آیا استفاده از عینک بعد از لیزیک ضروری است

آیا استفاده از عینک بعد از لیزیک ضروری است

اگرچه پیشرفت های چشمگیری در جراحی های بینایی اصلاحی مانند لیزیک حاصل شده است ، اما مواردی وجود دارد که ممکن است هنوز استفاده از عینک بعد از لیزیک لازم باشد. به عنوان مثال ، افرادی که پیرچشمی را تجربه می کنند ، هنوز هم معمولاً برای جبران تغییرات بینایی خود ، به عینک مطالعه نیاز دارند.

در اینجا لیستی از نشانه هایی را مشاهده می کنید که نشان می دهد استفاده از عینک بعد از لیزیک ضروری است.

 • تاری دید
 • دید دوتایی
 • اشیا مبهم به نظر می رسند
 • سردرد
 • چشمک زدن مداوم
 • هاله های اطراف اشیا در نور شدید
 • خستگی چشم
 • بینایی تحریف شده
 • مشکل دیدن و رانندگی در شب

عینک یک راه حل نسبتاً ساده است که می تواند علائم فوق را برطرف کند. اگر هر یک از این شرایط را تجربه می کنید ، با پزشک چشم در مورد نیاز احتمالی خود به لنزهای اصلاح کننده صحبت کنید. طبق آکادمی چشم پزشکی آمریکا ، بیش از 150 میلیون آمریکایی از نوعی لنز اصلاحی چشم استفاده می کنند. اگر به مداخله بینایی اصلاحی نیاز دارید ، اما ترجیح می دهید جراحی نشوید ، عینک چشم یک راه حل بسیار موثر و رایج است.

جراحی لیزیک موفقیت بسیار بالایی در کمک به افراد در کاهش وابستگی خود به استفاده از عینک یا لنزهای اصلاحی در طول روز دارد. لیزیک از نظر علمی ایجاد شده است تا بهبود چشمگیری در بینایی افرادی که از بیماری هایی نظیر نزدیک بینی ، دور بینی و آستیگماتیسم رنج می برند ، ایجاد کند.

در حالی ک    ه لیزیک می تواند استفاده از عینک یا لنز را در طول روز بسیار کاهش دهد ، اما ادعا نمی کند که نیاز را به طور کامل برطرف می کند. چشمان هر کس کمی متفاوت به عمل جراحی واکنش نشان می دهد. بسته به سن و سایر شرایط بینایی ، ممکن است بعد از لیزیک ، به خصوص برای مطالعه ، به عینک نیاز باشد.

برخی از بیماری های چشم ، مانند پیرچشمی ، معمولاً از طریق لیزیک درمان نمی شوند. پیرچشمی یک بیماری طبیعی است که هر کس با افزایش سن تا حدی آن را تجربه می کند. تاکنون ، لیزیک یک درمان تایید شده برای پیرچشمی در ایالات متحده نیست.

برای افرادی که نیاز به اصلاح بینایی دارند گزینه های زیادی در دسترس است. روش های مختلف جراحی مورد تایید FDA برای اصلاح بینایی وجود دارد که شامل لیزیک است. برخی از افراد ، ممکن است واجد شرایط انجام جراحی نباشند یا تمایلی به جراحی نداشته باشند. برای این افراد عینک یک راه حل ساده و موثر است.

وقتی پزشکان در مورد احتمال انجام لیزیک با بیماران خود صحبت می کنند ، در مورد اتفاقات و میزان بینایی در افراد و انتظاراتی که باید داشته باشند محتاطانه صحبت می کنند. برخی از افراد به دنبال عمل لیزیکی هستند که دید بهتر از 20/20 داشته باشند ، اما نتیجه این امر برای همه افراد یکسان نیست. هدف از عمل لیزیک بهبود بینایی افراد به اندازه کافی است تا مجبور نباشند بیشتر روزها به عینک یا لنزهای اصلاحی اعتماد کنند و استفاده از عینک بعد از عمل لیزیک را کنار بگذارند.

بیشتر بخوانید:

فاصله دید چشم سالم چقدر است

چه زمانی افراد باید از لیزیک استفاده کنند

لیزیک نوعی جراحی چشم است که به منظور کاهش وابستگی افراد به عینک انجام می شود ، اگرچه ممکن است به طور کامل نیاز آن ها را از بین نبرد. LASIK با ایجاد تغییرات جراحی در شکل قرنیه با استفاده از لیزرهای بسیار تخصصی ، بینایی را بهبود می بخشد ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) توضیح می دهد. وقتی شکل قرنیه و چشم کامل نباشد ، ممکن است تصویر روی شبکیه تار شود یا خارج از فوکوس به نظر برسد. عیوب انکساری مانند این مواردی است که لیزیک قادر به بهبود آن است.

