آشنایی با انواع نردبان های خانگی و صنعتی

آشنایی با انواع نردبان های خانگی و صنعتی

نردبان های قابل حمل در بسیاری از کارها و در تنظیمات متنوعی اعم از اداری، خانگی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد . استفاده نادرست از نردبان های قابل حمل می تواند منجر به صدمات جدی در اثر سقوط یا در مورد نردبان های فلزی ، باعث شوک الکتریکی شود . نردبان های قابل حمل باید همیشه در شرایط خوبی نگهداری شوند و در فواصل منظم و مکرر مورد بازرسی قرار گیرند . در این مقاله به بررسی انواع نردبان های قابل حمل می پردازیم .

انواع نردبان های موجود در بازار

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب نوع مناسب نردبان، استفاده و مراقبت از نردبان می توان موارد زیر را در نظر داشت .

نردبان پله ای

انواع نردباننردبان های پله ای ( step ladder) یا نردبان های A-frame طوری طراحی شده اند که نیازی نیست به جایی تکیه داده شوند . آن ها خودشان از خودشان مراقبت می کنند . چندین نکته مهم هنگام استفاده از استپ لدرها وجود دارد :

 • پایه استپ لدرها باید قبل از بالا رفتن از آن ها کاملاً باز شوند و در محلی که قرار است قرار گیرند قفل شوند .
 • حداکثر ارتفاع کار یک استپ لدر نباید بلندتر از مقداری باشد که می توان به آن اطمینان کرد .
 • گیره های رنگ در آن ها را نباید به عنوان پله استفاده کرد . آن ها فقط باید برای نگه داشتن قوطی و سینی رنگ استفاده شوند .
 • مگر در مواردی خاص ، نباید از پله های پشتی آن ها برای بالا رفتن استفاده کرد .
 • برای استفاده به عنوان یک نردبان مستقیم هیچ وقت نباید استپ لدرها را در مقابل دیوار تکیه داد .

نردبان مستقیم

انواع نردبانراه اندازی و قرار دادن نردبان در استفاده ایمن از آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . نردبان های مستقیم باید در یکی از حالت های زیر قرار بگیرند:

 • به گونه ای که نردبان در زاویه 75 درجه تنظیم شود . روش های مختلفی برای قرار دادن تقریبی نردبان در این زاویه وجود دارد :
  • برای اندازه گیری این مقدار ، فاصله افقی بین پای نردبان و تکیه گاهی که در آن قرار گرفته است برابر است با یک چهارم ارتفاع نردبان در نقطه بالای حمایت نردبان .
  • طوری نردبان را قرار داد که هر دو نقطه تماس فوقانی کاملاً در مقابل سازه قرار بگیرند .
  • به گونه ای که نردبان حداقل سه پا از نقطه حمایت امتداد داشته باشد .

کاربران باید اطمینان حاصل کنند که هر دو مکانیسم قفل رینگ کاملاً درگیر هستند.

انواع نردبان ثابت

نردبان های ثابت نسبت به نردبان های قابل حمل دارای استانداردها و الزامات مختلفی هستند . موارد زیر فقط برخی از جزییات مورد نیاز نردبان ثابت است .

وسایل ایمنی نردبان مانند قفس یا سیستم های بالا رفتن در صورتی لازم است که طول کل صعود در نردبان ثابت برابر یا بیشتر از 24 فوت باشد . نردبان های ثابت باید بتوانند حداقل دو بار 250 پوندی را  پشتیبانی کنند . پله ها باید بگونه ای طراحی شوند که میزان لغزش ها را کاهش دهند .

برای اطلاعات بیشتر در مورد الزامات نردبان های ثابت می توان به استانداردهای OSHA مراجعه کرد .

انتخاب نردبان

نردبان ها در انواع مختلفی وجود دارند . نرخ وظیفه و مواد سازنده آن ها را از یکدیگر متمایز می کند . انتخاب نردبان درست برای کاری که باید انجام شود بسیار با اهمیت است .

نوع نردبان

موارد استفاده

استپ لدرکارهای موقتی . نیازمند فضای بسیار کوچکی برای نگهداری است .
نردبان های مستقیم و نردبان های قابل افزایش طولبطور عمده برای دسترسی به ارتفاع های بلند تر از این نوع نردبان استفاده می شود . همچنین نردبان هایی که قابلیت افزایش طول دارند را می توان برای ارتفاع های بلند تر تنظیم کرد .
نردبان های دارای سکواین گونه نردبان ها هم برای بالا رفتن و هم برای ایستادن مطمئن در ارتفاع درلخواه قابل استفاده هستند .
نردبان های پیچ داراز این گونه نردبان ها برای کار کردن در زوایای مختلف می توان استفاده کرد . البته آن ها نیازمند جای بزرگتری برای نگهداری هستند .

چرخه وظیفه انواع نردبان

هر نوع نردبان دارای چرخه وظیفه متفاوتی است . باید به این نکته دقت کرد که منظور از جای نگهداری گفته در نردبان ها ، فضایی است که برای ایستادن اشخاص ، ابزار و تجهیزات استفاده می شود .

