. این امر منجر به دید واضح تری می شود که ممکن است عملکرد ورزشی را بهبود بخشد. به عنوان مثال ، یک بازیکن بیس بال ممکن است با دید واضح از لنزهای تماسی ، توپ را چند میلی ثانیه زودتر ببیند.

خطرات لنز تماسی برای کودکان و نکاتی ایمنی که باید بدانید

بچه ها و لنزهای تماسی اکثرا با یکدیگر در تضاد هستند. اگر به فکر لنز تماسی برای کودکان  خود هستید ، باید ببینید که فرزند شما از عهده مسئولیت های دیگر ، به ویژه بهداشت شخصی خود برمی آیند.  استفاده از لنز کودک دیگر ، رفتارهای متداولی است که می تواند منجر به آسیب چشم کودک شما شود. استفاده از بزاق برای مرطوب کردن لنز ؛ پیروی نکردن از دستورات یک متخصص مراقبت از چشم ؛ و استفاده از لنزهای آرایشی و تزئینی که بدون نسخه معتبر از بازارها ، فروشگاه های لوازم آرایشی ، اینترنت و منابع دیگر خریداری شده اند.

در واقع ، طبق مطالعه منتشر شده در Pediatrics ، حدود 13،500 (یا یک چهارم) از تقریباً بیش از 70،000 کودک که هر ساله به علت جراحات و عوارض به اورژانس مراجعه می کنند مربوط به لنزهای تماسی هستند. مشکلات لنزهای تماسی شامل عفونت و سایش چشم است.

جدی ترین خطر، ابتلا به زخم (عفونت های شدید) قرنیه است – که جلوی چشم است و آن را در برابر میکروب ها ، گرد و غبار و سایر مواد مضر محافظت می کند. اگر به سرعت درمان و کنترل نشود ، می تواند بینایی دائمی را از بین ببرد. عدم رعایت نکات ایمنی لازم می تواند خطر ابتلا به زخم را بسیار افزایش دهد. متخصصان مراقبت از چشم به طور کلی استفاده طولانی از لنزهای تماسی را (لنزهایی را که می توان یک شب یا هنگام خواب استفاده کرد) برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی کنند زیرا می توانند میزان بروز زخم های قرنیه را افزایش دهند. لنزهای یکبار مصرف روزانه می توانند برخی از خطرات مرتبط با استفاده از لنز را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید: 

راهنمای انتخاب عینک ایمنی کودکان و نوجوانان

نکته دیگری که باید در نظر گرفت: کودکان مبتلا به آلرژی فصلی است که معمولاً کاندیداهای مناسبی برای لنزهای تماسی کودکان نیستند. لنزها فقط ممکن است خارش و سوزش ناشی از آلرژی آن ها را افزایش دهند.

اعتماد بنفس بالاتر با استفاده از لنز تماسی برای کودکان

بسیاری از بچه ها راغب به پوشیدن عینک نیستند یا نوع نگاه خود را در عینک دوست ندارند. استفاده از لنزهای تماسی اغلب می تواند احساس کودکان را نسبت به ظاهر خود بهبود بخشد و اعتماد به نفس آن ها را بالا ببرد.

در مطالعه اخیر بر روی 169 کودک که از عینک طبی استفاده کرده اند و سپس  آن را با لنز عوض کرده اند ، محققان دریافتند که لنز تماسی “احساس کودکان و نوجوانان را نسبت به ظاهر و مشارکت در فعالیت ها به طور قابل توجهی بهبود می بخشد”.

لنز تماسی برای کودکاندر میان شرکت کنندگان در مطالعه ، 71.2 درصد کودکان 8 تا 12 سال و 78.5 درصد نوجوانان اظهار داشتند که استفاده از لنز را به استفاده از عینک ترجیح می دهند.

محققان همچنین دریافتند كه كودكان در سن 8 سالگی به اندازه نوجوانان توانایی پوشیدن و مراقبت از لنزهای تماسی هیدروژل سیلیكون را دارند كه در این مطالعه مورد حمایت قرار گرفت.

در مطالعه دیگری ، 484 کودک 8 تا 11 ساله به طور تصادفی برای مدت سه سال از عینک یا لنز استفاده کردند. در پایان مطالعه ، نمرات نظرسنجی از درک خود کودکان از ظاهر جسمی ، صلاحیت ورزشی و مقبولیت اجتماعی کودکان برای لنزهای تماسی بیشتر بود.

کنترل نزدیک بینی با استفاده از لنز تماسی کودکان

دلیل دیگری که باید در نظر داشته باشید لنزهای تماسی کودک شما مجهز است این است که ، در بعضی موارد ، لنزهای تماسی می تواند پیشرفت نزدیک بینی را در کودکان کاهش دهد.