سه نوع اصلی عیب انکساری که لیزیک می تواند به شما کمک کند عبارتند از:

 • نزدیک بینی که به میوپیا نیز معروف است ، باعث می شود مردم به سختی چیزهایی را ببینند که دور هستند.
 • دوربینی که به هایپروپیا نیز معروف است ، به این معنی است که افراد در دیدن اشیایی که نزدیک هستند مشکل دارند
 • بی نظمی های روی قرنیه یا عدسی چشم باعث تحریف تصویر در شبکیه می شود که به آن آستیگماتیسم می گویند.

بیشتر بخوانید:

مزایا و معایب لنز طبی به جای عینک

برای افرادی که از نزدیک بینی ، دور بینی ، آستیگماتیسم یا ترکیبی از آستیگماتیسم و یکی از دو بیماری دیگر رنج می برند ، جراحی لیزیک توصیه می شود که می تواند اصلاحاتی را ایجاد کند که تصاویر را دوباره شفاف کند.

جراحی لیزیک با برداشتن لایه های بافت روی قرنیه تا رسیدن به شکل بهینه تر عمل می کند. از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می شود تا چشم در هر موقعیتی بتواند تمرکز کند.

استفاده از عینک بعد از لیزیکرویای لیزیک این است که شما دید کاملی خواهید داشت و پس از جراحی دیگر نیازی به استفاده از عینک نخواهید داشت. واقعیت این است که لیزیک می تواند کمک زیادی به بهبود بینایی شما کند ، اما سناریوهایی وجود دارد که ممکن است هنوز به عینک نیاز داشته باشید.

در حالی که روش لیزیک بسیار خوب مطالعه شده و میزان موفقیت آن بالا است ، چشم و بینایی هر فرد به عمل جراحی واکنش متفاوتی نشان می دهد.

بیشتر بخوانید:

نشانه های نیاز به عینک را بشناسیم

مطالعات نشان داده است که حدود 95 درصد بیماران بعد از عمل لیزیک دارای بینایی 20/40 هستند و حدود 80 درصد بیماران بینایی 20/20 یا بهتر را تجربه می کنند.

جراحان عیوب انکساری به بیماران می گویند جراحی لیزیک به منظور کاهش وابستگی شما به عینک است ، اما نمی تواند بینایی کامل را تضمین کند.

مسائل ناشی از پیرچشمی

استفاده از عینک بعد از لیزیک واقعیتی است که در شرایط خاصی ممکن است بوجود . به عنوان مثال ، مسائل ناشی از پیرچشمی معمولاً از طریق لیزیک درمان نمی شوند. پیرچشمی نوعی بیماری چشمی طبیعی است که با افزایش سن رخ می دهد و فرد توانایی تمرکز واضح روی اشیا نزدیک خود را از دست می دهد.

به طور کلی ، از لیزیک برای اصلاح بینایی و عیوب انکساری استفاده می شود ، که هیچ یک از آن ها ناشی از پیرچشمی نیست. FDA استفاده از جراحی لیزیک برای درمان پیرچشمی را تأیید نکرده است ، اما تحقیقات در زمینه استفاده از لیزیک برای این امر انجام شده است.

اخیراً فناوری لیزر انکساری به اندازه کافی پیشرفته شده است که می تواند با خیال راحت پیرچشمی را برطرف کند. امروزه می توان از روش بینایی ترکیبی لیزر برای افزایش عمق چشمی میدان دید استفاده کرد. این اجازه می دهد تا بینایی دو چشمی هم در فواصل نزدیک و هم در فواصل دور به دست آید. استفاده از جراحی لیزیک برای اصلاح مسائل ناشی از پیرچشمی یک رویکرد پیشرفته است که بسیاری از پزشکان اطمینان دارند طی 10 سال آینده به استاندارد مراقبت تبدیل می شود.