نوع نردبان

نرخ وظیفه

میزان بار قابل نگهداری

نردبان های سبک خانگینوع 3200 lbs
نردبان های صنعتی میانهنوع 2225 lbs
نردبان های سنگین صنعتینوع 1250 lbs
نردبان های فوق سنگین صنعتینوع IA300 lbs
نردبان های خاص منظوره صنعتینوع IAA375 lbs

مواد مورد استفاده در ساخت نردبان ها

نردبان ها عموما از چوب ، آلومینیوم یا فایبر گلاس ساخته می شوند . هر ماده خصوصیات مربوط به خود را دارد . همچنین هر نوع مواد بکار رفته در ساخت نردبان در مصارف خاصی کاربرد دارد . تنها نردبان هایی که از چوب و فایبر گلاس ساخته شده اند برای زمان هایی که با برق می خواهیم کار کنیم و احتمال شوک های الکتریکی و برق گرفتگی وجود دارد، کاربرد دارند .

راهنمایی های بالا رفتن از نردبان

چند دستورالعمل برای بالا رفتن از نردبان وجود دارد که به شما در جلوگیری از آسیب ها هنگام استفاده از نردبان قابل حمل کمک می کند .

 • کفش هایی را استفاده کنید که کف آن ها صاف نباشد . همچنین کف کفش ها باید عاری از گل و گریس باشد . قبل از صعود ، نرده های نردبان را از گل ، گریس یا یخ تمیز کنید.
  انواع نردبان
 • نردبان ها را روی مکان های پایدار قرار دهید که لغزشی ندارند . جعبه ها ، بشکه ها یا سایر سطوح ناپایدار هرگز نباید برای به دست آوردن ارتفاع اضافی و بلندتر کردن نردبان استفاده شوند .
 • در صورت لزوم ، از شخص دیگری بخواهید که پایه نردبان را نگه دارد . اگر کسی در دسترس نباشد ، نردبان را باید از بالا و پایین ببندید تا از لغزش آن جلوگیری شود .
 • بالا رفتن بیش از حد می تواند سبب ایجاد بی ثباتی شود .
 • همیشه روبه روی نردبان بایستید و هنگام صعود یا نزول از آن ، حداقل یک تماس 3 نقطه ای با آن را حفظ کنید .
 • قبل از جابجا کردن نردبات ، اطمینان حاصل کنید که ابزار و تجهیزات از بالای آن برداشته شده است .
 • فقط یک نفر باید همزمان از یک نردبان بالا رود.
 • بطور مرتب نردبان ها را بازرسی کنید.

نحوه نگهداری از نردبان

استفاده و نگهداری مستمر از نردبان برای ایمنی آن مهم است . اگر امکان آویزان کردن آن وجود داشته باشد بهتر است بصورت عمودی از بالا و روی دیوار آویزان شود . محل نگهداری آن باید خشک باشد . همچنین نباید در مکان های مرطوب آن را نگهداری کرد . کارهایی که فرد می تواند بمنظور بالا بردن ایمنی نردبان انجام دهد عبارتند از روغن کاری قسمت های لولا و همچنین سفت کردن سایر قسمت های مورد نیاز نربادن بمنظور جدا نشدن قطعات آن . البته باید توجه کرد که تعمیر نردبان یک کار بسیار حساس است و باید توسط یک شخص با مهارت انجام شود .

اگر شرایطی پیش بیاید که نردبان به تعمیر نیاز داشته باشد و فعلا قادر به کاربری نباشد باید هرچه زود تر از سرویس خارج شود و دیگر از آن استفاده نشود . همچنین باید بر روی آن یک برچسب درج شود که استفاده از نردبان خطرناک است تا دیگران نیز به این موضوع پی ببرند . همینطور اگر نردبان دیگر قابل تعمیر نباشد باید قطعات آن از هم جدا شود و دور انداخته شود.

مواردی که در بازرسی نردبان باید به آن توجه کرد

 • آیا کلاهک ها ینردبان و پله های آن در مکان خود قرار دارند ؟
 • آیا جنس مواد بکار رفته در ساخت نردبان ضد لغزش است ؟
 • آیا اتصالات سر جای خود متصل هستند؟
 • آیا شکستگی و خم شدگی در قسمت های مختلف نردبان وجود دارد ؟
 • آیا لیبل های ایمنی در جای خود نصب شده اند ؟
 • آیا سخت افزار بکار رفته در ساخت نردبان محکم است و ایمن بسته شده است ؟
 • آیا سطوح عاری از روغن و چربی هستند ؟
 • نردبان حالت پایدار دارد و لق نمی زند ؟
 • آیا لولا ها محکم هستند و بطور درست کار می کنند ؟

از لیست بالا برای بازرسی انواع نردبان استفاده می شود . امیدواریم که با خواندن این مقاله با انواع مختلف نردبان و کاربرد های آن ها آشنا شده باشید . منتظر نظرات شما هستیم .

منابع :princeton

تجهیزات ایمنینردباننردبان ثابتنردبان قابل حملنردبان مستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

پشتیبانی واتس اپ

توتاس تولز آماده پاسخگویی به صورت شبانه روزی به شما مشتریان عزیز میباشد

×