در حقیقت ، تعدادی از مطالعات اخیر نشان داده است که لنزهای تماسی نفوذ پذیر گاز و همچنین لنزهای تماسی نرم چند کانونی می توانند مقدار قابل توجهی کنترل نزدیک بینی را در بسیاری از کودکان نزدیک بین تأمین کنند.

همچنین ، یک روش اصلاح شده برای استفاده از لنزهای تماسی نفوذ پذیر گاز سفت و سخت به نام ارتوکراتولوژی (یا “ortho-k”) در  معکوس کردن و از بین بردن نزدیک بینی در کودکان به اثبات رسیده است.  این تکنیک از لنزهای GP مخصوص طراحی شده استفاده می کند که شکل قرنیه را تغییر می دهد در حالی که لنزها شب هنگام خواب استفاده می شوند. صبح لنزها برداشته می شوند و در صورت موفقیت ، ortho-k به یک فرد بینا امکان می دهد تا در طول روز بدون عینک به وضوح ببیند.

مشکل اصلاح نزدیک بینی که توسط ortho-k ارائه شده است  اسن است که موقتی است. لنزهای تغییر شکل دهنده قرنیه باید به طور مرتب در هنگام خواب استفاده شوند تا بینایی فرد در طول روز حفظ شود.

اخیراً ، محققان در نیوزیلند گزارش داده اند که لنزهای تماسی نرم “با تمرکز دوگانه” در مقایسه با لنزهای تماسی نرم، قادر به کاهش پیشرفت نزدیک بینی در کودکان 11 تا 14 ساله هستند .

لنز تماسی برای کودکاناین لنزها با فوکوس دوگانه دارای یک منطقه نوری مرکزی هستند که نزدیک بینی را کاملاً تصحیح می کند ، و توسط مناطق پیرامونی اصلاح کمتر احاطه شده است. طراحی این لنزها بر اساس تحقیقات قبلی انجام شده بود که نشان می دهد تمرکز محیطی در شبکیه ممکن است باعث افزایش طول کره چشم در دوران کودکی شود که با پیشرفت نزدیک بینی مرتبط است.

بیشتر بخوانید: 

اسباب بازی هایی که برای سلامت چشم کودکان نباید آن ها را خرید

در طول 20 ماه ، لنزهای دو فوکوس پیشرفت نزدیک بینی را در 70 درصد از کودکان شرکت کننده در مطالعه 30 درصد یا بیشتر کاهش دادند ، در حالی که بینایی و حساسیت کنتراست برابر با لنزهای تماسی نرم را فراهم می کنند.

اگرچه لنزهای تمرکز دوگانه در این مطالعه هنوز مورد استفاده FDA برای استفاده در ایالات متحده نیستند ، اما محققان در حال کار بر روی طراحی جدید لنز تماسی برای کودکان هستند که ممکن است به زودی توسط پزشکان چشم برای کاهش پیشرفت نزدیک بینی در کودکان تجویز شود.

نکات ایمنی که کودکان باید هنگام استفاده از لنز تماسی رعایت کنند

  • دستان خود را قبل از تمیز کردن یا قرار دادن لنزها بشویید. دستان خود را با دقت با یک پارچه تمیز و بدون پرز خشک کنید.
  • طبق دستورالعمل ها ، لنزهای تماسی خود را شستشو ، تمیز و ضد عفونی کنید. فقط از محصولات و راه حل های توصیه شده توسط متخصص مراقبت از چشم خود استفاده کنید. توجه داشته باشید که در صورت تجویز لنزهای یکبار مصرف روزانه ، تمیز کردن و شستشو (و استفاده از بیشتر محلول های مراقبت) از بین می رود.
  • هرگز لنزهای تماسی خود را در معرض هر نوع آب یا بزاق قرار ندهید.
  • لنزهای خود را بیش از زمان مقرر نپوشید. با لنزها نخوابید مگر اینکه تجویز شده باشد که به این روش استفاده می شود.
  • هرگز از لنزهای شخص دیگری استفاده نکنید.
  • همیشه برای هر لنزی که استفاده می کنید نسخه داشته باشید.
  • هنگام ورزش ، از عینک ایمنی یا عینک روی لنزهای خود استفاده کنید.
  • بعد از قرار دادن لنزها ، از لوازم آرایشی استفاده کنید. قبل از پاک کردن آرایش لنزهای خود را بردارید.
  • هرگز لنز تماسی را در چشمی که قرمز است قرار ندهید.
  • اگر چشم شما خارش ، سوزش ، تحریک یا قرمزی دارد ، لنزهای خود را برداشته و با متخصص مراقبت از چشم خود تماس بگیرید.

 

منابع : allaboutvisionconsumers

آسیب دیدگی چشم کودکانحفاظت از چشم کودکانسلامت چشم کودکانعینکعینک ایمنیلنزلنز تماسیلنز نرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×