آیا لیزیک یک روش مناسب برای پیر چشمی است

استدلال ها علیه لیزیک ، برای پیرچشمی اغلب از درک ضعیف مفهوم اساسی لیزیک ناشی می شود. به طور خاص ، مردم تمایل دارند به مجموعه های نوری چند کانونی بپردازند که فاصله را تقریباً نزدیک به همان قرنیه قرار دهند – شاید به این دلیل که تا همین اواخر ، این تنها راه استفاده از فناوری لیزر برای اصلاح پیرچشمی در قرنیه بود. این روش کاملاً ایمن نیست. درست مانند IOL های چند کانونی ، کیفیت بینایی را کاهش می دهد. بنابراین ، به دلایل تاریخی ، برخی از افراد چشم پزشک در مورد لیزیک برای پیرچشمی همچنان تردید دارند. این اشتباه است: لیزر مدر پیرچشمی هیچ ارتباطی با چنین رویکردهای منسوخی ندارد. امروزه ، ما از روش بینایی ترکیبی لیزر را استفاده می کنیم ، گزینه ای که توسط Carl Zeiss در سیستم عامل های MEL80 و MEL90 خود به عنوان PRESBYOND® به صورت تجاری در دسترس قرار گرفت. همچنین به آن “monovision اصلاح شده” گفته می شود ، اما این نام غلط است زیرا PRESBYOND® یک رویکرد monovision نیست. این راهی برای افزایش عمق چشمی است و بینایی دو چشمی را هم در فاصله و هم در نزدیکی حفظ می کند. در صورت وجود ، می توان آن را “دید دو چشمی اصلاح شده” نامید. این روش مبتنی بر اپتیک مداوم است – ما در حال ساخت قرنیه دو کانونی نیستیم ، بلکه در حال طراحی کروی در قرنیه برای افزایش عمق میدان در چشم هستیم. علاوه بر این ، ما بدون هیچ گونه کاهش حساسیت کنتراست یا کیفیت بینایی به این انحراف کروی دست می یابیم.

رابطه بین سن و عینک مطالعه

طبق انجمن بینایی سنجی آمریکا ، یکی از رایج ترین مشکلاتی که بزرگسالان بین 40 تا 60 سال تجربه می کنند ، دشواری دیدن چیزهایی است که به فرد نزدیک است ، خصوصاً کارهای مربوط به خواندن یا انجام کارها در رایانه. پیرچشمی عامل تغییر توانایی تمرکز چشم است و این یک بیماری دژنراتیو است.

در حدود 40 سالگی ، افراد اغلب کاهش توانایی تمرکز روی متن کوچک را در مقابل خود تجربه می کنند. این امر می تواند خواندن چیزها ، از جمله آنچه در رایانه یا تلفن شما است ، را چالش برانگیز کند. با افزایش سن ، عدسی چشم از انعطاف پذیری کمتری برخوردار می شود و تمرکز روی موضوعات نزدیک را دشوارتر می کند.

با پیر شدن جمعیت عمومی در ایالات متحده ، موارد پیرچشمی در این کشور افزایش می یابد. در سال 2006 ، اداره سرشماری ایالات متحده گزارش داد که 112 میلیون آمریکایی مسائل ناشی از پیرچشمی را تجربه کرده اند ، پیش بینی می شود این تعداد تا سال 2020 به 123 میلیون نفر برسد. در سراسر جهان ، تقریبا 1.3 میلیارد نفر در سال 2011 با پیرچشمی برخورد کردند ، پیش بینی بیش از 2 میلیارد نفر تحت تأثیر پیرچشمی تا سال 2020 وجود دارد.

استفاده از عینک بعد از لیزیکبا گذشت زمان که چشمانمان از حالت کشش و سفتی کاسته می شود ، برای انجام تنظیمات جزئی به احتمال زیاد به عینک مطالعه نیاز خواهیم داشت. از آنجا که همه شرایط چشمی مانند پیرچشمی از طریق جراحی لیزیک قابل درمان نیستند ، عینک مطالعه یا لنزهای پیشرونده یکی از رایج ترین راه حل ها برای مشکلات ساده چشمی است که افراد بالای 40 سال تجربه می کنند

انواع متفاوت روش های اصلاح مشکلات چشمی

لیزیک فقط یکی از انواع مختلف جراحی های اصلاح بینایی است که امروزه در دسترس است. در حالی که لیزیک یکی از شناخته شده ترین رویکردها است ، گزینه های دیگری وجود دارد که ممکن است برای شرایط خاص مناسب تر باشد.

انواع روش های دیگر اصلاح بینایی عبارتند از:

 • کراتوتومی شعاعی.
 • اصلاح بینایی با لیزر.
 • کراتوتومی فوتورفراکتیو.
 • کراتوپلاستی حرارتی با لیزر.
 • بخشهای حلقوی داخل قرنیه.
 • کاشت لنز داخل چشمی فاکیک.
 • تبادل لنز انکساری پیرچشمی.
 • استخراج بقایای لنز

برای افرادی که واجد شرایط هستند ، جراحی اصلاح بینایی می تواند یک تجربه تغییر دهنده زندگی باشد. در چند دهه گذشته پیشرفت های چشمگیری در زمینه ایمنی و اثربخشی تکنیک های اصلاح بینایی صورت گرفته است. همه جراحی ها با خطراتی همراه است ، بنابراین اگر می خواهید جراحی اصلاح بینایی انجام دهید ، در مورد تمام خطرات و مزایای بالقوه جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

منابع : nvisioncenterstheophthalmologist

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×